1 Kasım 2010 Pazartesi

2. UTANÇ GÜNÜ

ABD dayattı, Ankara yine diz çöktü

İtalya’dan sonra Irak’ta da milli onurumuz ayaklar altına serildi

29 Ekim’den intikam alır gibi...
AKP iktidarı Türk milletini utandıran ilklere imza atmaya devam ediyor. 29 Ekim 2004’te Roma’da yeminli Türk düşmanı Papa X. Innocenzio’nun önünde attığı imzayla AB’ye teslim olan AKP, bu yılki 29 Ekim’i de düne kadar ’postal öpücü’ dediği Barzani’nin ’Kürdistan’ını resmen tanıyarak kara bir güne çevirdi.


Konsolostan kahredici konuşma


Cumhurİyet Bayramı’nın 87. yıl etkinlikleri çerçevesinde Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen’in verdiği resepsiyonda Barzani onur konuğuydu. Gecede bir konuşma yapan Selcen, “Bugün amacımız bölge ve Irak ile Türkiye arasında tam entegrasyonu sağlamaktır. Amacımız gönülleri kazanmaktır” ifadesini kullandı.


Peşmerge havalarda geziyor
Geceye katılan Kürt yönetimi yetkilileri ise rüyada gibiydi. Eğitim Bakanı Sefin Dizayi, “Çok güzel gelişmeler... Eski defterler kapandı” derken, Kürt yönetimi Divan Başkanı Fuat Hüseyin “Ekonomik, siyasi ve diplomatik ilişkiler daha da gelişecek. Yelpaze daha da büyüyecek ve sorunları birlikte çözeceğiz” diye konuştu.


Roma’da başladı...
Başbakan Erdoğan ve dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, haçlı seferleri nedeniyle Müslümanların katliamından sorumlu Türk düşmanı Papa X. Innocenzıo’nun önünde AB Anayasası’na imza atmıştı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 29 Ekim 2004 tarihinde İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen ve Avrupa Birliği’nin kurucu anlaşmasınının temeli olan anayasaya Papa X. Innocenzıo’nun ayaklarının dibinde heykelinin altında imza atmışlardı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı bir günde AKP hükümetinin attığı imza, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasama, yürütme ve yargı organları üzerinde bağlayıcı hükümler içeriyor. Atılan imza ile birlikte egemenlik de Avrupa Birliği’ne bırakılmıştı. İmzalar, ev sahibi Silvio Berlusconi, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, AB Dönem Başkanı sıfatıyla Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve bir önceki dönem başkanı sıfatıyla İrlanda Başbakanı Bertie Ahern’in huzurunda atıldı. AB üyesi 25 ülkenin devlet ya da hükümet başkanları ile dışişleri bakanlarının Avrupa Anayasası anlaşmasını sırayla imzalamalarının ardından, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan oluşan üç aday ülke ise sadece nihai senedi imzaladı.


Katliamdan sorumlu
Binlerce Müslümanın katledilmesinden sorumlu Papa X. Innocenzıo bilindiği gibi Türk ve Müslümanlara yönelik düzenlenen haçlı seferlerinde önemli rol oynamıştı. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı bir günde Papa heykelinin altında teslimiyete atılan imza büyük bir tepkiye yol açmıştı.


PKK’nın hamisi Barzani konsolosun onur konuğu
İtalya’nın başkenti Roma’da Türk düşmanı Papa’nın önünde 2004’te atılan ‘teslimiyet imzası’nın ardından başlayan süreç Irak’ın kuzeyinde peşmerge reisinin Kürdistan Başkanı olarak ağırlanmasıyla devam etti
Haber: Macit SOYDAN


Türk milletini utandıran ilklere imza atmaya devam eden AKP iktidarının son marifeti Erbil’de yaşandı. Düne kadar “postal öpücü” denen Barzani’nin kukla devleti “Kürdistan” ını resmen tanıyarak Cumhuriyet’in 87. yıl etkinliklerine kara bir damga vurdu. Irak’ın kuzeyindeki Erbil’de Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen tarafından düzenlenen Cumhuriyet resepsiyonuna peşmerge reisi Mesut Barzani ve çok sayıda peşmerge yönetimi yetkilisi davet edildi. Salona Türk bayrağının yanında Irak ve “Kürdistan” bayrakları asıldı.


Konsolos “gönül kazandı”
Resepsiyondaki konuşmasında gönüllere giden yollardan bahseden Başkonsolos Selcen, “Bugün amacımız bölge ve Irak ile Türkiye arasında tam entegrasyonu sağlamaktır. Türkiye Erbil Konsolosluğu olarak amacımız günülleri kazanmak, gönülleri yapmaktır. Bu konuda Sayın Barzani’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti bir milat, bir dönüm noktası olmuştur. Her iki tarafta da siyasi liderlik bu kucaklaşmayı kolaylaştırmak için her türlü desteği ve iradeyi göstermektedir” dedi.


Evimizde gibiyiz
Türkiye Cumhuriyeti’nin dayandığı ideallerin tüm insanlığın dayandığı idealler olduğunu kaydeden Selcen, “Bu ideallere bağlı kaldığımız sürece başarı ve ortak gelecek bizlerin olacaktır. Bizi birleştiren birçok unsur var. Geçmişimiz bir, etnik kökenimiz bir, biz burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Yarın bugünden daha da güzel olacak. Aynı çadırın altında yaşayan bir aile gibiyiz” diye konuştu.


Eski defterler kapanacak
Geceye katılan Kürt yönetimi Eğitim Bakanı Sefhin Dizayi, Erbil’de düzenlenen resepsyonun, ilişkilerin belli bir noktaya geldiğini açıkça gösterdiğini söyledi. Halklar arasında güzel ilişkiler ile resmi seviyede çok güzel gelişmeler olduğuna dikkat çeken Dizayi, “Artık bundan sonra eski defterleri kapatacağız” dedi.


Çok yönlü adımlar
Peşmerge yönetimi Divan Başkanı Fuat Hüseyin de resepsiyonun Türkiye ile Kürt bölgesi arasında ilişkilerin ne kadar öne çıktığının bir kanıtı ve göstergesi olduğunu kaydetti. Adımların çok yönde atıldığına vurgu yapan Hüseyin, “Ekonomik siyasi ve diploması yönünde gelişmeler var. Burada konsolos olması bu gelişmenin kanıtıdır. İlişkiler daha da gelişecek. Daha da geniş bir yelpaze içerisinde daha da büyüyerek gelişecek” şeklinde konuştu.


30/10/2010 - 23:30:34 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code