7 Aralık 2010 Salı

22 SAATLİK ACİL UÇUŞ

Ankara cevap arıyor...Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ABD Adalet Bakanı Eric Holder ile Washington’da
1 saat görüşebilmek için 22 saat uçtu. Resmi açıklamaların üzerini örtemediği bu esrarengiz buluşma Ankara’da şaşkınlıkla karşılandı.

Holder sessiz...
Ergİn’in “Adli işbirliği anlaşmalarını gözden geçirdik” demesine karşın ABD Adalet Bakanı Eric Holder, görüşmeyle ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Muhalefetten ağır eleştiriler
Acİl görüşme muhalefetin tepkisini çekti. CHP’li Rahmi Güner, “Yargıda ABD’den talimat alındığına dair ciddi kuşkular var.” derken, MHP’li Latif Yunusuoğlu, “İcazet alan AKP kaygı yaratıyor” ifadesini kullandı.


Haber: Fatih ERBOZ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 3 Aralık’ta ABD’nin başkenti Washington’a gitti. Ergin, Türkiye saati sabah 7.00’da THY’nin tarifeli uçağıyla gittiği Dulles Uluslararası Havalimanı’nda Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan tarafından karşılandı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, aynı gece Türkiye saati ile 00.00’da Washington’daki temasları çerçevesinde ABD Adalet Bakanı Eric Holder ile görüştü. ABD Adalet Bakanlığındaki görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergin, görüşmede Türkiye ile ABD arasında var olan adli işbirliği anlaşmalarını gözden geçirdiklerini bildirdi. Adalet Bakanı Ergin, “İyi işleyen, ağır işleyen, aksayan boyutlar varsa bunları değerlendirdik ve özellikle mekanizmaların daha sağlıklı işlemesi, daha kısa sürede netice alma noktasında yeni bir gayret ortaya koymanın gerekliliğine işaret ettik” dedi. ABD Adalet Bakanı Holder’ın da aynı duyguları paylaştığını belirten Ergin, şunları söyledi: “Ocak ya da Şubat ayı içerisinde her iki bakanlığın yetkilileri biraraya gelerek, mevcut mekanizmaları daha seri hale getirecek tedbirler noktasında çalışacaklar.”

Çok sıcak karşılamış
Ergin, “Wikileaks belgelerinin görüşmede gündeme gelip gelmediğine” ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti: “Spesifik bu tür konulara girilmedi, genelde Adalet Bakanlıkları arasında var olan işbirliği anlaşmalarının uygulamaları özellikle geniş şekilde konuşuldu. ABD Adalet Bakanı, gerçekten bizi çok sıcak karşıladı ve bütün alanlarda sonuna kadar her türlü işbirliğine açık olduklarını beyan ettiler.”

Bu kadar önemli konu ne?
Ergin, 4 Aralık’ta Türkiye saati ile sabah 7.00’da ABD’nin başkenti Washington’dan ayrıldı. Bilindiği gibi Türkiye’den ABD’ye uçakla gidiş 12 saat, dönüş ise 10 saat sürüyor. Böylece Ergin 1 saatlik görüşme için tam 22 saat yolculuk yapmış oldu. Bu da ’bu kadar önemli konu ne olabilir? “ sorusunu gündeme getirdi. Siyasi uzmanlar, bir anlaşma ya da kritik bir toplantı içermiyorsu, böyle bir görüşmenin telefon ya da tele konferans yöntemiyle gerçekleştirilebileceğini söylüyor. Ancak Ergin’in açıklamasına göre, görüşmede Türkiye ile ABD arasında var olan adli işbirliği anlaşmaları gözden geçirilmiş.

Güner: Talimat almış olabilir
Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ABD Adalet Bakanı Eric Holder ile yaptığı kısa görüşme muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı. CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, ABD’nin Türkiye’yi birçok alanda ölçüm içerisinde tuttuğunu belirterek, bu alanların en önemlilerinden bir tanesinin de yargı olduğunu söyledi. Türkiye’de yargılama ve tutuklama süreçlerinin uzun olduğuna dikkat çeken Güner, bu tür durumlarda ABD’nin talimatlarının esas alındığına dair ciddi kaygıların olduğunu da ifade etti.

Doyurucu cevap yok
AKP iktidarının yargı konusunda da ABD ile temaslar içerisinde olduğunu dile getiren Güner, “Bu noktada çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de devam eden yargılamalar sürecinde birtakım FBI ve CIA yetkilileri Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bu ziyaretler sonrasında birtakım gelişmeler yaşanıyor. Sonuçlara bakıldığında bunlar rahatlıkla görülmekte. İnsanların ifadeleri alınmadan tutuklamaların olduğunu biliyoruz, bunu TBMM kürsüsünden de dile getirdik. Ancak şu ana kadar bu iktidardan doyurucu cevaplar alamadık. HSYK’nın durumu ortada. Burada yapılan tartışmalar belli. Peki o zaman Adalet Bakanı’nın ABD’de yaptığı görüşmelerin anlamı ne? Bu noktadan sonra birçok tartışma ortaya çıkacaktır” diye konuştu. ABD’nin birçok konuda psikolojik ölçümler yaptığının ortaya çıkan kriptolardan da anlaşılabileceğini dile getiren Güner, şunları kaydetti: “Türkiye’de birçok gelişmede toplumun tepkisini ölçen birtakım kriptolu yazışma ortaya çıktı. Türkiye’nin terör başta olmak üzere ABD’nin istediği yönde hareket ettiği takdirde toplumun psikolojisini ölçen yazışmalar var. İşte bu noktada yargıyla ilgili olarak da benzer durum gündeme geliyor. Ortada işi taşerona yaptıran bir müteahhidin işler nasıl gidiyor diye sürekli sormasına benzer bir durum var. Bu asla kabul edilemez.”

Yunusoğlu: Kaygıyla karşılıyoruz
Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in kısa süreli ABD ziyaretini değerlendiren MHP Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, Türkiye’nin menfaatlerinin zedelenmemesi gerektiğini kaydetti. Yunusoğlu şunları söyledi: “Bu gezi daha önceden planlandı mı, yoksa plansız mı gerçekleştirildi bilmiyoruz. Türkiye’yi ve dünyanın birçok ülkesini ilgilendiren konularda belge diye açıklanan yayınların ardından sonra böyle bir ziyaret oluyorsa bunun anlamı ne? Bu sorular elbette kaygı ve tartışma yaratıyor. Eğer ikili işbirliği yapılıyorsa, Türkiye’nin ve Türk milletinin çıkarlarını zedeleyecek gelişmelerin bu işbirliğine yansımamasıdır. AKP, Türkiye’nin ve Türk milletinin çıkarlarını bu tür konularda daha önce icazet aldığı merkezlerin çıkarları karşısında pek düşünmediği için elbette kaygıyla karşılıyoruz.”


07/12/2010 - 08:05:28 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code