30 Kasım 2010 Salı

MEĞER FÜZE KALKANI AYLAR ÖNCE KABUL EDİLMİŞ

ABD’nin de gerçek olduğunu kabul ettiği Wikileaks belgelerinde; son günlerde çok konuşulan füze kalkanı projesi de yer alıyor.

16 Şubat 2010 tarihinde ABD Büyükelçiliği’nden gönderilen belgede füze kalkanı projesi, Vecdi Gönül ile ABD Savunma Sekreteri Robert Gates görüşmelerine dayanarak 13.-16. Maddelerde ele alınıyor.


Belgeye göre; geçtiğimiz günlerde NATO toplantısında karar bağlanan füze kalkanı projesinin 9 ay önce hükümet tarafından büyük oranda kabul edildiği anlaşılıyor.

ABD Büyükelçisi James Jeffrey’in ABD’ye ilettiğine göre Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’yi de kapsayan yeni kalkan projesinin memnuniyet verici olduğunu, söyleyerek şunları ifade ediyor:


"13. (S/NF) Milli Savunma Bakanı Gönül bir önceki anlaşma Türkiye’yi içine almadığı için, ABD’nin yeni Aşamalı Uyarlama Yaklaşımı'nın önceki yönetimin yaklaşımından daha iyi olduğunu söyledi. Savunma Sekreteri, Romanya ve Polonya’nın da SM 3 füzelerine ev sahipliği yapmak konusunda anlaştığını belirterek hemfikir olduğunu gösterdi. Ayrıca Türkiye’ye bağlı bir radar olmadıkça, ülkenin doğu kısmındaki belirli bölgelerin sistem tarafından kapsanmayacağını vurguladı.

14. (S/NF) Gönül, Savunma Sekreteri’ne radar konusundaki tartışmaların Türk hükümeti içerisinde sürmekte olduğunu ve ABD’nin ne gibi alternatifler üzerinde durduğunun soruşturulduğunu belirtti. Savunma Sekreteri ise, Güney Doğu Avrupa’daki diğer ülkelerin radara ev sahipliği yapmakla ilgilenebileceği şeklinde yanıt verdi, ancak en iyi konumdakinin Türkiye olduğunu tekrarladı. Savunma Sekreteri yeni yönetimin yaklaşımını memnuniyetle kabul etme nedenlerinden birinin ise yeni yaklaşımın ABD’nin de emniyetine de gölge düşürmeden, müttefikler ve askeri birlikler adına bir önceki programa nazaran daha erken koruma sağlamasıdır.

15. (S/NF) İran’a dönersek, Gönül zenginleştirme programına atıfta bulunarak, Ankara’nın “İran tehdidi konusunda kaygılı” olduğunu kabul etti ancak uluslararası çevrelerin bir silahlanma programının var olduğuna ilişkin herhangi bir kanıtı olmadığını da sözlerine ekledi. Gönül, Türkiye’nin İran’dan herhangi bir saldırı beklememesine karşın, İran’dan Türkiye’nin Avrupa’daki müttefiklerine yönelik herhangi bir tehdidin hava savunma kapasitesini önemli kıldığını söyledi. (Yorum: İran’ın Avrupa için bir tehdit olabileceğini kabul etmesi ,söz konusu tehdidi hafife alan daha önceki Türk söylemlerinden ayrılmaktadır) Sistemin yalnızca Türkiye değil, tüm Avrupa’nın güvenliği için tasarlanacağını yineledi.

16. (S/NF) Savunma Sekreteri, İran’ın nükleer silahlanma programını ilerletmesi halinde bölgedeki diğer ülkelerin de aynı şekilde hızla silahlanabileceği konusunda uyardı. Ek olarak, kimi noktada İsrail’in askeri harekatın gerekli olduğu noktasında karar vermesinin iyi bir şans olduğunu belirtti. Türkiye kaçınılmaz olarak, bölgedeki herhangi bir çatışmanın dışında kalamayacağı için, uluslararası çevreler İran’ın çalışmalarını durdurma çabası içinde olsalar da, askeri açıdan hazırlıklı olmalı ve Ankara savunma sistemleri edinmek konusunda tereddüte düşmemelidir."


Odatv.com / 29.11.2010 23:21

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code