6 Ocak 2012 Cuma

Yumruk kaymakama değil devlete

5/Ocak/2012

Türkiye ne garip ülke değil mi? Kapısında cehennem zebanisi gibi felaketler sıra sıra dizilmişken, kel alaka konularla herkesin kafası meşgul. O kadar olaylar birbirine girmiş ki hangisi sahte hangisi gerçek anlamak zor. Ama ben Ankara’da ki gelişmelerin çoğunun, tuzak ve önceden planlanan olaylar olduğuna inanıyorum.

Mesela ekonomi alarm çanları çalarken iktidar muhalefet koro halinde aynı türküyü yurttan sesler korosu gibi farklı seslerden söylüyor. Uludere kaçakçılık olayından tutunda aklınıza gelebilecek memur ve emekliye esirgenen veya geciktirilen zamlara kadar. Bu arada sanki demokratik ortamda siyasi bir kavga varmış gibi tarikatlar arası çekişme ve tartışmalar sahneye atılıyor. Belki var belki yok. Bence önemli olan devlet ve ülke elden gidiyor farkında değilmişiz gibi.

Devletin elden gittiğinin en güzel kanıtı Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un dövülmesi. Orada dayak yiyen şahıs değil, devleti temsil eden kaymakamdı, devletti. Kaymakamı devlete duydukları kızgınlık için dövdüler. Dövenler kim? Çocukları PKK fanilası giyen, cenazeleri üzerine PKK bayrağı örtülen kaçakçılar. Dünyanın hangi ülkesinde kaçakçıları devlet güvenlik kuvvetleri sınırda çiçekle karşılar? Bölge ise PKK’nın cirit attığı bir bölge.

Eğer bu vurulan gurup kaçakçı değilse belli ki birileri bu tuzağı bilerek gayet ustaca hazırladı. PKK’nın gurup halinde geçiş yaptığını sanan askerde vurdu. Ne yapacaktı yani teslim ol uyarısı dışında. Hoş o da yapılmış ya. Diyelim ki bunlar PKK’lı değildi bir kere PKK bölgesinde PKK’nın izni olmadan bu kadar kalabalık bir kaçakçı gurubu hareket edebilir mi? Belli ki ortada bir tezgâh var. Bu tezgâha askeri istihbaratı verende dâhil. Ama bu istihbaratı sorgulayacak komuta kademesi ise Hasdal’da.


Mesela ben ABD’de Meksika sınırında polisin elinde buket çiçekle kaçakçıları veya kaçak göçmenleri karşıladığını hiç duymadım. Bu olaydan sonrası iktidar muhalefet siyasetçilerin tutumu da ayrı tuluat. Vurulan kaçakçılara tazminat ödeyen devlet dünyada ilk biz olacağız herhalde. İşin acı tarafı bu teröristler tarafından vurulan askerlere ve ailelerine tazminat ödemeyen AKP iktidarı yasa dışı eylemdeki kişileri ödüllendiriyor. Muhalefette oy bezirgânlığı nedeniyle az verdin daha fazla ver diye tepiniyor.

İşte bunlarla bunların beğenmediği Mustafa Kemal dönemi arasındaki farkta burada. Kubilay gibi bir yedek subayın öldürülmesi Menemen’de nelere neden olmuştu. Bir devlet görevlisinin başına gelenler yüzünden devlet neler yapmış görevlisine bu işi yapanları. İşte aradaki fark. Şimdi bana beylik laflar edeceksiniz devlet halkın hizmetinde gibi. Güçsüz ve otoritesi olmayan devlet halkına nasıl hizmet edemez. Devlet otoritesi ve adaleti olacak ki vatandaşına hizmet etsin. Bunların her ikisi de bizde yok ne yazık ki. Biri çıksın da bana bunu açıklasın bakayım.

Evet, Uludere’de sınırda kaçakçılık yapan kişiler vurulmuş. İyide kimin suçu? Bu yüzden kendilerine baş sağlığına gelen bir kaymakama el kaldıranlar devlete el kaldırmıştır. Ama bu ampul döneminde başka şey beklemekte abes.

Gelelim esas konumuza. Esas konumuz, ekonomik kasırga. Merkez Bankası’nın piyasaya sürekli para pompalamasına karşılık Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Piyasaya para sürdüğü gün dolar düşüyor ama ertesi sabah borsa açıldığında gene tırmanmış durumda.

Elektriğe, gaza ve aklınıza gelen her şeye zam yapılırken enflasyon çift hanelere yeniden yerleşirken emekli ve memur hala sessiz. Yunanistan ve Avrupa ülkelerinde durum ne kadar farklı. Kötü ekonomi Başbakanın yandaşlarını da vurdu. Başbakanın para almadan Çalık gurubuna verdiği Sabah ve ATV de yeniden satışa çıkarılacak. Adamlar beş kuruş vermeden hiçbir krediyi kullanmadan yıllarca bu iki borazan medya kurumunu kullandı. Ama borazanlık bu guruba ne tiraj ne de rating kazandırmadı. Bakın ATV’ de dizi üstüne dizi yayından çıkarılıyor.

Evet, sevgili okurum Türkiye gerçek sorunu ekonomi ve adaletsizlikken oturmuş devlet otoritesini tartışıyor. 


Savaş Süzal

savassuzal@habergazete.com
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code