18 Ocak 2012 Çarşamba

AKP’li vekilin Ermeni özürü

18 Ocak 2012

Kurucu isimlerden İsmet Uçma, 1915 olayları konusunda üzüntülü olduğunu belirterek, “Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşır özür dilerim” dedi!

Osmanlı Ermenilerinin “1915’te maruz kaldığı Büyük Felaket’e duyarsız kalınmasını” vicdanının kabul etmediğini ifade eden Uçma, “Tehcirde halkın sürülmesi çok büyük yanlış. Ermeni halkından özür dilerim” açıklaması yaptı.


“Özür diliyorum” kampanyasına da imza atan İsmet Uçma, “Soy sürgün” tanımlaması yaptığı 1915 olayları için “İnkarını vicdanım kabul etmiyor” dedi

Haber: Ceyhun Bozkurt

AKP’nin İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, T24 adlı internet sitesine ilginç açıklamalarda bulundu. 

1915 olayları için “Soy sürgün” ifadesini kullanan Uçma, “Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum” dedi.

Agos gazetesinin “Özür Diliyorum” kampanyası için imza veren Uçma, T24’ten Hazal Özvarış’ın da sorularını yanıtladı.


Uçma, “Sizce, 1915’te ne oldu” sorusunu, “1915’te bu milletin medeniyetinde hiçbir zaman izine rastlanmayan anormal bir şey oldu. Hakikaten çok anormal ve trajik bir olaydı. Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımıza ilişkin yanlış politikalar gelişti ve iki şey birbirine karıştı. Doğuda yaşayan Ermeni vatandaşlarımız arasında ortaya çıkan çetelerin yaptıklarının bedeli, bütün Ermenilere ödetildi. Bu yönüyle 1915, günümüzde -özellikle Doğu bölgemizde yaşananlarla tıpatıp örtüşmektedir.”

Gasp varsa geri verilir 

Uçma, bir soru üzerine de 1915’i “Soy sürgün” olarak değerlendirerek şöyle dedi:

“Yaşanan olaya ’soykırım’dışında bir tanım bulmak zorundayız. Zaten bu kavram, 1950’li yıllardan sonra gündeme gelmiş bir tabirdir. Dolayısıyla ben, Ermeni vatandaşlarımıza yönelik 1915’te yaşanan süreci ’soykırım’ değil, ’soy sürgün’ olarak tarif etmeyi daha uygun buluyorum.” 

Uçma, “Özrünüzün içinde Ermenilere, mülklerinin, evlerinin geri verilmesi istemi de var mı” sorusuna da “Gasp edilerek alınan bir şey varsa, ben hiçbir hakkın üstüne oturmak ve kimsenin hakkına tecavüz etmek istemem. Ama gasp hukuku başka bir hukuktur. Özellikle, bir Müslüman olarak söylüyorum, böyle bir hakla Rabbime mülaki olmayı asla istemem” cevabını verdi.

Erdoğan da üzgün

Açıklamalarının partinin değil şahsi açıklamaları olduğunu belirten Uçma, “Başbakan Erdoğan da özür dileyecek mi” şeklindeki soru için de şu ifadeyi kullandı:

“Başbakanımızın gerek Dersim, Sivas, Maraş, gerekse 1915 olaylarını acı, üzüntü ve gözyaşı ile karşılamadığını söylemek mümkün değildir. Dünyanın neresinde bir gözyaşı ve zulüm olsa, Başbakanımızın ve kadroları olarak bizim uykumuzun kaçtığından emin olabilirsiniz. Bu konu, uluslararası siyasetin elinden kurtulsa, Başbakanımızın kimsenin hakkını teslim etmemek gibi bir tavrı olmaz, olamaz.”


KAYNAK: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=62174

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code