9 Nisan 2011 Cumartesi

Ergenekon'u Başlatan Kripto

ABD Büyükelçisi Wilson, Dolmabahçe buluşmasının akşamında Washington'a "acil" kodlu bir kripto geçti...

5 Mayıs 2007 tarihi, yakın siyasi tarihimizin dönüm noktalarından biri. Kamuoyu, bu tarihin neden önemli olduğunun sadece bir yönünü biliyor. Bilinen ve bu yüzden çok konuşulan husus şöyle:

O gün Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda buluştu. Konu, Genelkurmay Başkanlığı tarafından 27 Nisan tarihinde yayınlanan 'elektronik muhtıra' ile ortaya çıkan hükümet-asker gerilimi. İnternet sitesinde yayınlandığı için 'e-muhtıra' diye bilinen bildiride, Genelkurmay, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesine isim vermeden net bir şekilde karşı çıkıyordu.


Dolmabahçe buluşmasında Tayyip Erdoğan, ABD tarafından hazırlanan "şantaj dosyalarını" Yaşar Büyükanıt'ın önüne koydu. Dosyalarda, Yaşar Büyükanıt'ı da şahsen suçlayan "yolsuzluk", "siyasi müdahale", ve "özel hayata ilişkin" iddialar vardı. (Başka komutanlar da suçlanıyordu).

ABD Büyükelçis'nin Kriptosu

Dünkü haberimizde Yaşar Büyükanıt'ın önüne konulan şantaj dosyalarını başlıklar halinde yazdık. Bugün ise, Dolmabahçe'den hemen sonra, 5 Mayıs 2007'de, Ankara'daki Amerikan Büyükelçisi Ross Wilson'dan Washington'a gönderilen çok önemli bir kriptoyu halkımıza sunacağız. "Acil" ve "gizli" kodlu kriptonun özeti şöyle:

"Tayyip Erdoğan ile Orgeneral Yaşar Büyükanıt anlaştı. Operasyon başlayabilir. 27 Nisan 2007 tarihindeki muhtıradan sonra (5 Mayıs 2007) İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ofisinde gerçekleşen gergin ve endişeli görüşme, restleşmeden sonra uzlaşma ile sonuçlandı. İki taraf eteklerindeki taşları döktü. Başbakan Tayyip Erdoğan elindeki dosyayı ortaya sürdü. Bu veriler CD'den oluşuyordu. Tayyip Erdoğan konuşmasını bitirdi ve sözü Yaşar Büykanıt'a verdi. Orgeneral Büyükanıt, ilk hamleyi kaybeden kişi olarak konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu özelliğinden faydalanılırsa, Amerikan çıkarlarının devamı çok kolay oalcaktır. Bu fırsat elimizde bulunmaktadır. Diğer ayrıntılara ait değerlendirmelerin oluşum ve gelişmelerini incelemek gerekmektedir."

Kripto Neler Söylüyor?

ABD Büyükelçisi'nin kriptosundan neler öğreniyoruz:

1- Tayyip Erdoğan ile Yaşar Büyükanıt arasındaki Dolmabahçe buluşması gergin başlıyor.

2-İki taraf da görüşmelere dosyalarla gelmiştir. Büyükanıt'ıne elinde "bölücülük" ve "irtica" konusunda önemli dosyalar vardır.

3-Ancak Erdoğan, Büyükanıt'a fazla konuşma fırsatı vermiyor. ABD'nin hazırlayıp verdiği şantaj dosyalarını masaya sürüyor.

4-Elbette bunun ardından Büyükanıt da konuşuyor. Ancak ABD Büyükelçisi kriptosunda, Büyükanıt'ın "ilk hamleyi kaybeden kişi olarak konuştuğunu" vurguluyor.

5-"Anlaşma" ile rahatlayan Büyükelçi, Washington'a işaretini veriyor: "Operasyon başlayabilir"

6-Başlaması istenen operasyon nedir? Bunu da sonraki gelişmelerden öğreniyoruz. 5 Mayıs'ıizleyen günlerde Emniyet'e Trabzon kaynaklı bir ihbar mektubu gönderiliyor. İstanbul Ümraniye'deki bir adreste el bombaları olduğu bildiriliyor. 12 Haziran'da bu bombalar güya bulunuyor. Böylece Türkiye'nin Cumhuriyet olarak tasfiyesini hedefleyen "Ergenekon" tutuklamaları ve davaları süreci başlıyor.

Aydınlık, 3 gündür içeriği sır gibi saklanan Dolmabahçe görüşmesinin öncesini ve sonrasını yayımlıyor. 3 günlük yayınlar bir gerçeği bütün yalınlığıyla ortaya koydu:

1- ABD, 1 Mart 29003 Irak tezkeresinin TBMM'de reddedilmesini TSK'nın tavrına bağladı. Bu yüzden TSK'yı milli ordu olarak tasfiye kararı aldı. Direnme eğilimindeki komutanlar hakkındaki dosyaların işleme konulması kararlaştırıldı.

2- Bu çerçevede, 22 MArt 2003'te ABD Büyükelçisi, Washington'a gönderdiği kriptoda, "Büyükanıt hakkındaki belgelerin Erdoğan'a ulaştırılmasının onayı gerekmektedir" diye Washington'dan izin istedi. Washington bu talebi onayladı.

3- Tayyip Erdoğan da bunları ve daha sonra verilen şantaj dosyalarını 27 Nisan 2007 elektronik muhtırasının ardından yapılan 5 Mayıs Dolmabahçe görüşmesinde Yaşar Büyükanıt'ın önüne koydu.

4-Böylece Ergenekon tutuklamaları ve davalar süreci başlatıldı.

5-Net bir şekilde görülüyor ki Cumhuriyet'i tasfiye etmek, bu amaçla TSK'yı ve milli güçleri etkisizleştirme operasyonları doğrudan bir ABD planıdır. Sürecin her aşamasında ABD'nin eli vardır. Planlamayı, zamanlamayı ve yönlendirmeyi ABD yapmaktadır. Yani bazı çevrelerin zannettiği gibi, 3-5 AKP'li ve Fethullahçı'nın planladığı bir süreç değil bu. Senaryoyu yazan da, yöneten de ABD'dir. AKP ve Gülen hareketi ancak uygulayıcıdır.

Kriptodan Sonra İlk Operasyon Ümraniye'de

Amerika'nın Ankara Büyükelçisi'nin 5 Mayıs 2007 tarihli "operasyon başlayabilir" kriptosundan sonra Ergenekon süreci başlatıldı. Sürecin ilk adımı da İstanbul Ümraniye'de bir evin çatı katında bulunduğu ileri sürülen 27 adet el bombası ile atıldı. Dava tutanaklarına göre 12 Haziran 2007 günü saat 12.55'de Trabzon Jandarma Komutanlığı'na kimliği belirsiz bir kişi telefonla bir ihbarda bulundu. Ümraniye'de bir gecekondunun çatı arasında bir sandık dolusu bomba vardı. Tutanaklara göre İstanbul Terörle Mücadele polis timi, aynı tarihte verilen adrese gitti ve bir cephane sandığı içinde sözü edilen bombaları "buldu"! Bir tutanakla durum tespit edildi.

Ancak ne hikmetse, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespiti Şube Müdürlüğü'nün çektiği görüntüler, gerçeğin hiç de öyle olmadığını gösterdi. Mahkeme aşamasında olayın video görüntüleri incelendi. Zaptın "olay" yerinde değil, karakolda tutulduğunu gösteriyordu. Üstelik, Ümraniye karakolunda yapılan görüntü ve ses kayıtları, polisler arasındaki ilginç konuşmaları da ortaya çıkardı. Daha soruşturma yeni başlamış ve kimsenin ifadesi alınmamışken, polislerin aralarındaki konuşmalarda, bundan sonraki bütün süreci biliyormuşçasına şöyle ifadeler kullandıkları dikkat çekti:

Bir polis:

"Genelkurmay falan var bunun altında..."

Diğer bir polisin, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt için "O..... çocuğu" dediği görüldü.

Bir polis şefi, "Soruşturma Ergenekon olduğu zaman s.kerim hakimi, savcıyı" deme cüretini dahi gösterdi. Oysa soruşturma savcısı Zekeriya Öz, iddia edilen örgütün "Ergenekon" olduğunu ilk kez 21 Ocak 2008'de açıklamıştı.


Kaynak: Aydınlık Gazetesi, 30 Mart 2011 nüshası


AÇIK İSTİHBARAT / 30 Mart 2011

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code