13 Aralık 2010 Pazartesi

İsrail'den Türkiye'ye ret

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu: Özür de tazminat da gündemimizde yok...
AA / DHA


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mavi Marmara'daki olaylarla ilgili olarak Türkiye'ye özür dilenmeyeceğini ve tazminat verilmeyeceğini açıkladı.

Ordu radyosunun haberine göre, partisinin mensuplarına seslenen Netanyahu, Mavi Marmara baskınıyla ilgili özür ve tazminatın söz konusu olmadığını söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze yardım gemilerine düzenlenen operasyonla ilgili özür dilenmesi ve gemide ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi konusundaki Türk taleplerine olumsuz yanıt verdi.Netanyahu, gemi baskını kurbanlarına tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.


Ordu radyosunun haberine göre Netanyahu, partisi Likud'un grubunda yaptığı konuşmada, İsrail'in, gemi olayı kurbanlarına tazminat ödemeye niyetli olduğu yolundaki haberleri yalanladı.


Netanyahu, Ankara ile yapılan ve uzlaşmazlığa diplomatik bir çözüm bulunması amacıyla yapılan görüşmelerin devam ettiğini belirtirken, bu görüşmelerin İsrail askerlerine karşı açılabilecek davaları önleme amaçlı olduğunu vurguladı.


Türkiye ile ilişkilerin önemli olduğunu ifade eden Netanyahu, "Bizim kötü niyetle hareket etmediğimizi, meşru müdafaa yaptığımızı kabul etmeleri gerekiyor" ifadesini kullandı.


Haberde, olayla ilgili Türkiye'den özür dilenmesi halinde, Kudüs'ün, İsrail askerlerinin uluslararası davalara muhatap olacağı endişesi taşıdığı dile getirildi.


Ordu radyosunun haberinde, Karmel dağlarındaki yangının söndürülmesine Türkiye'nin yardımda bulunmasından sonra, İsrailli yetkililerin Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi yolundaki ümitlerini dile getirdikleri, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'den özür beklediği hatırlatıldı.


Haberde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da, taraflar arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerde bir anlaşmanın formüle edildiğine ilişkin haberleri "spekülasyon" olarak değerlendirdiğine işaret edildi.


Gazze'ye ikinci Özgürlük Filosu da Mart’ta yola çıkıyor


İSRAİL'in ambargosunu denizden delmek için dünyanın birçok ülkesinden yardım örgütlerinin çabalarıyla hazırlanan ‘Özgürlük Filosu 2’ Mart ayında Gazze’ye hareket edecek. Farklı noktalardan hareket edecek olan ve 4 bin gönüllüyü taşıması planlanan 20’ye yakın insani yardım gemisi, Mayıs ayında İsrailli askerlerin Mavi Marmara gemisine operasyon düzenleyerek, 9 kişiyi öldürdüğü yerde buluşacak.


Özgürlük Filosu 2, İtalya’nın başkenti Roma’daki Ulusal Gazeteciler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 31 Mayıs’taki ilk girişimin İsrail ordusunun kanlı baskınıyla sonuçlanmasına aldırış etmeyen yardım örgütleri, bu sefer 20’ye yakın ülkeden insanın katılımıyla 5 kat büyük bir filoyla yardım götürmek için Gazze’ye doğru yol alacak. Başta İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze Kuşatmasını Sonlandırmak İçin Avrupa Kampanyası ile Özgür Gazze Hareketi olmak üzere birçok uluslararası ve ulusal yardım örgütü, sivil toplum kuruluşu ve aktivistin katkılarıyla gemilerden 15’i şu an hazır hale getirildi.


MAVİ MARMARA YİNE GİDECEK


Mart ayına kadar gemilerin sayısının 50’yi geçebileceği de belirtilen toplantıda “İsrail durdurmaya çalışsa da pes etmeyeceğiz ve tekrar deneyeceğiz. Bunu sadece Gazze için değil insanlık için yapacağız” mesajı verildi. Bazı yardım örgütlerinin temsilcilerinin yanısıra toplantıya katılan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, kendilerine ait olan Mavi Marmara gemisinin bu filoda da yer alacağını belirterek, “Bu Mayıs’ta İsrail tarafından durdurulan filonun devamı niteliğinde bir çalışma o zaman 6 ana organizatörümüz vardı. Şimdi dünyanın 4 bir tarafından birçok aktivist, birçok sivil toplum kuruluşu bu çalışmaya destek veriyor ve onlar da gemilerini hazırlıyorlar. Türkiye’den Mavi Marmara’nın yanı sıra gidişi durdurulan ve el konulduktan sonra geri aldığımız Defne ve Gazze gemileri var. Belki yeni gemiler de eklenir. Biz İstanbul’dan ayrılacağız” dedi.


İSRAİL BİR DAHA CESARET EDEMEZ


Yaptıkları çalışmanın ulusal hukuklar ve uluslar arası hukuka uygun olduğunu söyleyen Oruç, “Daha önce de legal olmayan bir şey yapmadık şimdi de yapmayacağız. Daha önceki filo, BM’nin raporunda altını çizdiği gibi vahşice, gaddarca durduruldu. Ama bu sefer sanıyorum birçok devlet bu çalışmaya destek verirken İsrail tekrar böyle bir şeye cesaret edemeyecektir. Bütün dünyanın gözü önünde yine aynı şekilde canlı yayınlarla yürüyen, bir öncekinden daha büyük ve daha etkin isimleri taşıyan bir filoya İsrail’in dokunabileceğini pek düşünmüyorum” diye konuştu. Bir baskıyla karşılaşmamaları için gemiye katılacakların isimlerini son ana kadar kimsenin bilmeyeceğini sözlerine ekleyen Oruç, “Bütün gemiler farklı limanlardan ayrılacak ve İsrail’in Mavi Marmara’ya saldırı düzenlediği, bizleri tutukladığı, bizleri kaçırdığı yerde buluşacak. İsrail’e ‘Biz kaldığımız yerden devam ediyoruz’ diyeceğiz” dedi.


SALDIRIYI KİTAPLAŞTIRDI


Birinci filoda yer alan İtalyan Gazeteci Angela Lano, yaşadıklarını bir kitap haline getirdi. Toplantıda bir konuşma yapan Lano, “Her şeyden acısı İsrail’in atağından sonra ülkeme döndüğümde İtalyan basınının saldırısına maruz kaldım. Beni bir terörist gazeteci olarak yaftaladılar. İsrail şiddetine karşı çok öfkeliyim” dedi.


13.12.2010 20:07 / VATAN

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code