23 Ocak 2012 Pazartesi

Obama, Erdoğan’la gurur duyuyor!

22 Ocak 2012


Sıfır sorun’un mucidi Dışişleri Bakanı, neredeyse tüm komşularıyla sorunlu hale getirdiği Türkiye’nin başını ağrıtacak türden sözler etti!

Obama, Erdoğan’la gurur duyuyor
DIŞİŞlerİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kayseri’den dünyaya meydan okudu. Eski hükümetleri dolaylı olarak ’talimat almak’la suçlayan Davutoğlu,  “Bugün talimat verilen bir ülke yok, aksine Beyaz Saray’da oturanın, arkadaşlığı dolayısıyla gurur duyduğu bir başbakana sahip ülke var” dedi.


Kaybettiğimiz topraklarda buluşuruz
Yenİ Osmanlıcılık eğilimi bilinen Davutoğlu, BOP coğrafyasına da açık mesaj gönderdi: 1911 ile 1923 arasında nereleri kaybetmişsek, hangi topraklardan çekilmişsek 2011-2023 arasında o topraklarda tekrar kardeşlerimizle buluşacağız. Uluslararası düzeni de yeniden inşa edeceğiz.


Fransa’ya oylama öncesi gözdağı! 
Yunanİstan’dan İspanya’ya kadar büyük bir kriz yaşandığını belirten Davutoğlu,  “Son olarak da Fransa’nın kredi notu düştü. Tarih kredi notu zaten nezdimizde düşmüştü. Paris’te 4.5 kilometrelik güzergahı dolduran onbinlerce Türk, bu tarihi vakayı Fransa’ya gösterdi” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı’ndan tehlikeli açıklamalar
“1911-1923 arasında nereleri kaybetmişsek 2023’e kadar o topraklarda tekrar kardeşlerimizle buluşacağız” diyen Davutoğlu, BOP’a bağlılığını tekrarladı.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kayseri’de AKP teşkilatı tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Davutoğlu, Suriye’den, Irak’tan, Fas’a kadar büyük bir bölgede siyasi deprem yaşandığını belirterek, şöyle konuştu: “Herkes kendi kriziyle uğraşırken ve bütün dünya bu krizle ilgili çözümler ararken, bir ülke, bir devlet, bir millet, yaklaşık 9 yıldır bütün dünyaya istikrar, özgüven, kararlılık ve liderlik örneği sergiliyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir ve bu bizim milletimizdir.” Türkiye’nin dış politikada çok kolay bir dönemden geçmediğine dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

2011 ilahi tevafuk
“Yüzyılın muhasebesi yapılıyor. 1911 yılı son Türk askerinin Libya’dan çıktığı yıldır. 2011 yılı ilahi bir tevafuk. Ya Libya’da var olacaksınız, ya Libya’yı kaybedeceksiniz. Geçen sene sırf bu bağlamda yaşadığımız bu büyük imtihanı her an içimizde hissettik. 1912 yılı Balkanlar’dan çıktığımız yıl. 2012, Balkanlar’da hala birçok yaranın sarılamadığı, birçok krizin hala hasat verdiği bir yıl. 1914 1. Dünya Savaşı ve 1917’ye kadar dedelerimizin, kiminin Yemen’de, kiminin Suriye cephesinde, kiminin Irak cephesinde, kiminin Medine müdafaasında, o mukaddes toprakları savunmak için son nefesine kadar mücadele etmiş bir neslin çocukları olarak, Orta Doğu’dan çıkışımızın 100. yılı.” 

100. yıl travması 
Davutoğlu, 2023 hedeflerini şöyle anlattı: “Şimdi yüzyıl sonra bütün Orta Doğu coğrafyasında, Türkiye’den tekrar büyük beklentilerin olduğu ve Sayın Başbakanımızın adının anıldığı yerde bile büyük bir heyecan dalgasının doğduğu, Türk bayrağının görüldüğü yerde bir beklenti dalgasının oluştuğu bir dönem. 1915 Çanakkale Savaşı. İşte Fransa’nın bugün istismar ettiği, Ermeni ile birlikte bizim tarihimize kara leke çalmaya çalışan, bir 100. yıl travması. 1918, bir imparatorluğun, kadim bir devletin bittiği yıl. 1911 ile 1923 yılları arasında nereleri kaybetmişsek, hangi topraklardan çekilmişsek 2011 ile 2023 yılları arasında o topraklarda tekrar kardeşlerimizle buluşacağız. Bütün bu coğrafya yeniden şekillenirken, tarihi coğrafyamız tekrar ayağa kalkarken, bu kardeş halklarla birlikte sadece bölgemizi yeniden inşa etmekle kalmayacağız, uluslararası düzeni de yeniden inşa edeceğiz. ” 

Obama gurur duyuyormuş
Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanlığına aday olan Teksas Valisi’nin Türkiye ile ilgili büyük bir gaf yaptığını dile getirerek, şöyle devam etti: “(Türkiye’ye dış yardımı keselim. Teröristler tarafından idare ediliyor) diyor. Bilmiyor ki... 10 yıl öncesinin Türkiye’si sanıyor. Kimse dememiş ki artık Türkiye dış yardım almıyor, almayacak. 2001’de olduğu gibi dış yardım alıyor olsaydık, Bu tür zihniyetler Beyaz Saray’a oturduğunda talimat vermeye kalkarlardı. Bugün talimat verilen bir ülke yok, aksine Beyaz Saray’da oturanın, arkadaşlığı dolayısıyla gurur duyduğu bir başbakana sahip olan bir ülke var.”


http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=62378


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code