27 Şubat 2012 Pazartesi

Suriye, F tipi örgüt, MİT ve AKP


24 Şubat 2012

7 Şubat’tan bu yana Türkiye gündemini dolduran, iktidar ile F Tipi Örgüt arasındaki çatışmanın perde arkasında ne olduğu üzerine çok konuşuldu ve yazıldı. Tartışmalar biteceğe de benzemiyor.

Star gazetesi iktidar cephesinden, hem tartışmalara açıklık getirmek, hem de hükümetin tutumunun ne olduğunu ortaya koymak üzere, “Açık Görüş” başlıklı 8 sayfalık bir ek yayınladı. ( Star - 19 Şubat 2012, Pazar)

Gazetenin ekinde yer alan yazılardan 6 tanesi MİT krizi ile ilgiliydi. Başbakan’ın danışmanı Yalçın Akdoğan’ın konu ile ilgili, adeta resmi açıklama formatındaki yazısı, AKP’nin Star gazetesinin eki yoluyla vermek istediği mesajın önemini ortaya koyuyordu.

SURİYE ve MİT KRİZİ

Ama söz konusu yazılar içinde en önemli ve en açıklayıcı olan kanımca George Mason Üniversitesi’nden Nuh Yılmaz’ın “Suriye MİT Krizinin neresinde?” başlıklı yazısıydı.

Nuh Yılmaz yazısında; Suriye’de olaylar başladıktan bu yana olan gelişmeleri özetlemekte, Amerika ve Körfez ülkelerinin Türkiye’yi Suriye’nin üzerine sürmeye çalıştıklarını, Türkiye’nin ise mezhep çatışmasında doğru olan gelişmelerden rahatsızlık duyduğunu, yalnız başına Suriye’ye müdahale etmesi yönündeki taleplere ise direndiğini belirtmektedir.

Yazar, Ankara’da, Suriye’ye müdahale etmeye “mesafeli” duran kişilere yönelik karalama kampanyasına da dikkat çektikten sonra sözlerini şöyle bağlamaktadır:


HATAY’DAKİ MİT YETKİLİSİ

“Bu gelişmeleri destekler şekilde, krizin bir ayağında, Hatay’da tamamen başka şekilde gerçekleşen bir olayın, ‘MİT’in Esad yanlısı olduğu’ imajı verilmeye çalışılarak internet siteleri aracılığı ile yanlış bir şekilde medyaya sızdırılması, krizin dış politika ile ilişkisi konusunda ipucu veriyordu. Bu gelişmeler ile birlikte ele alındığında krizin nedenlerinden birinin de Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasına sıcak bakmayan siyasi irade üzerinde baskı kurmak olduğu görülür. Bu nedenle MİT krizindeki asıl hedeflerden birisi de bölgesinde mezhep savaşına direnen Türk dış politikasıdır.”

Nuh Yılmaz’ın burada söylediklerine eklenecek bir cümle daha vardır: Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasına karşı olan direnci kırmak, MİT üzerinden yaratılan krizin nedenlerinden biri değil, esas nedenidir.

F TİPİ ÖRGÜTÜN ÇIKARI

Gerçekten de F Tipi Örgüt’ün durduğu yerden bakıldığı zaman iktidarla girilen çatışmanın akıl ile açıklanacak bir yanı yoktur.

F Tipi Örgüt; AKP iktidarı ile bugüne kadar yaptığı fiili koalisyonun sonucunda, devletin bütün kurumlarına sızmış, özellikle emniyet ve yargı içinde etkili olmuş, iş dünyasında devletin sunduğu olanaklardan da sonuna kadar yararlanarak, ülkenin en büyük ekonomik güçlerinden biri haline gelmiştir.

Bütün bu avantajları; iktidarla rant ve makam çatışması içine girerek tehlikeye atması düşünülemez bile.

Çünkü en örgütlü ve en istediğini bilen güç olarak hedefine adım adım yürümektedir.

AMERİKA’NIN İHTİYACI

Onun için F Tipi Örgütü, AKP ile çatışmaya zorlayan bir üçüncü kuvvetin olması gerekir.

Bu kuvvet Amerika’dır.

Nuh Yılmaz’ın adı geçen makalelerinde, Türkiye’yi Suriye’nin üzerine sürmeye çalışanlar içinde Amerika özel olarak belirtilmektedir.

Amerika, Irak ve Afganistan yenilgilerinin ardından, üstelik başkanlık seçimlerinin de yapılacağı bir yılda yeni bir askeri maceraya girişmek istememektedir.

Ama öte yandan Amerika’nın, uğradığı askeri yenilgileri tolere edecek bir “başarıya” da şiddetle ihtiyacı vardır.

Libya’dan sonra Suriye’de elde edilecek bir “başarı” Amerikan yönetimine; “Hâlâ gelişmeleri belirleyen benim” diyebilme olanağı verecektir.

Ve Amerika’nın düşündüğü “Suriye Operasyonu”nu yapabilecek biricik ülke Türkiye’dir, AKP iktidarıdır.

AMERİKA İÇİN ATEŞE SÜRÜLENLER

AKP ise, özellikle Rusya ve Çin’in net tavrından sonra, Suriye müdahalesinin neye mâlolacağını hesaplayabilecek durumdadır. Bir yandan da Amerika’ya mecbur ve mahkûmdur.

Onun için iki arada bir derede ayak sürümektedir.

Amerika ise elinin altındaki F Tipi Gladyo’yu harekete geçirmiş; AKP aleyhine şimdiye kadar arşivlediği dosyaların ucunu göstermiş ve iktidarı Suriye’ye karşı harekete geçmeye zorlamıştır.
Yaşadığımız bütün gürültünün açıklaması budur. AKP, Amerika için kendini ateşe atacak mı?

Bu biraz da milletimizin Suriye’ye yönelik bir savaşa karşı yürüteceği mücadeleye bağlıdır.

Mehmet Bedri Gültekin
mbgultekin@ip.org.tr
ulusalkanal.com.tr


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code