12 Aralık 2011 Pazartesi

Sevap hacıya para Kandil'e


12 Aralık 2011


Polisin raporu, Avrupalı kolunun PKK'ya hac ve umre organizasyonu düzenleyerek para aktardığını ortaya çıkardı. Örgütün yıllık bütçesiyse 150 milyon dolarmış

Terörün 'duygusal' boyutu... PKK'nın mali yapısı, Antalya'da 3. kez düzenlenen 'Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nda günışığına çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ile Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) sempozyumda PKK'nın finans kaynaklarına ilişkin iki ayrı sunum yapıldı. İşte o sunumlardan çarpıcı bilgiler:

- BEŞ BİN MİLİTANA 150 MİLYON $: PKK dağ kadrosundaki 5 bin militanın masraflarıyla silah ve mühimmat için her yıl yaklaşık 150 milyon dolar harcıyor.

- GİZLİ HESAP: Yıllık giderler dışındaki gelirler, örgütün üst düzey yöneticilerinin gizli hesaplarında tutuluyor.

- 20 MİLYON EURO: PKK'nın her yıl Avrupa'da sadece yasal yollardan topladığı para 20 milyon euro. Örgütün Avrupa'daki finans faaliyetleri, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu tarafından yürütülüyor.


- HAC VE UMRE ORGANİZASYONU: PKK'ya bağlı Almanya merkezli Kürdistan İslam Toplumu (CİK) örgüte mali destek sağlayabilmek için hac ve umre organizasyonları düzenliyor. Resmi web sayfası bulunan CİK, bu faaliyetine ilişkin duyuruları internet sitesinden Türkçe, Kürtçe ve Almanca dillerinde yayınlıyor. Son iki yıldır düzenlenen hac organizasyonunun video görüntüleri de sitede yer alıyor.- KANDİL'E 3 MİLYON EURO: Avrupa Kürt Dernekleri Federasyonu, Kürdistan Ulusal Kongresi, Esnaflar Birliği, Kürt Kızılayı ve Kürdistan İslam Toplumu aracılığıyla her yıl toplanan 20 milyon euro, PKK'nın Avrupa yapılanması ve terör faaliyetlerinde kullanılmakta. Bu paranın 10 milyon eurosu Roj Tv ve diğer medya kuruluşlarının finansmanında, 7 milyon eurosu PKK'nın Avrupa yapılanmasında kullanılıyor, 3 milyon eurosu da Kandil'e gönderiliyor.

- EN ÇOK PARA ALMANYA'DAN: Her yıl Almanya'dan ortalama 6 milyon, Fransa'dan 3,2 milyon, İsviçre'den 2,1 milyon euro para toplanıyor.

- 60 MİLYON EURO: PKK'nın yasadışı faaliyetlerle sağladığı yıllık gelirin, yasal yolla toplanan paranın 2-3 katı yani 40-60 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Örgütün Türkiye'de vergi adı altında haraçlarla uyuşturucu, silah ve sigara kaçakçılığı faaliyetlerinden pay alması söz konusu. Bu gelir henüz tespit edilemedi. Örgütün yıllık gelirinin 200-500 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Katırın hesabını soracağız

İÇİŞLERİ Bakanı İdris Naim Şahin'den PKK'ya ilginç çıkış: Bomba yüklediğiniz katırın ve tükettiğiniz bitkilerin hesabını da soracağız...

Bakan Şahin, AK Parti Ünye İlçe Başkanlığı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'nın ve onlara destek verenlerin ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye'yi bölmeye güçlerinin yetmeyeceğini söyledi. Şahin şunları kaydetti: PKK, Hakkari'de bomba yüklü katırı polis noktasına doğru sürdü. Bir katır geliyor. Tek başına ana yoldan niye geliyor? Benim polisim onu fark edecek zekaya ve tecrübeye sahip. Katır ister istemez etkisiz hale getirildi. Ey bölücü terör örgütü, sana destek veren hainler, gafiller, her zaman söylüyorum, sizin gücünüz bu memleketi bölmeye yetmedi, yetmeyecek. Sizden bu katırın hesabını da soracağız. Bununla ilgili açıklamalarım nedeniyle muhalefet partileri eleştirilerde bulundu. Sen benim şehit hesabından vazgeçtiğimi falan mı duydun? Şahin muhalefetin söylemlerinin tiyatro sahnesindekileri aratmadığını da söyledi.

(Soner ARIKANOĞLU / Akşam)

(Resimler: MP)

KAYNAK: http://haber.gazetevatan.com/sevap-haciya-para-kandile/417131/1/Gundem0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code