29 Kasım 2010 Pazartesi

SIR GÖRÜŞME!

Gül, İsviçre Kantonlar Meclisi Başkanı ile heyetlerin de yer aldığı basına kapalı toplantı yaptı.

Ekipte, özerklik isteyen BDP’li Ata da vardı


Bir fotoğrafla geçiştirildi
CumhurbaŞkanI Abdullah Gül’ün İsviçre ziyareti, Türk basınında ’minare’ tartışmalarıyla yer alırken, resmi açıklamalara girmeyen bir zirve geziye damgasını vurdu. Anadolu Ajansı, zirveden tek kare fotoğraf geçmekle yetindi.

Zirvede neler konuşuldu?
Kanton (eyalet-devletçik) sistemiyle yönetilen İsviçre’nin Kantonlar Meclisi Başkanı Erika Forster-Vannini ile resmi görüşmede bir araya gelen Gül’ün bu temaslarıyla ilgili hiçbir açıklama yapılmaması kafaları karıştırdı.


Yeni ‘iyi şeyler’ süreci mi?
“İyi şeyler olacak” açıklamasıyla Türkiye’de bir süreç başlatan Gül’ün, İsviçre’nin çok parçalı idari yapısının başıyla heyetlerin de katıldığı bir görüşme yapması, cevaplanması gereken bazı soruları da gündeme taşımış oldu.

İsviçre’de sır görüşme
Cumhurbaşkanı Gül, Kantonlar Meclisi Başkanı Vannini ile görüştü. Devletin resmi haber ajansı AA, görüşme ile ilgili sadece fotoğraf servisi yaptı. Neler konuşulduğu ise sır olarak kaldı

Haber: Fatih ERBOZ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre Kantonlar Meclisi Başkanı Erika Forster-Vannini ile bir araya geldi. İsviçre Parlamentosu’nda gerçekleşen görüşmede hangi konu hakkında ne konuşulduğu ise açıklanmadı. Türkiye ve İsviçreli heyetin görüşmesiyle ilgili hiç bir açıklama yapılmazken, devletin resmi haber ajansı AA, sadece fotoğraf servisi yaptı. Anadolu Ajansı’ndan konuyla ilgili en ufak bir haber geçilmedi. Kafaları karıştıran görüşmenin içeriği ise sır olarak kaldı. Cumhurbaşkanı Gül, 5 Mayısta da İsviçre Kantonlar Meclisi Başkanı Erika Forster Vannini ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etmişti. Gül, daha sonra eşi Hayrünnisa Gül ve heyet üyeleriyle birlikte Bern’de devlet konuklarının ağırlandığı Bernerhof’ta onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Tepkisini dile getirmeliydi
İsviçre yasalarında ’Ermeni soykırımı yoktur’ demek yasak olmasına rağmen bu ülkeye ziyareti sırasında konuyu gündeme getirip eleştirmeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e eleştiri geldi. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düşünce özgürlüğü konusunda söylediklerini hatırlatarak, İsviçre gibi çağdaş demokrasi ile yönetildiği iddiasında olan bir ülkede ’Ermeni soykırımı yoktur’ demenin yasak olmasının Abdullah Gül tarafından bu noktada eleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaptık denirse şaşırmam
Arıtman, İsviçre’nin böyle bir yasal düzenleme yapmasının düşünce özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız düşünce özgürlüğü konusundaki hassasiyetini keşke bu noktada gösterseydi. İsviçre gibi bir ülkede bu tür bir yasal düzenleme olması her şeyden önce düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Ermenilerden özür dileme konusunda hassasiyet gösterenlerin bu noktada düşünce özgürlüğünün olmadığını söylememeleri düşündürücüdür” dedi.

DSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit de, Gül’ün İsviçre gezisinde ’Ermeni soykırımı yoktur’ şeklindeki düzenlemeye tepki göstermemesini AKP zihniyetiyle doğru orantılı olarak yorumladı. AKP’nin iktidara geldiği günden beri önce kamuoyu oluşturduğunu ardından da nihai hedefe varmak için adım attığını dile getiren Macit, şunları ifade etti: “Bu tipik bir durum gibi algılanıyor artık. AKP iktidarda olduğu günden beri her hangi bir konu hakkında nihai hedefe varmak için önce kamuoyu oluşturuyor ardından aldığı tepkiler doğrultusunda adım atıyor. Terör konusunda, Kıbrıs sorununda da bunların benzerini yaşadık. AKP yönetimindeki Türkiye’de Ermeni soykırımı yaptık denirse artık şaşırmam.”


Siyasi zihniyetin devamı
MHP Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, soykırım konusunda gerekli hassasiyetin ve tepkinin gösterilmemesinin siyasal zihniyetten kaynaklandığını ifade etti. Yunusoğlu, ABD Başkanı Obama’nın TBMM’de talimat verircesine konuştuğunu hatırlatarak, “Bu konuşma AKP’liler tarafından ayakta alkışlandı. Daha sonra Obama’nın talimat verircesine yaptığı bu konuşmanın sanki gerekleri yerine getiriliyormuşçasına hareket edildi. Açılım konusu, Ermenistan ziyaretleri, Kıbrıs’ta yapılan görüşmeler ve tüm bunların sonunda ortaya çıkan sonuçları hatırlamamız gerekir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsviçre ziyareti sırasında Ermeni Soykırımı sözünün yasaklanmasına tepki göstermemesi bu zihniyetin devamı gibi görünmektedir. Cumhurbaşkanından sessiz kalmasını değil, Türk milletinin gönlünde yatanları dile getirmesini isterdik. Milli bilincin ortaya konmadığı yerde Türk milletinin yenik ve ezik görülmesine neden olmaktadır” dedi.


27/11/2010 - 10:14:26 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code