6 Haziran 2010 Pazar

TÜSİAD peşmergeyle MESUD!

Haber: Önsel ÜNAL


Irak’ın kuzeyindeki sözde bölgesel yönetimin başkanı olarak Türkiye’ye gelen peşmerge reisi Mesud Barzani ve beraberindeki heyet, Türkiye ziyareti kapsamında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD heyeti ile bir araya geldi. Türkiye ve Kuzey Irak arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığı görüşmeye, Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de katıldı.


20 milyar dolara çıkmalı
Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından Boyner ile birlikte gazetecilerin karşısına geçen sözde Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Başbakanı ile ticari anlamda 48 protokol imzaladığını anımsatarak, bunları hayata geçirmeye başladıklarını belirtti. Ortak bazı projeler olduğunu ifade eden Çelebi, “Örneğin sınırda, sıfır noktasında sanayi ve ticaret serbest bölgesi oluşturulması... Yanı sıra hali hazırda bugün Irak ile Türkiye arasında 6 milyar dolar civarında bir ticaret hacmi var. Alınan karara göre bunu 20 milyar dolara çıkarmak gerekir” diye konuştu.


Bu kapı ardına kadar açık
Ekonominin sınırı olmadığını belirten Çelebi, bir an önce bunu geliştirmek gerektiğini söyledi. Çelebi, ticaretin sağlanması için ikinci adımın bankacılık olduğunu, o konuda Ziraat Bankası’nın Bağdat’ta açıldığını, şubesini Eylül’de açacağını, İş Bankası’nın da aynı şekilde Haziran sonuna kadar olacağını, THY’nin de artık yakında başlayacağını, İstanbul-Erbil, Ankara-Erbil ve muhtemelen ya Diyarbakır ya da diğer şehirlerde olacağını kaydetti. Çelebi, “Bu kapı açıldı, ardına kadar açıktır. Tek arzu ettiğimiz buyurun gelin bir an önce işbirliği yapalım” dedi. Sinan Çelebi, şunları kaydetti: “Şimdi Kuzey bölgesinde olan emniyet ve sıkıntısız çalışma koşulları maalesef orta ve güneyde hali hazırda o kadar değil. Bizim asayiş, emniyet bakımından herhangi bir sıkıntımız yok” şeklinde konuştu.


İlişkiler üst düzeye taşınmalı
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de, yaptığı açıklamada, görüşmenin ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaştığını, Barzani ekibiyle güzel bir toplantı yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin geçtiğimiz dönemde dünyadaki konjonktürün değişmesiyle, krizle birlikte kendisine çok farklı pazarlar aramaya başladığını ifade eden Boyner, şunları kaydetti: “Bu noktada Kuzey Irak bizim için ciddi potansiyeller içeren bir pazar, güzel bir örnektir. Açıkçası Kuzey Irak ile ticaretin gelişmesi Türkiye için de bölgesel gelişmişlik açısından çok zor bir noktada olan Kuzey Irak sınırının da Türkiye sınırının da gelişmesi için çok önemlidir diye düşünüyoruz” dedi.


Bize avantaj sağlayacak
Boyner şöyle devam etti: “Kuzey Irak bizim için potansiyeller içermekle birlikte ticaretin gelişmesi bizim bölgesel gelişmemiz adına da bize bir avantaj sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Tabii ki bölgede bir de demokratikleşme ve güvenlik sorunu da var. Bu noktada biz de çekincelerimizi ve terörle mücadelenin de devam etmesi gerektiğini kendilerine ilettik.”


Potansiyel gelişecek
Türkiye ile ciddi şekilde başlayan, hem siyasi hem ekonomik anlamda ilerlemiş ilişkiler olduğunu söyleyen Boyner, fakat tam olarak potansiyelleri geliştirme noktasında yapacak çok şey bulunduğunu düşündüklerini de belirtti. Boyner, “İlişkilerimizi bir üst düzeye taşımak üzere, Irak Çalışma Grubumuz zaten var, onunla daha üst düzey ilk ağızdan bilgilerin güncelleştirilip, çalışma grubunu da tekrar devreye sokarak hızlı bir şekilde ticari ve yatırım ilişkilerimizi ilerletmek üzere çalışmaya başlayacağız, bu kararı aldık” dedi.
05/06/2010 - 23:26 / YENİÇAĞ GZT.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code