29 Şubat 2012 Çarşamba

FETHULLAH GÜLEN SERTLEŞTİ "TEPETAKLAK GİDERSİN"

29 Şubat 2012

"Cemaat yayınları Küre TV ve Zaman gazetesinde yayınlanan ‘İkindi Sohbetleri’ adlı programın bu haftaki bölümünde, Fethullah Gülen’in yaptığı çok sert yorumlar dikkat çekti.
Gülen, “Dikkatle bas, batmaktan kork” başlıklı programda AKP ve Cemaat arasında yaşanan krize ilişkin tehditler savurdu. Devlet yönetiminden bahseden Gülen; “Tarih boyunca, çok güçlü ve çalımlı bir edayla yola çıkan ama daha birkaç adım ilerlemeden üzerine bastığı bir nohut tanesinden dolayı tepetaklak giden ve hiç beklemediği bir virajdan uçuruma yuvarlanan binlerce insan olmuştur” sözleriyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı başına gelecekler konusunda uyardı.
Daha önce de benzer üslupla yaşanan gerilime ilişkin düşüncelerini açıklayan Gülen'in kullandığı ifadeler bu kez çok sert oldu.
"İNSAN BİR ANDA KAYGAN ZEMİNE GİRİYOR"
Said-i Nursi’den alıntılar yapan Gülen, "Haram bir lokma, yalan bir kelime, yasak bir bakış veya gayr-i meşrû bir dokunuş birer kayma noktası oluyor ve bazı latîfelerin sönmesine, hatta ölmesine sebebiyet verebiliyor” diye konuştu. Sözlerini “İnsan, başlangıçta hiç de önemsemediği bu küçük inhiraflar yüzünden zamanla yoldan çıkıyor, kendi kimliğinden uzaklaşıyor, değer ölçülerine karşı yabancılaşıyor ve her an düşebileceği bir kaygan zemine girmiş oluyor; bazen sürçüyor, bazen düşüyor, bazen de yüzüstü kapaklanıyor ve bir daha da belini doğrultamıyor. Hep iki büklüm ve kambur olarak yürümeye mahkûm oluyor” şeklinde sürdüren Gülen’in yorumlarının bütünün tehdit içerikli olması dikkat çekti.
"BU KİMSELERİN ARTIK FAYDASI YOKTUR"
Zaman yazarlarının AKP’ye yönelik ileri sürdükleri iktidar paylaşmama, yönetme hırsı gibi konularla da paralel değerlendirmelerde bulunan Gülen, hırslı, açgözlü, bencil ve doymaz olanların ölüm çukuruna düşeceğini, ayaklarının kayacağını söyledi: “Makam arzusu, tanınma tutkusu ve şöhret düşkünlüğü demek olan hubb-u câh az çok hemen her insanda vardır ve pek çokları için öldürücü bir kayma noktasıdır. Kimseden korkmamanın yegâne çaresinin, korkulması gereken gerçek kaynaktan korkmak olduğunu bilmeyenler için de havf bir ölüm çukurudur. Bir şeyi hırsla istemek, açgözlülük ve doymazlık manalarına gelen tamâ ise bazı şer odaklarının mü'minleri bile kendi menfur emellerine alet etmek için kullandıkları, gazâb-ı İlahî'yi celb eden ve hayat-ı ebediyeyi bitiren bir tuzaktır. Devlet-i Âliye'nin de sonunu hazırlayan sebeplerden biri olan ırkçılık, insanın en zayıf ve fenalığa en açık damarını teşkil eden benlik ve hak erlerini bile dört duvar arasına hapseden rahata düşkünlük gibi hastalıklar da ayakları kaydıran tehlike noktalarıdır.”
Gülen, son krizde kendi yandaşlarının Erdoğan ve AKP’ye dönük suçlamalarını şu sözlerle ileriye taşıdı: “Dünya kadar himmet ona açık duruyorken kapıları sürgüleme ve istifadeye kapalı olma... İşte, bütün bunlar, iyi bir mü'min olma yollarında buzlanma hasıl eden ve zincirleme kazalara sebebiyet veren faktörlerdir. Bu hastalığa yakalanan bir insanın gönlündeki mücadele azim ve kararlılığının tahtına kendini beğenme duygusu gelip oturur. Dini dünyaya duyurma tutkusunun yerini, tanınma ve bilinme isteği alır. Karşılık beklemeden dine ve millete hizmet etme mülahazası dünyevî beklenti hücumlarına ve şahsî çıkar düşüncesine mağlup olur. Böyle bir bitiş sürecine giren insanın da artık hiç kimseye faydası olmaz.”(26.02.2012/ BirGün)
Odatv.com
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code