20 Şubat 2012 Pazartesi

Suriye'de Türk-İsrail Tangosu

20 Şubat 2012


Türkiye ile İsrail arasında "Suriye'yi hedef alan bir askeri-istihbarat anlaşmasının bulunduğu" öne sürülüyor.

Türkiye ile İsrail arasında uzun bir süreden beri "Suriye'yi hedef alan bir askeri-istihbarat anlaşmasının bulunduğu" öne sürülüyor.

Rus Pravda gazetesince tarafından "Suriye'de son Türk-İsrailli tangosu" başlığı ile yayımlanan makalede Türkiye-İsrail "askeri-istihbarat anlaşması"nın olduğu savunulurken, "1993 tarihli bir Mutabakat Zaptı'nın çerçevesinde bölgesel tehditlerini ele almak üzere ortak İsrailli-Türk komitelerinin oluşturulduğu" iddia edildi.

Pravda tarafından yayımlanan ve Ortadoğu uzmanı Dr. Saed Shaath imzasını taşıyan makalede, "NATO üyesi olarak Türkiye'nin, uzun bir süreden beri İsrail ile açıkça Suriye'yi hedef alan ortak askeri- istihbarat anlaşması var. 1993 tarihli bir Mutabakat Zaptı, bölgesel tehditlerini ele almak üzere (ortak İsrailli-Türk komitelerinin) oluşturulmasına yol açtı" denildi. Makalede şöyle devam edildi:

"Türkiye ile İsrail, Suriye, İran ve Irak konusunda istihbarat toplama ve terörizm ile Suriye, İran ve Irak'ın askeri yeteneklerini değerlendirmek üzere düzenli olarak bir araya gelme konularında mutabık kalmışlardı."


Bu arada, Türk hükümetinin Suriye ile ilgili tutumunun Türkiye'de "popüler olmadığı" savunulan makalede Ankara tarafından yalanlanan, "Suriye'de 40 Türk istihbarat görevlisinin yakalandığı" iddiasına da yer verildi.

"Radikal İslamcı gruplarından silahlı isyancılar, Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarından geçiyor, bazı Libyalı savaşçılar ayaklandı" denildikten sonra, geçen hafta Halep'e karşı gerçekleştirilen "çifte saldırıdan, amacını Suriye devleti istikrarlaştırmak olan El Kaide'nin sorumlu tutulduğu"na dikkat çekti.

Haberde "Suriye'de "güvenlik güçleri ve siviller arasında ağır kayıp ve ölümlere yol açmak için çalışan radikal İslamcı gruplar, Türkiye, NATO, İsrail ve ortaklarına (Suriye'ye) insani müdahale için bir gerekçe sağlamak için çabalarını yoğunlaştırıyorlar" savları da yer aldı.


KAYNAK: http://www.sondakika.com/haber-suriye-de-turk-israil-tangosu-3378995/?utm_source=Partner&utm_campaign=Vatan

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code