28 Kasım 2011 Pazartesi

Sabancı Müzesi’nde esrarengiz buluşma


Abdullah Gül, dün sabah 10.00’da giriş yaptığı Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Chatham House ekibiyle 1.5 saat boyunca basına kapalı görüştü.

Londra’dan 3 gün önce dönen Cumhurbaşkanı Gül, bu kez Chatham House ile yuvarlak
masa toplantısına katıldı.

CumhurbaŞkanI Gül, Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) İstanbul 2. Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı. Emirgan’daki toplantı basına kapalı yapıldı.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada “Arap Baharı” olarak bilinen Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da iktidarları sarsan değişimlerin yarattığı fırsatların ele alındığı bildirildi.

Orta Doğu’yu
parçalayan
şer örgüt...
1900’lerin başında oluşturulan ancak 1920’de resmiyete dökülen kuruluşun ilk adı “Yuvarlak Masacılar”dı. Bu masa, İsrail devletinin kuruluşuna öncülük etmiş, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu ilk parçalayan Sykes-Picot haritalarını çizmiş ve Sevr’i yapmıştı. Masa, resmi bir kuruma dönüştürülerek, “Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstütüsü” adı verilmişti.

Sevr’i hazırlayan kurumla
bir kez daha aynı masada
Cumhurbaşkanı Gül, Osmanlı’nın parçalanmasına yol açan Sevr’in maddelerini hazırlayan Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chatham House) ile İstanbul’da basına kapalı olarak görüştü. Enstitü, Gül’e ödül vermişti


Haber: Salim Yavaşoğlu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi davetlisi olarak 4 günlüğüne İngiltere’ye giden Abdullah Gül, Türkiye’ye gelir gelmez bu kez Sevr’in hazırlayıcısı olarak bilinen Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) ile İstanbul’da görüştü. Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaklaşık 1.5 saat süren toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Yuvarlak Masacılar
1900’lerin başında oluşturulan ancak 1920’de resmiyete dökülen kuruluşun ilk adı “Yuvarlak Masacılar”dı. Bu masa, İsrail devletinin kuruluşuna öncülük etmiş, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu ilk parçalayan Sykes-Picot haritalarını çizmiş ve Sevr’i yapmıştı. Daha sonra bu masa, resmi bir kuruma dönüştürülerek, “Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstütüsü” adı verilmişti. Kuruluşun en önemli özelliği ise, dünyada meydana gelen sorunları, savaşları tartışıp yönlendirmesi olmuştur. Bu kuruluşun aynı zamanda Exeter Üniversitesi’yle bağlantısı olduğu belirtiliyor. Abdullah Gül ve Fehmi Koru’nun eğitim gördüğü Exeter, 2006’da Gül’e, 2007’de de İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na doktora payesi verdi.

İlk nişan Abdülaziz’e
2004’te Chatham House adını alan kurum, Chatham House Ödülü vermeye başladı. 2005 yılından bu yana bu kurumdan ödül alan isemler ise şunlar: “Brezilya Devlet Baskanı Luiz Inacio Lula da Silva, Gana Devlet Baskanı John Kufuor, Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Vakfı Baskanı HH Sheikha Mozah, Mozambik Devlet Baskanı Joaquim Chissano, Ukrayna Devlet Baskanı Victor Yushchenko.” Bu arada, İngiliz Kraliçesi’nin ilk madalya taktığı kişinin de 1867’de Sultan Abdülaziz olduğu belirtiliyor. Abdülaziz, Avrupa ile ilişkileri geliştirme konusunda önemli adımlar atmış bir padişahtı. Abdülaziz sık sık Avrupa’ya gitmiş İngiltere Kraliçesi ile bir araya gelmişti.

İşgalin yıl dönümünde
Kraliçe 2. Elizabeth, 2008’de Türkiye’de ’Büyük Şövalye Nişanı’ taktığı Cumhurbaşkanı Gül’e 9 Kasım 2010’da İngiltere’de ikinci nişanı da takmıştı. 9 Kasım’da yapılan tören İngilizlerin Anadolu’yu işgal etmek için Çanakkale Boğazı’nı işgal ettiği ve İskenderun’a asker çıkardığı tarihe (9 Kasım 1918) denk getirilmişti.

Chatham House tarafından övgüyle bahsedilen Abdullah Gül hakkında şu görüşlere yer verilmişti: “Gül, Türkiye’de ve uluslararası camiada bütünleştirici etkisi ile çok önemli bir figür. Türkiye’nin yakın zaman önce kat ettiği ilerlemenin de önemli isimlerinden biri. Abdullah Gül, bölünmüş Kıbrıs’ın bütünleşmesi konusunda çok önemli adımlar atmış ve Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için başrol oynamıştır.” Gül’ün Türkiye’nin AB üyeliğinin de önemli destekçilerinden biri olduğunu vurgulayan Chatham House, “Kendisinin liderliği altında Türkiye, sivil demokrasinin yerleşmesi ile siyasi ve hukuk reformlarının gerçekleşmesinde önemli yol almıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Yazılı açıklama yapıldı
İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House’un Türkiye Projesi’nin ikinci toplantısıyla ilgili olarak dahaya sonra yazılı bir açıklama yapıldı. Akbank’ın ev sahipliğinde Sabancı Center ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda “Değişen Ortadoğu ve Kuzey Afrika: Zorluklar ve Fırsatlar” ana temasıyla gerçekleştirilen toplantılarda “Arap Baharı” olarak bilinen Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da iktidarları sarsan değişimlerin yarattığı fırsatlar ve zorlukların tartışıldığı dile getirildi.

Gül,
ziyareti
öve öve
bitiremedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta İngiltere’ye gerçekleştirdiği 4 günlük ziyaretine ilişkin izlenimlerini ve bazı fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla takipçileri ile paylaştı. Gül, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in onuruna verdiği yemeğe katılan Prenses Anne’den bahsederken, “Kendisi binicilikte olimpiyat altın madalyası kazanmış iyi bir binici ve şu an Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin en kıdemli üyelerinden birisi” ifadelerini kullandı. Gül, Royal Albert Hall’da büyüleyici bir klasik müzik konseri dinlediklerini, Kraliçe’nin konser için kendi locasını tahsis ettiğini de belirtiyor.

Çanakkale
Boğazı’nın
işgal gününde
ödül vermişti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Chatham House’dan geçen sene Yılın Devlet Adamı ödülünü almıştı. Gül’e ödülü, Çanakale Boğazı’nın İngilizlerce işgal edildiği gün olan 9 Kasım’ın yıldönümünde verilmişti. 2008’de Kraliçe 2. Elizabeth’in elinden Büyük Şövalye Nişanı’nı alan Gül’e, yeni ödülünü de yine Chatham House’ın hamiliğini yapan Kraliçe sunmuştu.YENİÇAĞ GZT. / 27 Kasım 2011

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code