18 Kasım 2010 Perşembe

BARTHO'NUN SÖZCÜSÜ GİBİ...

Bağış’ı ödüllendirdiFener Rum Kilisesi, kilise açılımı ve dini azınlıklar için olağanüstü çalışmaları nedeniyle Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’a ödül verdi. Fener’e övgüler yağdıran Bağış, “Ruhban Okulu için çalışıyoruz” dedi.


Papazla gurur duyuyor
Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı Amerika ve Avrupa Ortodoks kiliseleri, Avrupa Parlamentosu’nda düzenledikleri “Dini Özgürlükler: Türkiye’nin AB’ye Köprüsü” konferansında, Türkiye’deki dini azınlıklar için olağanüstü çalışmaları ve farklı kültürler ve medeniyetler arasında karşılıklı anlayış köprüsü kurması nedeniyle, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı ödüllendirdi. Dini özgürlükler alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle kendisine verilen ödülü, Amerika Ortodoks Kilisesi “Milli Komutanı” Anthony Limberakis’in elinden alan Bağış, burada yaptığı konuşmada, Patrikhane’ye övgüler yağdırdı. Ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına aldığını söyleyen Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için de çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Bağış, Patrikhane’nin Türkiye’nin gururu olduğunu da söyledi. Egemen Bağış, Sümela Manastırı ve Akdamar Kilisesi’nde uzun bir dönemin ardından dini törenlere izin verilmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Başmüzakereci Bağış’ın “Türkiye’de eğer Ermeniler, Yahudilerin sorunları için, Yahudiler Aleviler için, Aleviler Romanlar için ve Süryaniler Sünniler için seslerini yükseltirse, o zaman karşılıklı anlayış gerçekleşmiş, köprü kurulmuştur. Bu köprüler sayesinde sorunları çözeriz” diye konuşması alkış aldı.


Azınlıklar en az 3 çocuk yapsın
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Türkiye’yi daha önce terkeden Ortodoks Rumların geri dönmeleri için Başbakan Erdoğan’ın çağrısını hatırlattı. Bağış, bu kapsamda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “en az üç çocuk” tavsiyesinin gayri Müslimlerce de benimsenmesini istedi. Rum Ortodoks cemaatinin ve Patrikliğin sorunlarının çözümü için hükümetin siyasi iradesi bulunduğunu hatırlatan Egemen Bağış, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için de çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Konferansa mesaj gönderen Fener Papazı Bartholomeos da, Türk hükümetinin bu toplantıya katılmasından dolayı “en derin takdirlerini takdim ettiğini” belirtti.

Atatürk: Patrikhane fesat yuvasıdır
Mustafa Kemal Atatürk, 20 Ocak 1923’te Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’ne Rum Patrikhanesi ile ilgili ’Fesat yuvası ifadesini kullanmıştı. Atatürk, “Bir fesat ve hiyanet ocağı olan ve memleketimize nifak tohumları eken, uyuşmazlıklar yaratan, Hıristiyan hemşehrilerimizin huzur ve refahı için de uğursuzluğa ve felakete sebeb olan Rum Patrikhanesi’ni artık topraklarımız üzerinde bırakamayız” demişti. Atatürk sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Bu tehlikeli teşkilatı memleketimizde muhafazaya bizi mecbur etmek için ne gibi vesile ve sebebler gösterilebilir? Türkiye’nin Rum Patrikhanesi için arazisi üzerinde bir sığınılacak yer göstermeye ne mecburiyeti var? Bu fesad ocağının hakiki yeri, Yunanistan değil midir?.”


17/11/2010 - 23:09:06 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code