24 Şubat 2012 Cuma

Dışişleri Bakanı ABD casusu


23 Şubat 2012


ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki gizli belgeleri internette yayımlamakla ünlenen WikiLeaks, sitenin sahibi Julian Assange’ı, tecavüz suçlamasıyla isteyen İsveç’e karşı atağa geçti. Site, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in 1970’li yıllardan beri Washington’a bilgi sızdırdığına dair belgeleri açıklayacağını duyurdu.

WikiLeaks: İsveç Dışişleri Bakanı, ABD ajanı
WikiLeaks, tecavüz suçlamasıyla Julian Assange’ı isteyen İsveç’e yönelik karşı atağa geçti. Site, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in Amerikan ajanı olduğunu öne sürdü. Site, Bildt’in 1970’li yıllardan beri Washington’a bilgi sızdırdığına dair belgeleri açıklayacağını duyurdu.


İsveç gazeteleri de Dışişleri Bakanı Bildt’in, Amerikan ajanı olduğu yönündeki belgelerin WikiLeaks’te yayınlayacağını yazdı. WikiLeaks, İsveç Dışişleri Bakanı’nın 40 yıldır Washington’a enformasyon sağladığı iddaiasında. Siteye göre, Bildt, 1973 yılında ABD’de Cumhuriyetçilerin politik stratejistlerinden ve “Oğul Başkan George Bush’un beyni” diye nitelenen Karl Rove ile irtibata geçti. O günden sonra da Washington’a sürekli bilgi sızdırdı. WikiLeaks sözcüsü Kristin Hrafnsson da, “Elimizde Carl Bildt ile Washington’daki iç odaklar arasında yakın ilişki olduğunu gösteren belgeler var” dedi.

İstifası cebinde
Stockholm’de bazı kaynaklar ise ABD ajanlığıyla suçlanan Bildt’in istifa edebileceğini söylüyor. Adını vermeyen bir İsveçli yetkili, “Görevi bırakmak zorunda, bu onun politik kariyerinin sonu oldu” dedi. İsveçli bakan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne verdiği büyük destekle tanınan isimlerden biri. WikiLeaks’in iddiası İsveç’te büyük yankı yaratsa da Stockholm hükümetine göre, bu bir karalama kampanyası. Çünkü, İngiltere’de hakim karşısına çıkan WikiLeaks’in sahibi Julian Assange’ın taciz suçlamasıyla İsveç’e iadesi gündemde. Hatta ilk karar, iadeye onay verir nitelikte. Assange’ın İsveç’e iadesi sonrası ABD’ye gönderilme ihtimali de var. İsveçli iki kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla İngiltere’de yargılanan WikiLeaks’ın kurucusu Assange, temiz davasını kaybetmişti. Mahkeme, Assange’ın İsveç’e iadesine karar vermişti. Bunun üzerine Assange davayı 1 Şubat’ta Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Son sözü İngiltere İçişleri Bakanlığı söyleyecek. Assange, Aralık 2010’dan bu yana İngiltere’nin Suffolk kentinde ev hapsinde tutuluyor.


KAYNAK: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=63951

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code