10 Temmuz 2010 Cumartesi

İŞTE PKK MÜFETTİŞİNİN BASKIN TUTANAĞI

Bu yazıyı Başbakan’ın okumasına gerek yok, çünkü o bu belgeden haberdardır.


Belge dediğimiz bir tutanak aslında. Tutanak bir müfettiş tarafından hazırlandı.


Bu müfettiş de bildiklerinizden değil. PKK müfettişi…


PKK’lı kalabalık bir grup 30 Nisan’da Tunceli’de Sarıyayla Jandarma Karakolu’nu bastı. 5 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.


Türkiye günlerce bu olayı tartıştı. Medya maydanozları televizyonlara çıkıp ahkam kesti. Gazeteler, meşrebe uygun isimlerden beyanat aldı vs.


PKK’lılar neredeyse karakolu işgal edecek şekilde içeri girmişti. Bu olay nasıl oldu, neden yaşandı, PKK bu karakolu neden hedef seçti hiç bilinemedi.


****
Odatv, Sarıyayla vakasıyla ilgili ilginç bilgilere ulaştı.

Baskına katılan 4 PKK’lı, olaydan yaklaşık üç hafta sonra Bingöl – Pülümür bölgesinde öldürüldü. Bu haber gazetelerde de yer aldı.


Ama kimse sormadı. O dört PKK’lının Sarıyayla baskınına katıldığı nereden biliniyordu?


Öldürülen PKK’lılarından birinin üzerinde bir tutanak çıktı.


Tutanağa göre eylemden sonra bir PKK müfettişi baskın yapan grupla bir araya geldi. Eylem neden yapıldı, nerede hata yapıldı, kim ne yaptı, nerede hata yaptı, maksat hasıl oldu mu vb. sorular tartışıldı.


****


Tutanağa göre eylemle ilgili maddi bilgiler şöyle:


- Karakol nizamiyesi ağır silahlarla dövüldüğü halde düşmedi. Bu yüzden karakol işgal edilemedi.


- Bununla birlikte 15 kadar PKK’lı karakolun içine kadar girmeyi başardı. Ama geri püskürtüldü.


- Sarıyayla karakolu hedef yapıldı. Çünkü bu bölgede 4 – 5 yılda bir ciddi saldırı oluyor. Askerler de her ne kadar tetikte olsa da zaman içinde gevşeyebiliyorlar.


- Karakol komutanlığı baskın beklemediği için askerin yaklaşık 4’te biri izindeydi.


Ve gelelim tutanaktaki en kritik ifadeye…


İfade PKK müfettişine ait.


Müfettiş diyor ki, “Biz bu eylemi Kürt açılımındaki durgunluğu ortadan kaldırmak için yaptık. T.C. kamuoyu, ‘akan kan artık dursun’, ‘çözüm bulun’ demeye başladığında başarılı olacağız.”


****
Bu yazıyı Başbakan’ın okumasına gerek yok dedik. Çünkü tutanak bilgisinin kendisine aktarılmış olması beklenir.


Dikkate değer olan ise Başbakan’ın mayıs ve haziran aylarındaki “açılıma devam” mesajlarıdır.


İşte saldırıdan bir hafta sonra 9 Mayıs’ta yayınlanan bir ajans haberi:


“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürt açılımı kapsamında sanatçılar, yazarlar ve radyoculardan sonra sporcularla bir araya geliyor. 23 Mayıs'taki Dolmabahçe buluşmalarında, Erdoğan'ın konuğu spor camiası olacak.


Başbakan Erdoğan, açılım kapsamındaki çalışmalarına Anayasa değişikliğinin Meclis maratonunun tamamlanmasının ardından hız veriyor.


23 Mayıs sabah saatlerinde Erdoğan, süper lig takım başkanları, olimpik sporlar federasyon başkanları ve tanınmış spor adamları ile bir araya gelecek.


Aynı gün öğleden sonra ise Erdoğan'ın görüşme programında internet medyası olacak. Erdoğan, demokratik açılımı anlatacak, destek isteyecek.”


Bu noktada PKK’nın iyi “savaştığını” not etmek gerekiyor. PKK açılımı konuşturabildiği ölçüde kendini başarılı kabul ediyor.


****
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıdan birkaç gün sonra “Karakol hazır değildi” iddiası üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi istedi.


Saatlerce karakola yardım gitmedi. Karakol hazır mıydı, değil miydi soruları bir yana, PKK bu soruların cevabını bildiği için Sarıyayla’ya saldırdı.


Sarıyayla karakolu 1850 rakımda konuşlu bir birlik. Dağdan kervan geçmiyor, kuş uçmuyor. Karakol yılın önemli bölümünü kar ve soğukta geçiriyor. Yılın asgari üç ayı yol kapalı. Ulaşım helikopterle sağlanıyor.


Sarıyayla 22 yaşında bir karakoldur. Bugüne kadar da ciddi bir saldırı görmemişti. PKK bir eksiğini kapattı.

****
Başbakan’ın bu yazıyı okumasına gerek yok demiştik. Ama bir grup var ki bu haberi mutlaka okumalı. Hani her olaydan sonra televizyonlara çıkan medya bülbülleri var ya, tabi ki onlardan bahsediyoruz.
7.7.2010 / Odatv.com

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code