11 Mart 2013 Pazartesi

Dinleme araçları sırra kadem bastı


Telekulak Komisyonu üyesi Aksünger: Devletin envanterinde olmayan dinleme araçları söz konusu
AKP-Cemaat çatışması nedeniyle geçici olarak hizmet dışı
Yasa dışı ve yasal dinlemelerde kullanılan dinleme araçlarının kimde olduğu belli değil. Telekulak Komisyonu üyesi Erdal Aksünger, devletin envanterinde olmayan dinleme araçları olduğu konusunda duyumlar aldıklarını söyledi.
Emniyet ve Jandarma’dan sonra MİT’in de ortam dinleme ve teknik takipte kullanılan ‘’Observer’’ araçların kendilerinde olmadığını ifade etmesi tartışma yarattı. TBMM Telekulak Araştırma Komisyonu üyeleri ‘’Observer’’ adı verilen araçların kimde olduğu konusunda net bir bilgi alamadıklarını belirtirken, dinlemelerin olduğunu, ama araçların ortalıkta görünmediğini bildirdiler.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve eşinin Ankara Tenis Kulübü’nde izlenmesi sırasında ortaya çıkan dinleme araçları konusu bir türlü açıklığa kavuşmazken Telekulak Komisyonuna bilgi veren MİT yetkilerinin ‘’Bizde teknik takip aracı yok. Kişiye özel dinleme yapmıyoruz. İhtiyaç olduğunda diğer kurumlardan talepte bulunuyoruz” sözleri kafaları daha da karıştırdı.
Başka adlarla ithal edilmiş
Dinleme araçlarının kimde olduğu sır haline gelirken Telekulak Komisyonunun CHP’li üyesi İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, “Komisyona gelenler bu konuya açıklık getiremedi. Ama biz bu konuyu sormaya devam edeceğiz. Öyle görünüyor ki birçok araç devletin envanterinde yok. Dinleme araçlarının dinleme aracı olarak değil, başka adlar altında ithal edildiğine ilişkin bilgiler alıyoruz” dedi.
Yurtdışından ithal edilen bazı dinleme araçlarının da gümrükte karşılığının bile olmadığı konusunda ihbarlar aldıklarını ifade eden Aksünger, “Şu anda karmakarışık bir durum var. Kimin ne yaptığı pek belli değil. Dinlemelerin hangisi yasal, hangisi yasadışı onlar bile kuşkulu. Bu işi kimin, kimin adına yürüttüğü bile karışık. Ama yasa dışı işler yapıldığı, yasa dışı kullanılan araçların olduğu çok belli” ifadelerini kullandı.
‘Araçlar yasadışı işler için getirildi’
Bu arada, devlet envanterinde olmayan ve yasa dışı oluşumlar tarafından kullanılan çok sayıda araç bulunduğu, AKP-Cemaat gerilimi nedeniyle bu araçların bir kısmının ortalıktan uzaklaştırıldığı ifade edildi. Aydınlık’a bilgi veren kaynaklar şunları söyledi:
Donanımı yurt dışında yaptırılan ve yasa dışı işler için getirtilen bu araçların bir kısmı garajlara çekildi. Bir kısım aracın içindeki aletler sökülerek bir yerlerde korumaya alındı. MİT-Cemaat çatışması nedeniyle geçici olarak devre dışı bırakıldı. İhtiyaç olduğunda devreye çıkarılıyor.”
Son Güncelleme: Çarşamba, 06 Mart 2013 23:16
AYDINLIK

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code