23 Temmuz 2010 Cuma

Patrikhane ABD’ye teslim

AKP eliyle ekümeniklik baskısı yapan ABD, hedefine yaklaşıyor. Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın ve Fener sözcüsü, Barto’ya veliaht olmak isteyen 17 yabancı piskoposa Türk vatandaşlığı verileceğini açıkladı.

GELİŞMEYİ yorumlayan gazeteci-yazar Aytunç Altındal, ekümeniklik yolunda metropolit ve baspiskoposların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmasıyla, ABD’nin Fener Rum Patrikhanesi’nin koruyucusu olacağını söyledi.
ABD’nin patrikhane planı

Rusya’nın Ortodoks dünyasındaki liderliğini ele geçirmek için Türkiye’yi kullanan ABD, emellerinde adım adım ilerliyor. Fener Papazı’na halef olabilecek 17 piskopos Türk pasaportu almak için sıraya girdi

Fener Rum Papazı Bartolomeos’un yerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçirilecek yabancı bir başpsikoposun atanacak olması ortalığı karıştırdı. Yabancı uyruklu 17 başpiskoposu T.C vatandaşlığına geçirme çalışmalarına Gazeteci-Yazar Aytunç Altındal sert tepki gösterdi. Altındal, ekümeniklik yolunda metropolit ve baspiskoposların T.C vatandaşı yapılmasıyla, ABD’nin Fener Rum Patrikhanesi’nin koruyucusu olacağını ileri sürdü.

Lozan’ı çiğneyecekler
Altındal, bu uygulamaların Lozan Antlaşması hükümlerine aykırı olduğunu belirterek, “Amerikalılar Fener Rum Patrikhanesi’nin başına kendilerinden olan bir kişiyi getirmek istiyorlar” dedi. Lozan’a göre, ’Patriğin Türk vatandaşı olması ve Türkiye sınırları içinde görevli olmasının şart’ olduğunu kaydeden Altındal, “ABD 1948 yılında, Rusya’daki Ortodoks Kilisesi‘ne karşı rekabet üstünlüğünü ele geçirmek için T.C. vatandaşı yaptırılarak Patrikhane‘ye Athenagoras‘ı seçtirdi. Şimdi de ABD pasaportlu ama gerçekte Yunanlı olan Dimitri veya Nikitas’ı Patrik yapmak istiyorlar” dedi.

Rusya’nın koltuğuna göz dikti
Türkiye’nın, artık bir T.C. vatandaşı ile değil, sonradan eline pasaport tutuşturulan Amerikalılarla muhatap olacağını dile getiren Altındal, “Bu yolla ABD’liler artık Patrikhane’nin koruyucusu haline getirilecek. Amerikalılar, Fener Rum patrikhanesini, Rusya’daki Ortodoks Patrikhanesi’ne karşı kullanmak için bunu istiyor. Hedefleri Ortodoks dünyasındaki Rusya nüfusunun yayılmasını engelleyip, etkisini kırmak. Sözün özü ABD’nin yapmak istediği Fener Rum Patrikhanesi’ni kendi kontrolü altına alıp, amaçları doğrultusunda kullanmak” şeklinde konuştu. Lozan Antlaşması’nın hükümlerine aykırı olarak Sinod üyeliğine 2004’te 6 yabancı metropolitin atandığını hatırlatan Altındal, bu tip atamaların BM kararları gibi milletlerüstü anlaşmalara dayandırıldığını söyledi.


Son Heronlar ay
başında Türkiye’de

Türkiye ile İsrail arasında insansız hava araçlarının alımı konusundaki 180 milyon dolarlık, 10 uçaklık Heron teslimatının kalan 4 uçağı, ay başında Türkiye’ye teslim edilecek. 4 Heron uçağı, yer kontrol istasyonları, data linkleri ve diğer teçhizatı ile birlikte 1 veya 2 Ağustos’ta Batman’da olacak. Heronların geçici kabulleri için Türkiye’den ilgili kurumların personelinden oluşan kalabalık teknik heyeti çalışmalarını tamamladı. Sistemlerin bakım, paketleme ve sevkıyat işlemleri için de küçük gruplar halinde gelen bazı teknik heyetler de çalışmalarını sonlandırdı.

17 papaz adayına
Türk pasaportu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yabancı uyruklu Ortodoks başpiskoposlara bir sonraki patriklik seçimlerinde kolaylık olması amacıyla vatandaşlık verilebileceğini söylemesinin ardından birçok ülkeden 17 başpiskoposun vatandaşlık başvurusunda bulunduğu belirtildi. Reuters ajansının haberine göre, Fener Rum Patrikhanesi sözcüsü Peder Dositheos Anagnotopulos, aralarında Avusturya, Fransa, ABD ve Yunanistan’ın da bulunduğu ülkelerden başpiskoposların Türkiye’ye pasaport başvurusunda bulunduğunu söyledi. Sözcü, 6 başpiskoposun daha vatandaşlık başvurusunda bulunabileceğini ve ilk belgelerin Noel’e kadar verilmesini umduklarını belirtti. Reuters, “Türk kanunları, patriklerin Türk vatandaşı olmasını gerektiriyor” diye yazdı. Ajans, Türk vatandaşı olan 14 Yunan başpiskopos bulunduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın, Türkiye’nin bu jestinin, AB üyeliği isteği doğrultusunda insan hakları standartlarına bağlılığını gösterdiğini söyledi. Kalın, “Türk vatandaşı olan gayrimüslim azınlıklara tüm hak ve imtiyazları tanımanın kendi çıkarımıza da uygun olduğuna inanıyoruz” dedi.


22/07/2010 - 23:03 / Haber: Salim YAVAŞOĞLU / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code