5 Ocak 2011 Çarşamba

Pilot Bölge Yüksekova!


Özerk bölge modeliTerör örgütünü İmralı’dan yöneten bebek katilinin bölücülere verdiği “Yüksekova modelini geliştirin” talimatı, tüm gözleri ilçeye çevirdi.

Devlet artık ‘yok’ gibi
BÖLÜCÜLERE göre devlet otoritesi ‘fiilen’ yok sayılıyor. Polis ve asker etkisiz. Halk, resmi kurumlar yerine her türlü çözümü BDP’de ve örgüte yakın isimlerde arıyor.

“Öz savunma gücü!”
İmralI’dan devlete meydan okuyan Öcalan da, “Demokratik ulus inşa ediyoruz. Öz savunma gücü de bunun bir ayağı” diye bağırıyor!

Bakanlıktan çıt yok
İmralı canisinin hapisten örgüt yönetmesini normalmiş gibi seyretmekle yetinen İçişleri Bakanlığı ise Yüksekova’daki fiili durum için sessizliğe gömülüyor.

Yugoslavya gibi bölecekler!
ReŞat Doğru (MHP): PKK, Türkiye’yi Yugoslavya gibi paramparça etmek istiyor. Herkese çok önemli görevler düşüyor.

Bu, açıkça devlete isyandır
Canan Arıtman (CHP): ‘Yüksekova’ devlete başkaldırıdır. Suçtur. AKP’nin ülkeyi getirdiği nokta budur.

Erbil’le ortak hedefleri var
Mahİr Kaynak (Eski MİT’çi): Kuzey Irak’taki özerk yapıyla ilişkiler geliştirilecek ama Türkiye bölünemez.


3 ülkenin ortaklaşa projesi!..
Yurt Partisi lideri Sadettin Tantan, ‘Yüksekova’yı yorumladı: ABD, İngiltere ve İsrail ortak yapımı. Açık oyuna karşı sahte bir körlük var.


Öcalan’ın ‘Yüksekova Modeli’ne tepkiler büyüyor

Türkiye’yi Yugoslavya gibi parçalamak istiyorlar
İmralı’dan PKK’yı yöneten teröristbaşı Öcalan’ın, devleti yok sayan ‘Yüksekova Modeli’nin yaygınlaştırılması önerisine muhalefet ateş püskürdü: Bu istek, devlet otoritesine karşı çıkmaktır

Haber :

* Salim YAVAŞOĞLU
* Sümeyra YILMAZ
* Bilun ÇELİK

Bebek katili Abdullah Öcalan’ın, pilot bölge olarak seçtiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaygınlaştırılmasını istediği ’Yüksekova Modeli’nin Türkiye’yi Yugoslavya gibi parçalamayı hedeflediği kaydedildi. PKK’yı İmralı’dan yöneten Öcalan’ın küstah isteğine tepki gösteren siyasiler ve terör uzmanları, bu tür söylemlerin “devlete başkaldırıya çağrı” olduğuna dikkat çekerek, bebek katilinin bu tür mesajlar göndermesinin engellenmesi gerektiğini söylediler.

Bağımsızlık talebinin temeli
Öcalan’ın önerisini topa tutan MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, “Bu çok önemli bir istektir. PKK’nın ve Öcalan’ın isteklerinin nereye gelmiş olduğunun ve kadar mesafe aldığının bir göstergesidir. Bu istek bence bir bağımsızlık isteğinin temelini teşkil eder. PKK Türkiye’yi Yugoslavya modeli şekline getirip uygulayarak paramparça etmek istemektedir. Bununla ilgili de TBMM’de kendi yandaşlarının oluşturduğu bir milletvekili grubu var. TBMM’de kabul edilemeyecek, yeminleri bile hiçe sayan şekilde konuşma yapıyorlar. O milletvekili grubu vasıtasıyla söylenemeyecek, kabul edilemeyecek sözleri TBMM kürsüsünden söylemektedirler” dedi.

Dayatmaya çalışıyorlar
Doğru şunları kaydetti: “Yüksekova, Hakkari gibi modellerin hepsini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı yerlere dayatmaya çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti devleti süratli bir şekilde ayağımızın altından kayıyor ve çözülme sürecine doğru süratli bir şekilde gidiyor. Bu isteğin vatan parçasının bölünmekte olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmesini istiyorum. Burada memleketini ve vatanının seven herkese çok önemli görevler düşmektedir.”

Bölünme planının adımı
MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi de “Artık devlet otoritesine karşı KCK dedikleri modelle alternatif devlet kurma girişimleri ve amacı ortaya çıkıyor. Bu işi de Yüksekova’da başlatmaya karar verdiler. Bu devlet otoritesine karşı çıkmaktır, Anayasa ihlalidir. Devletin bölünmez bütünlüğüne karşı açık bir karşı koymadır. Bu model önerileri de hep bu bölünme planının parçaları, adımları” şeklinde konuştu.

ABD-İngiltere-İsrail yapımı
Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Yüksekova Modeli’nin ABD, İngiltere ve İsrail ortak yapımı olduğunu söyledi. Tantan, yaptığı değerlendirmede, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde uzun süredir terörist başının çerçevesini çizdiği “demokratik özerklik” projesine uygun bir faaliyet yürütüldüğünü hatırlatarak, “Halkın bir bölümü, polis ve mahkemeler yerine, sorunlarını çözmek için örgüte yakın kurumlara başvuruyor. Malum örgütün siyasi ayağını oluşturan BDP ilçe yönetimi binası, sorunlarını çözmek isteyen vatandaşların buluşma noktası. İlçenin girişi polisin denetiminde görünürken, çarşı merkezinden iç kesimlere doğru kesimler örgütün asayiş güçleri tarafından kontrol ediliyor. Polis ve asker mecbur kalmadıkça örgütün kontrol ettiği bölgeye girmiyor” şeklinde konuştu. Terör örgütünün 1970’li yıllarda kurulduğu günden bu yana emperyalizme hizmet ettiğini ve Amerika- İngiltere- İsrail üçgeninde önemli roller aldığına vurgu yapan Tantan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu plan ABD-İngiltere-İsrail eliyle uygulanmaktadır. Basına yansıdığı kadarıyla İmralı’yla Türk istihbarat birimleri son dönemde tam 11 kez görüşmüşlerdir. Bu görüşmelerde Türk devleti adına görüşme yapan isimler İmralı’dakine ne gibi sözler vermişlerdir? Yüksekova Modeli, ABD talimatıyla Türk istihbarat birimleri eliyle mi uygulanmaktadır? Siyasi iktidar ve parlamentonun, bütün oyunlar açık oynanırken bu körlüğü neden devam etmektedir?”

Bölgede özerkliğe
asla izin verilemez
Eski MİT mensubu Mahir Kaynak da teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Yüksekova Modeli’ne devletin asla izin vermeyeceğini savundu. Kaynak, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Türkiye’de milliyetçilerin düştüğü bir hata şu. Türkiye’yi bölecekler. Eğer bütün Kürtleri Türkiye etrafında bütünleştirmek isteseniz, nasıl bir politika izlersiniz sorusuna cevap vermeliler. Bunun yolu da belli. Kürtlere Kürt diyeceğiz (bunu daha evvel demiyorduk) ve Kuzey Irak’ta oluşacak özerk yapıyla ilişkiler geliştireceğiz. Meseleleri bu açıdan izlemek lazım. Bölgede herhangi bir özerklik veya Türkiye’nin genel yapısının dışında herhangi bir yapıya izin verilemez. Türkiye bunu asla kabul etmez.”

Halk sokağa çıkamıyor
Bebek katili Öcalan’ın model olarak gösterdiği Yüksekova’da hemen hemen her gün bir bahane ile eylem yapılıyor. Korkudan evlerine kapanan vatandaşlar hastaneye bile gitmeye çekinirken, esnaf kepenk açamıyor. İşte Yüksekova’yı hayatı durduran bölücü eylemlerden bazıları:

12 Aralık 2010: Gözaltılara tepki gösteren esnaf, kepenk indirdi. Sadece bazı eczane ve fırınların açık olduğu ilde sessizlik yerini kar yağışına bıraktı.

11 Aralık 2010: BDP Gençlik Kolları Sözcüsü Sedat Karadağ’ın tabancayla yaralanmasının ardından ilçe karıştı. 2 bin kişi polisle çatıştı, esnaf yine kepenk kapattı.

7 Aralık 2010: Belediye Başkanı Ruken Yetişkin’in cezaevine girmesini protesto etmek için ateş yakan gruba polis müdahale etti. Bölücüler polisi taş yağmuruna tuttu.

28 Kasım 2010: Yüksekova-Van karayolunun Esentepe Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, barikat kurarak yolu trafiğe kapatttı. Geniş güvenlik önlemi alan polis, uyarıda bulunarak grubun dağılmasını istedi. Göstericiler polise taş atarak karşılık verdi. Polis basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak göstericileri dağıttı.

Eylem için bahaneleri çok
27 Kasım 2010: PKK’nin 32. kuruluş yıl dönümü için nedeniyle ilçede kepenkler açılmadı. İzinsiz yürüyüş yapan bir gruba polis müdahale etti. Yine olaylar çıktı.

9 Ekim 2010: Şemdinli Yolu, Sabancı Kavşağı ve Esentepe mahallelerinde toplanan ve aralarında çocukların da bulunduğu gruplar, yollara barikat kurarak ateş yaktı. Bölücüler, uyarılara taş atarak karşılık verdi. Göstericiler güvenlik güçleri tarafından zor kullanılarak dağıtıldı.

11 Eylül 2010: Gece boyunca yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların aileleri İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde oturma eylemi yaptı.

2 Temmuz 2010: Sınır ötesi operasyonlarının durdurulması için bir grup gösteri yapıp, polisi taşladı. İki gün boyunca akşamları devam eden benzer gösterilerde yüzleri maskeli bir grup terör örgütü yandaşı, lastik yakıp yolları kapattı.

7-14 Nisan 2010: Kapatılan DTP’nin eski lideri Ahmet Türk’e Samsun’da yapılan yumruklu saldırıyı protesto için ilçede bir hafta boyunca eylem yapıldı. Yüksekova savaş alanına döndü, işyerleri açılmadı.

24 Mayıs 2010: Askeri operasyonların durması için BDP’nin düzenlediği ’canlı kalkan’eylemine binlerce kişi katıldı. Öcalan’ın çağrılarına hükümetin cevap vermesi istendi.

15 Şubat 2010: Yüksekova’da yine kepenkler açılmazken, kontaklar da kapatıldı.


Bu öneri devlete başkaldırıdır
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Yüksekova Modeli’ni eleştirerek, bu tür önerilerin “devlete başkaldırı” anlamında olduğunu söyledi. Arıtman, şunları kaydetti: “Bu devlete karşı bir isyan öngörüyor. Bu Türk ceza kanunlarına göre suçtur. Hükümet, bakanlık bunun gereğini yapmalıdır. Artık bunların şımarıklığı, had bilmezliği zirve yaptı. AKP’nin yarattığı ortam, verdikleri destek, şımartma politikalarının ülkeyi getirdiği nokta budur. Terör lideri hapishanedeki yerinden ’devlete karşı kalkışın’diyor, ’devleti yok sayın’ diyor. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti devleti için kabul edilemez bir noktadır” dedi. Devletin, hapishanedeki bir terör suçlusunun böyle abuk sabuk, terörü azdıracak konuşmalarına nasıl izin verdiğine ve sessiz kaldığına hayret ettiğini ifade eden Arıtman, “Devlet neden gereğini yapmamaktadır? Çünkü, hükümet terör örgütü ile işbirliği içindedir. Buradan çıkan sonuç budur” dedi.

AKP tarafından kollanıyor
Arıtman, “Bu ortamı kim neden hazırladı? Bu soruların cevaplandırılması gerekiyor. AKP tarafından bu kadar korunur, kollanır, şımartılırsa sonuç bu olur. Hükümet teröre destek vermekte ve birlikte Türkiye’nin bölünmesi parçalanması projesini yürütmektedirler” dedi.


İçişleri Bakanlığı
caniyi yalanlamıyor
İmralı’dan devlete meydan okuyan Öcalan’ın “özerklik” projesine örnek gösterdiği Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, uzun süredir bu projeye uygun faaliyetler yürütülüyor. Halkın bir bölümü, polis ve mahkemeler yerine, sorunlarını çözmek için örgüte yakın kurumlara başvuruyor. BDP ilçe yönetimi binası sorunlarını çözmek isteyen vatandaşların akınına uğruyor. İçe ikiye bölünmüş durumda. Polis ve asker mecbur kalmadıkça örgütün kontrol ettiği bölgeye girmiyor. Öcalan, “Demokratik ulus inşa ediyoruz. Öz savunma gücü de bunun bir ayağı” açıklamasını yaparken, İçişleri Bakanlığı’ndan ses çıkmıyor. Bebek katilinin açıklamalarını yalanlamayan İçişleri Bakanlığı, Yüksekova’daki fiili durum ile ilgili hiçbir açıklama yapmıyor.


14/12/2010 - 22:31:38 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code