21 Mart 2013 Perşembe

“2 David”in planını AKP uyguluyor!..

Prof. Dr. Vamık David Volkan ile David L. Philips tarafından hazırlanıp iktidara sunulan üniter yapımızı sarsacak rapor bir bir hayata geçiriliyor

“Ekopolitik Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği” adına Prof. Dr. Vamık David Volkan tarafından hazırlanıp Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulan raporla aynı önerileri kapsayan David L. Philips tarafından hazırlanan Amerikan Ulusal Dış Politik Komitesi’nin (NCAFP) 15 Ekim 2007 tarihli “PKK’nın silahsızlandırılması, terhis edilmesi ve topluma kazandırılması” başlıklı araştırma raporu birebir örtüşüyor. Prof. Dr. Vamık Volkan ve ekibinin iktidara “reçete” diye sunduğu ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile teröristbaşı Öcalan’ın uyguladığı üniter yapıyı sarsacak 71 önerinin öne çıkan maddeleri şöyle:

* Türklük kavramı yerine Türkiyeli kavramı kullanılmalıdır. (Hayata geçirildi)
* Dünyanın en iyi, en kaliteli Kürtçe eğitim veren üniversitesi Siirt ve Mardin’e kurulmalıdır. (Eğitime başladı)
* Özerlik sistemi de artık tartışılır hâle getirilmelidir. (Gündemden düşmüyor)
* Ana dilde eğitim yapılması için demokratik sınırlar içinde düzenlemeler yapılmalıdır. (Hayata geçirildi)
* PKK’yı dağdan indirme çalışmalarında realiteye uygun çözümler geliştirmelidir. (Alternatif üretiliyor)
* Anayasanın özellikle ilk üç maddesi değişmelidir. (AKP teklif etti, üzerinde çalışılıyor)
* Barış sürecinin, çatışmasızlık sürecinin devam edebilmesi için hâlâ devam eden sınır ötesi operasyon ve bombalamalar durdurulmalıdır. (Durduruldu)
* Adalet Bakanlığı, örgüt propagandası ve toplantılara muhalefet konusunda 7-8 yıldır devam eden davalar hususunda hızlı adımlar atılması için çaba sarf etmelidir. (KCK’lılar teker teker sokağa salınıyor)
* Özellikle anayasamızda, kanunlarımızda ve diğer mevzuatta Türklüğü ön plana çıkaran, üst kimlik olarak vurgulayan hükümlerin ivedi olarak düzeltilmesi, çıkartılması ve daha kapsayıcı hâle getirilmesi gerekir. (Hayata geçirilmesi için çalışılıyor)
* Dağlara, taşlara yazılan “Ne mutlu Türk’üm!” yazısı ayrışmalara yol açtığı için silinmelidir. (Teker teker silindi)
* Andımız kaldırılmalıdır. (Üzerinde çalışılıyor)
* YAŞ kararı ile terfi ettirilemeyen askerlerin yanında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da suça karışmış asker ve polisler de görevden alınmalıdır. (Proje halinde)
* Hakikatleri araştırma komisyonu kurulmalıdır. (Kuruldu)
* Sonradan değiştirilen coğrafya isimleri iade edilmelidir. (Edildi, ediliyor)

20 yıldır gözü Türkiye’de

David L. Philips, 2001’de kurulan “Türk-Ermeni Uzlaştırma Komisyonu” kurucusudur. 20 yıldır Türkiye ile yakından ilgilenen Philips, 15 Ekim 2007’de “PKK’nın Silahsızlandırılması, Dağıtılması ve Yeniden Entegre Edilmesi” başlıklı kapsamlı bir rapor hazırladı. Philips“in çalışmasını Norveç hükümeti finanse etti. Philips tarafından hazırlanan Amerikan Ulusal Dış Politika Komitesi’nin, ”PKK’nın silahsızlandırılması, terhis edilmesi ve topluma kazandırılması “ konulu 2007 tarihli rapor, Volkan’ın raporuyla örtüşüyor. Rapor’da, ”PKK için af şart. Af, şehitlere ağlayan acılı aile haberleriyle medyanın köpürttügü çoğu Türk’e iğrenç gelebilir. Af olmaksızın, Türkiye PKK’yı idare edebilecektir ama asla çözemeyecektir. Bunun yerine ’topluma kazandırma’ daha çok hoşa giden bir üslup. 134 PKK üst düzey yöneticisi için Interpol’un haklarında düzenledigi kırmızı bültenler af ayrıcalığını vermeyeceğinden bulundukları ülkede sığınma hakkı başvurusunda bulunabilirler “ görüşleri yer aldı.


21 Mart 2013 / YENİÇAĞ GZT.0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code