29 Ağustos 2011 Pazartesi

DİNDAŞA TEHDİT AZINLIĞA BAYRAM ŞEKERİ28/08/2011

Ramazan Bayramı öncesi, devletin zirvesindeki 2 isimden de Suriye’ye “Libya soslu, üslubu sert uyarılar” geldi. Azınlık vakıfları ise piyango gibi bir kararnameyle mal müjdesi aldı!


Köşk-iktidar uyumu
Çankaya Köşkü ile AKP Hükümeti arasındaki kusursuz uyum, Ramazan Bayramı öncesinde Suriye’ye yansıyan tavırda da ortaya çıktı. Gül AA’dan, Erdoğan TV’den Suriye’yi tehdit etti.


Bayramı azınlık yaptı!
Cemaat vakıfları ise tüm taşınmazlarının adlarına tescilini öngören hükümet kararnamesi ile bayram etti. 3. şahıslar adına kayıtlı olan taşınmazların rayiç değeri ise cemaat vakıflarına ödenecek.


Yetmez, okulu açın! 
Azınlıklara taşınmaz iadesi veya tazminat ödenmesine ilişkin KHK’nın yankıları sürerken, Mısır gazetesinde yazan bir papaz, Heybeliada Ruhban Okulu’nun da açılmasını istedi.
Ne DEDİLER
Abdullah Gül- (Suriye’ye) “Günah bizden gitti” dercesine açık mesaj ilettik.
- Açıkçası çok geç bir safha. Güvenimiz kaybolmuş vaziyette.
- Libya’daki rejimin de devam etmesi mümkün değildi zaten.
- Tek adamla bu kadar süre akıl almaz bir şeydi, sonu geldi.


Tayyip Erdoğan
- Suriye’de silahsız insanları öldüren rejim ayakta kalamaz.
- Kalmaya çalışanların akıbetini Tunus’ta, Mısır’da gördük. 
- Bugünün dünyasında tek adam yönetimine, diktaya yer yok.
- Libya’ya dediğimiz gibi Suriye’ye, Yemen’e de hatırlatıyoruz.

Azınlıklara bayram jesti Müslüman ülkeye tehdit
KHK ile azınlıklara bayram jesti yapan AKP iktidarı, Suriye’ye ise tehdit yağdırdı. Şam tehdidine Cumhurbaşkanı da iştirak etti.


Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Vakıflar Kanunu’na geçici bir madde ekleyen AKP iktidarı, Türkiye’deki azınlık cemaatlare bayram (!) jesti yaptı. Cemaat vakıflarının 1936 yılında beyan ettikleri tüm taşınmazları, mezarlıkları ve çeşmeleri adlarına tescil etme hakkı geçiren ve üçüncü şahıslar adına kayıtlı olan taşınmazların rayiç değeri ise Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğünce cemaat vakıflarına ödenmesini sağlayan kararnameye imza atan AKP hükümeti, yakın zamana kadar “Dost ve kardeş” dediği Suriye’ye ise adeta savaş ilan etti. 


12 ay süre verdi
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında “5737 sayılı Vakıflar Kanunu” na geçici madde eklendi. Buna göre, cemaat vakıflarının 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup, malik hanesi açık olan taşınmazları, 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup kamulaştırma, satış ve trampa dışındaki nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı taşınmazlarıyla 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıkları ve çeşmeleri, tapu kayıtlarındaki hak ve mükellefiyetleriyle, 12 ay içinde müracaat edilmesi halinde, Meclisin olumlu kararından sonra ilgili tapu sicil müdürlüklerince cemaat vakıfları adına tescil edilecek. Cemaat vakıflarınca satın alınmış veya cemaat vakıflarına vasiyet edildiği veya bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Genel Müdürlük adına tapuda kayıt edilen taşınmazlardan, üçüncü şahıslar adına kayıtlı olanların, Maliye Bakanlığınca tespit edilen rayiç değeri, Hazine veya Genel Müdürlük tarafından ödenecek. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Lozan Antlaşması ile güvenceye alınan azınlık cemaat vakıfları, 1936 yılında taşınmaz mallarına ilişkin beyanname verdi. Ancak yıllar içinde beyan ettikleri taşınmazlar, cemaat vakıfları adına tescil edilmedi, bazıları 3. üçüncü şahıslara devredildi.


Kiliseye bırakmıştı
Cemaat vakıflarının taşınmaz mallarıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açılan davaların sembolü olan Heybeliada’daki yetimhane davasında, hükümet mahkeme sonucunu beklemeden yetimhaneyi Fener kilisesine bırakmıştı. 


Erdoğan’dan ağır sözler
KHK ile azınlıklara bu haklar verilirken komşu ve müslüman ülke Suriye ise Ankara’dan ağır tehditler aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün gece TV ekranlarından yaptığı Ulusa Sesleniş’te Suriye yönetimi için ağır ifadeler kullandı. Erdoğan’ın Şam rejimi için sarfettiği sözler şöyle: “Suriye’de silahsız insanları öldüren rejim ayakta kalamaz. Kalmaya çalışanların akıbetini Tunus’ta, Mısır’da gördük. Bugünün dünyasında tek adam yönetimine, diktaya yer yok. Tarabya’daki Huber Köşkü’nde Anadolu Ajansı muhabiri ile özel röportaj yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Suriye’ye tehditte Başbakan Erdoğan’dan geri kalmadı. Cumhurbaşkanı Gül’ün adeta savaş ilanı şeklindeki açıklamaları şöyle: ”(Suriye’ye) ’Günah bizden gitti’dercesine açık mesaj ilettik. Açıkçası çok geç bir safha. Güvenimiz kaybolmuş vaziyette. Libya’daki rejimin de devam etmesi mümkün değildi zaten. Tek adamla bu kadar süre akıl almaz bir şeydi, sonu geldi.” 


Papazlardan Erdoğan’a övgü yağdı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik cemaat vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde verilen iftara katıldı. Azınlık gayrimenkullerinin iadesiyle ilgili kararı değerlendiren azınlık cemaati liderleri, “Çok muhteşem, olumlu bir adımdır. Bütün dünyanın takdir ettiği bir adımdır” yorumunu yaptılar. İftarın verileceği alana eşi Emine Erdoğan’la gelen Başbakan, azınlık cemaati ruhani liderleriyle tokalaştı. Programa, yeni bakanlar ve milletvekilleri, azınlık cemaati liderleri, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Azınlık gayrimenkullerinin iadesi kararını değerlendiren  Fener Rum Patriği Bartholomeos, “’Vakıfların cemaatlerin mallarını iade edilmesine denk geldi. Zannediyorum Sayın Başbakanımız öyle ayarladı ki bu ikram ettiğimiz iftar yemeğine denk geldi. Kendisine şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu. Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva da Başbakan Erdoğan’ın büyük bir olaya imza attığını dile getirerek, “Buna minnettarlığımızı daima sunuyoruz. Fevkalade, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma bir ışığın devamını kendisi bir imza atmıştır” dedi. Süryani Ortodoks Ruhani Lideri Metropolit Yusuf Çetin de 3 seneden beri yeni bir kilise yapmak için hükümetimizle diyalog halindeyiz. Ama daha ondan bir randıman alamadık. Randımanı alırsak çok seviniriz” dedi.YENİÇAĞ GZT.
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code