8 Aralık 2010 Çarşamba

TÜRKİYE İSRAİL GÖRÜŞMELERİNDE NELER OLUYOR

Odatv yazarı Rafael Sadi, Feridun Sinirlioğlu ile Dr. Yosef Chehanover arasında yapılan Türkiye-İsrail görüşmelerini İsrail’de soruşturdu.

Bakın İsrail Devlet yetkilileri görüşmeler hakkında Rafael Sadi'ye ne söyledi:


Bugünkü haberlerde Türkiye Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı ve eski Tel Aviv Büyükelçisi Sayın Feridun Sinirlioğlu ile İsrail'in BM komisyonundaki üyesi Dr. Yosef Chehanover'in buluştukları ve iki ülke arasındaki gerginliği giderebilmek için görüştükleri hatta bir yol haritası tespit ettikleri ve imzaladıkları yayınlandı.Kuşkucu ve araştırmacı zihniyetim bunu bir yerlerden doğrulatmam gerektiğini söylüyordu kulaklarımın içinde. İlk olarak İsrail Dışişleri yetkililerini aradım. Kendilerinin bu ziyaret ve buluşma konusunda resmi bir bilgiye sahip olmadıkları ve basında çıkanlardan fazla bir şey bilmedikleri ifade edildi. Samimi olduklarına en azından kısmen eminim, yani hiç bir şey bilmediklerine değil ama bu operasyonun Dışişlerince yürütülmediği konusunda hemfikirdim.Peki bu işleri kim yürütüyordu? Başbakan'ın kendisi ve ofisi. Adres orasıydı.

Telefonları maalesef 3 saattir meşgul adeta kilitlenmiş. Bir kez açtılar istediğim yetlkiliyi bağlayacaklarını söylediler ve neredeyse 30 dakika bekledikten sonra sıkıldım.Tek çare tanıdıklara ve cep telefonlarına ulaşabileceğim Kudüs'deki üst düzey yetkili memurlardı.

En üst düzeydeki bir Yeruşalayim devlet memuru (Tabiiki ismini zikretmeden , ama ismi bende mahfuz) İsrail Devletinin sayın Sinirlioğlu ile Sayın Chehanover görüşmesini, teyit etmeyeceklerini , ancak yalanlamayacaklarınıın da altını çizdi. Dikkatinizi çekerin ikisinin de isimlerini o söyledi ben sadece böyle bir buluşma oldumu diye sormuştum.

Hazır bir üst düzey yetkilisi yakalamışken yangının aradaki buzları eritmeye muktedir olup olmayacağını sordum. Cevap hazırdı "iki ülke de aradaki buzların çözülmesini istiyor ancak şartların oluşması ve bunun mantık ve hukuk çerçevesi içinde olması gerekir. İnatlaşarak ve zor ile olabileceğini sanmıyorum." Özür dilenmesi için İsrail'in kendini suçlu ilan etmesi lazım ki sanırım İsrail halkının önemli bir bölümü olayı böyle görmüyor. Hatta diyebilirim ki İsrail halkı özür dilemesi gereken tarafın Türkiye olduğu görüşündedir. Tabii ki bu daha çok uzun zaman tartışılabilir ve sonuç elde edilemez. Şu anda aradaki buzları eritebilmek için bir konuşma imkanı bulunduysa bunu en doğru şekli ile değerlendirmek gerekir. Unutmamak gerekir ki İsrail'in oluşturduğu çok ciddi bir soruşturma komisyonu mevcuttur ve o komisyon neredeyse görevini tamamlayıp raporunu açıklayacaktır. İsrail hükümetinin bu raporu beklemesi gerekir sanırım.


Ondan sonra hukuk çerçevesi içinde yapılması gerkenler yapılacaktır kuşkusuz.

Şu anda söylememiz greken Sayın Erdoğan'ın yangın uçakları konusundaki yardımına teşekkür etmek ve bu sayede oluşabilecek bir ortamı değerlendirmektir.


Odatv.com / 07.12.2010 21:35

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code