9 Ekim 2010 Cumartesi

Muavenet Zırhlısı Eşref Bitlis'e Gözdağı İçin Vuruldu

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, babasının ölümüne neden olan uçak kazasıyla ilgili “Eşref Bitlis’in Amerika’ya karşı aldığı tavrı iyi incelemek lazım” dedi.


Bitlis “Taşerona değil, yaptırana bakılmalı” dedi. Emekli Albay Erdal Sarızeybek yeni kitabı Kurt Kapanı'nda, Muavenet Zırhlısının Eşref Bitlis'e gözdağı için batırıldığını yazdı.

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Eşref Bitlis’in ölümüyle ilgili başlattığı soruşturmanın önemli olduğunu söyledi. Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Bitlis, o dönemde Türkiye’nin Ortadoğu’da güttüğü siyaseti gözden geçirmek gerektiğini kaydetti.


O sırada ABD ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yaptığı yazışmalara bakılması gerektiğini kaydeden Bitlis şöyle konuştu:
“Eşref Bitlis’in, Amerika’ya Ortadoğu politikasına karşı çıktığı konusunda itiraz eden kişi olarak resmi olarak bildirildi mi bildirilmedi mi? Ayrıca o süreç içinde Suriye’nin Irak’ın artı İran’la Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin yaptığı görüşmelere ve güttüğü politikaya bakmak lazım. PKK’nin Amerikalılar tarafından desteklendiğinin kanıtları o dönemde kim tarafından tespit edildi. Yani Eşref Bitlis’in Amerika’ya karşı aldığı tavrı iyi incelemek lazım."


Tarık Bitlis babasının tavrının bilindiği iddialarını da yanıtladı
“Adamın kumar borcu yok. Müteahhit değil. Ticari bir bağlantısı yok. Olsa olsa dışardan bir örgüt işi olabilir. Bunun Türkiye’nin izlediği politikayla ilgisi göz önünde bulundurulmalı. Bunun herhangi bir dış güce dayandığını Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tespit ettiği anda bunu kamuoyuna açıklayabilir mi? Bir de böyle bir soru var.”


Emekli albay Erdal Sarızeybek yeni çıkacak kitabı Kurt Kapanı'nda, 5 askerimizi şehit olduğu Muavenet zırhlısının, Org Eşref Bitlis'in Irak'a düzenleyeceği kara harekatını engellemek için vurulduğunu yazdı. Sarızeybek kitabında,


"Bitlis Paşa Amerika'nın Kürdistan Projesini bozmak için 3 Ekim1992 te Irak'ın kuzeyine harekat düzenleyen komutandır"


dedi.
Kaynak: Ulusal Kanal
AÇIK İSTİHBARAT / 5 Ekim 2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code