8 Ekim 2010 Cuma

DOSTLAR TEZKEREDE GÖRSÜN!

Hükümet, TSK’ya ‘sınır ötesi harekat izni’ veren tezkerede 4. uzatmaya çıkıyor


5 gün sonra görüşülecek
Teröristle mücadele yerine müzakereyi öne alan AKP Hükümeti, Meclis’ten TSK’nın sınır ötesi operasyonları için aldığı yetkiyi uzatma peşinde. Başbakan Erdoğan imzalı tezkere, 12 Ekim’de Meclis’te görüşülecek.

1 yıl süreli 4. uzatma...
TBMM Başkanlığı’na sunulan dilekçede, “Hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe belirlenecek şekilde TSK unsurlarının Irak’ın kuzeyinde görevlendirilmesi için alınan iznin 17 Ekim’den itibaren 1 yıl uzatılması” isteniyor.


Sadece Güneş HarekatıAKP Hükümeti; Meclis’ten aldığı yetkiyi, tırmanan teröre ve binlerce şehide rağmen sadece 1 kez kullanmış, TSK’nın 21 Şubat 2008’de başlattığı operasyon 29 Şubat’ta bitmişti. ‘ABD baskısı’ iddiaları, tartışma yaratmıştı.


Terörle her türlü ortamda mücadele etmek yerine müzakereyi öne alan AKP iktidarı, istemeyerek de olsa Meclis’ten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyonları için aldığı yetkiyi 4. kez uzatmak için harekete geçti. TSK’nın, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye yönelik terör tehdidi ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat düzenlemesi konusunda hükümete verilen yetkinin 17 Ekim’den bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.


1 yıl süreyle uzatılacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalı tezkerede, “hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin, saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulanmak üzere, Irak’ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi, görevlendirilmesi” istendi. 17 Ekim 2010’dan itibaren 1 yıl daha uzatılması talebi, 12 Ekim salı günü Meclis’te görüşülecek.


ABD baskısı iddialarıHatırlanacağı gibi, AKP iktidarı, Meclis’ten aldığı yetkiyi, tırmanan teröre ve binlerce şehide rağmen sadece 1 kez kullanmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri, 2007 yılının ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen tezkereden aldığı yetkiye dayanarak, 21 Şubat 2008’de Türkiye saati ile 19.00’da Güneş Harekatı adı altında Irak’ın kuzeyine hava yoluyla da desteklenen bir sınır harekatı gerçekleştirmişti. Harekat tartışmaları da beraberinde getirmişti. Özellikle ABD Savunma Bakanlığı görevlilerinin 28 Şubat’ta Ankara’da yaptığı temasların ertesi günü harekatın sona erdirilmesi, Türkiye içinde tartışmalara sebep oldu. O dönemde CHP Genel Başkanı olan Deniz Baykal, operasyonun ABD’nin PKK’nın tam olarak bitirilmesini istemediği için sona erdirildiğini iddia etmişti. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri ise harekatın süresinin önceden belli olduğunu, ABD yetkililerinin ziyaretinin harekata etkisi olmadığını açıklamıştı.
Macit SOYDAN /YENİÇAĞ / 7 Ekim 2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code