11 Temmuz 2010 Pazar

İHANETE KAPI


TESLİMİYETÇİ AKP’nin top diplomasisiyle başlayan ’Türkiye-Ermenistan normalleşmesi’nde yeni bir boyuta gelindi. 2 ülke arasında imzalanan protokollerin onayının gecikmesiyle soğuyan süreç, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın baskısıyla sınırı açma noktasına geldi.


Dışişleri, Kars Valiliği’ne yazı yazdı
CLINTON’ın mesajını alan AKP Hükümeti derhal düğmeye bastı. Dışişleri Bakanlığı, Kars Valiliği’ne yazı yazarak protokollerin öngördüğü sürecin detaylarını hatırlattı ve “Ermenistan sınırını açma hazırlıklarının ne kadar süreceği” ni sordu. Valilik “1-1.5 ay” cevabını verdi.

Ermeni tarafından ilginç açıklamalar!
GELİŞMELER bununla sınırlı kalmadı. 2008’den beri Ermenistan’ın demiryolu şebekesinden sorumlu olan Rus şirketi RZD, Türkiye sınırına ulaşan hatları yenilemeye başladı. Çok sevinen Ermeni tarafı, sınırın 19 Eylül’de Akdamar’daki ayin için açılacağını iddia ediyor.

Dışişleri Bakanlığı 5 Temmuz’da Kars Valiliği’ne bir yazı göndererek Türkiye ile Ermenistan arasındaki tek geçiş olan Doğukapı’nın durumu ile ilgili bilgi istedi. Dışişleri Bakanlığı’nın yazısında, Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanları’nın Zürih’te imzaladıkları protokollere atıfta bulunularak, bu protokollerin öngördüğü sürecin detayları hatırlatıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın yazısında, söz konusu protokollerin iki ülkenin meclislerinden geçmesi halinde yürürlüğe gireceği, ancak meclislerden ne zaman geçeceğinin bilinmediği vurgulanarak, sınırın açılması gündeme geldiği takdirde, sınırın hazır hale getirilmesinin ne kadar süre alacağı soruldu. Kars Valisi’ne göre, en fazla 1-1.5 ay içerisinde bütün hazırlıklar bitirebilirdi.

Top Türkiye’de
Aynı günlerde, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, önce Azerbaycan’a uğradı ve Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda atılabilecek adımları konuştu. Arkasından Ermenistan’a geçen Clinton, 6 Temmuz’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la görüştü.

Macit SOYDAN / 10/07/2010 - 22:19:27 / YENİÇAĞ

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code