20 Eylül 2011 Salı

Başpiskopos Makarios’un küçük günahları

Avrupa Ajansı (AVA)

Mahir Tan-Londra ÖZEL

Eski bir İngiliz İstihbarat görevlisi olan Albay John Hughes-Wilson, bugüne kadar Kıbrıs meselesinde perde arkasında kalan çok önemli gerçekleri açıkladı. 

Kıbrıs adasında Rumların ve Yunanistan’ın adayı ‘enosis’ yoluyla ele geçirmek için hazırladıkları komploları ve EOKA’yı kurarak uyguladıkları terör ve cinayetleri İngiliz İstihbarat bilgilerine dayanarak açıklayan eski İstihbarat Albayı John Hughes Wilson, 1960 yılında Londra’nın Bayswater semtindeki Lancaster Gate’de imzalanan 1960 anlaşmasının bilinmeyen bir yönünü daha gözler önüne serdi; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğu ve Anayasa’sının üç garantör olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan tarafından kabulu ile imzalandığı bu anlaşmayı onaylamaya yanaşmayan Cumhurbaşkanı Makarios, İngiliz İstihbarat yetkilileri tarafından “ikna edildi”.

Avrupa Gazetesi İngiliz belgelerine dayanarak açıklıyor ! 

Başpiskopos Makarios’un günahları Homoseksüel ilişkiler 

İmza da direnen Makarios, masaya gelen istihbaratçıların “Makarios’un homoseksüel ilişkilerini ve genç erkek çocuklara olan düşkünlüğünü” açıklama tehdidi sonrasında 1960 anlaşmasını kabul eder. Emekli Albay John Hughes Wilson’un 15 Temmuz 2010 tarihinde şu anda çalıştığı RUSI (Royal United Services İnstitute) adlı yarı resmi Think Thank’a ve 20 Ağustos 2010 tarihinden önce açıklanmamak kaydıyla İngiliz Parlamento ve Dışişleri Bakanlığı ilgililerine gönderdiği değerlendirme yazısında bu bölüm aynıyla şöyle vurgulanıyor;

“Barış anlaşmasının ayrıntıları Lancaster House’da masaya getirildi. Makarios ilk önce bu anlaşmayı imzalamayı reddetti. Ancak İngiliz gizli servisi gelip, onun homoseksüel ilişkilerini ve küçük erkek çocuklarına olan düşkünlüğünü açıklamakla tehdit etmesinden sonra panikleyen Başpiskopos anlaşmayı imzaladı.”

Çıkarmanın gerçek hikayesi Kıbrıs Adası’nda 1974 Haziran ayında Yunan Cuntası tarafından tezgahlanan, Makarios’u öldürme ve iktidarı ele geçirmeyi hedefleyen darbe, İngiliz Albayı John Hughes- Wilson’un anlatımına göre; adadaki Kıbrıs Ulusal Muhafızları, EOKA-B ve Yunan Özel Kuvvetleri alayına bağlı askerler tarafından yapılır. Makarios yanan sarayından İngilizler tarafından kurtarılır. Türk Dışişler Bakanı ve yetkililerin Londra’da 17 Haziran’da Dışişleri Bakanı James Callaghan ile yapılan toplantıda Türkiye’nin tek başına müdahale kararı aldığını belirten Albay Hughes-Wilson, çıkartma tarihine kadar olanları şöyle anlatıyor;

“ Whitehall(Dışişleri Bakanlığı) tehlikenin farkındaydı. İngiliz İstihbaratı,15 haziran tarihinden itibaren Türkiye sahillerindeki hareketliliği bildirmiş ve çıkarmanın hemen olacağını belirtmişti. Dışişleri Bakanı Callaghan’ın cevabı olağanüstüydü; Kıbrıs adasının kuzey kıyılarından deniz ablukasına alınmasını istemişti.Allahtan deniz kuvvetleri abluka için yeterli gemi olmadığını bildirerek bunu ancak ABD 6.Filosu katılımıyla yapabileceklerini iletmişti. Tarih, belki de yerinde olarak, Kissinger’in İngiltere’ye cevabını kaydetmedi.;”Türkiye ile denizde verilecek bir savaş tam bir deliliktir. Savaş bir yana,Türkiye’yi “soğuk savaş’ın ortasında kaybetmek daha büyük bir hata olacaktır.”

“Kıbrıs problemi 15 Haziran Yunan Darbesi ile başladı” 

Kıbrıs problemini Dünya’ya tanıtıldığı sahte yüzünün arkasındaki gerçeklerle tanıyan İngiliz İstihbarat Albayı, Kıbrıs Barış harekatının 36. yıldönümünde yaptığı değerlendirmelerle ilk kez olarak bir yabancı gözüyle gerçekleri anlatan bir anlatıma imza attı.

1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un “hiç bilinmeyen ilginç seksüel eğilimlerini” bütün Dünya’ya tanıtan Albay, aynı zamanda kuruluşuna “muhtemelen tanık olduğu” cumhuriyetin sonradan Rumlar tarafından ortadan kaldırılan ilkelerini şöyle anlatıyor analizlerinde; “1960 anlaşması ve Anayasasının üç önemli garantiye dayanıyordu ; "Üç garantör güç (İngiltere,Türkiye ve Yunanistan) tarafından kaleme alınmıştı,Kıbrıs’ta iki ayrı toplum tanıyordu ( biri çoğunluk biri azınlık değil), %70 ve %30 güç paylaşımına dayanan politik sistem. Bu anayasa 3 kısa yıl içinde Rum yönetimi tarafından yıkıldı.."

”Emekli Albay John Hughes-Wilson’ın, İngiliz resmi makamlarına 20 Temmuz harekatının 36. yıldönümü öncesinde gönderdiği değerlendirme yazısı şu cümlelerle sona eriyor;

“Son sözü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kısa ömürlü ikinci Cumhurbaşkanı, eski-EOKA silahşörü Nicos Sampson’a bırakalım; Nikos Sampson 26 Şubat 1981 yılında Eleftherotipia adlı Yunan gazetesine şunları söyledi; ‘Türkiye müdahale etmeseydi, sadce Enosis’i ilan etmekle kalmayacak, Kıbrıs’ta Türk nüfusu yok edecektim.”


 21.07.2010 23:31:56


http://www.avrupagazete.com/avrupa.asp?Id=13141


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code