22 Haziran 2010 Salı

Türkiye Barzani'nin insafına terk edilmiş!Haber: Önsel ÜNAL
DÜNÜN postal öpücüsünü resmen Ankara’ya davet edip “Kürdistan Bölgesi Başkanı” sıfatıyla ağırlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, binlerce kurban verdiğimiz terörün çözümünü Barzani’den beklediklerini itiraf etti. İşte, Davutoğlu’nun Kazakistan’a giderken uçağına aldığı gazeteciye yaptığı o şok açıklama:

Ne beklediğimizi iyi biliyorlar
ÖNEMLİ gelişmeler var ama yeterli değil. Sayın Barzani’den daha aktif tedbirler almasını bekliyoruz. Mesela etkin kontrol tedbirleri alabilirler, terör örgütünün lojistik kaynaklarını kesebilirler. Sayın İçişleri Bakanımızın Irak ziyaretinde imzalanan anlaşmalar var, kendilerinden neleri beklediğimizi iyi biliyorlar.


Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun peşmerge reisi Mesud Barzani ile ilgili sözlerini deşifre etti. Tayyar, Kazakistan’a uçarken Davutoğlu ile dış politikadaki tartışma alanlarına ilişkin değerlendirme fırsatı bulduğunu yazdı. Şamil Tayyar, GAP uçağındaki tek gazeteci olduğunu belirterek, Davutoğlu’nun terörün çözümünü Barzani’den beklediklerini söylediğini kaydetti. Tayyar, bu konuda şunları yazdı: “Davutoğlu, Barzani’nin PKK’ya karşı gerekli mücadele içinde olmadığı yönündeki tepkileri hatırlattığımda, ’Önemli gelişmeler var ama yeterli değildir. Sayın Barzani’den daha aktif tedbirler almasını bekliyoruz’ diye konuştu. Aktif tedbirleri açmasını istediğimde ise Davutoğlu, ’Mesela etkin kontrol tedbirleri alabilirler, terör örgütünün lojistik kaynaklarını kesebilirler. Sayın İçişleri Bakanımızın Irak ziyaretinde imzalanan anlaşmalar var, kendilerinden neleri beklediğimizi iyi biliyorlar.’ dedi.” Şamil Tayyar, Davutoğlu’nun Ankara ziyareti sırasında Barzani’ye “Kak Mesut” şeklindeki hitabına eleştiriler karşısında ise “Misafirimizdi, bir saygı ifadesi olarak kullandım” dediğini belirtti.


Postal öpücü’yle görüştüler
Peşmerge reisi Mesud Barzani bu ay başında Türkiye’ye “Kürdistan Bölgesi Başkanı” sıfatıyla davet edilmişti. Barzani bir devlet edasıyla, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisine daha önce ’postal öpücü’ diyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştü. BDP ve TÜSİAD’ı da ziyaret eden Barzani Türkiye’de de küstah ifadeler kullanmaktan geri durmamıştı.


TSK’ya dil uzattı
Peşmerge reisi Mesud Barzani, İstanbul’da bazı gazetecilerle bir araya geldiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef almıştı. Peşmerge reisi gazetecilerin, “100 bin kişilik peşmergeniz var, PKK’yı kendi bölgenizdeki dağlık bölgeden neden çıkaramıyorsunuz?” sorusuna şu şekilde cevap vermişti “Evet, bizim 100 bin peşmerge var ama Türk ordusunun 1 milyona yakın askeri var. Türk ordusu başa çıkamıyorsa biz ne yapalım? Bu işler savaşla çözülemiyor. Karşımızda düzenli bir ordu yok, gerilla var. Bunun çözümü başka bir şekilde olmalı.” Kerkük konusunda pozisyonunu koruyan ve Anayasa’nın 140. maddesinin hayata geçmesinin gerektiğini söyleyen peşmerge reisi, “Tavrımız çok açık. Irak ve Kerkük’ün çıkarı bu yöndedir. Rereferandum Kürt-Türk herkesin menfaatinedir. 140. madde uygulandıktan sonra ortak bir yönetime açık olacağız” demişti.


TEPKİ YAĞIYOR
Kandil’in kozmik odasına girsinler
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, terör örgüt PKK’ya yönelik Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ’Anlık istihbarat paylaşımında zaaf yok “ sözlerine tepki gösterdi. Arıtman şunları söyledi: ” Öyle bir Başbakan var ki Arap milletini sevdiği kadar kendi milletini sevmiyor, düşünmüyor. Meclis Başkanı kalkıyor Genelkurmay Başkanından hesap soruyor. Genelkurmay kendi yetkisi kadar görev yapabilir. Olmayan yetkiyle ne yapacak? Terörle mücadelede bir kere siyasi kararlılık yok. Sonra sen TBMM Başkanı olarak ne yaptın ki kimden hesap soruyorsun? Hesap sormaya hakkın var mı? Önce sen milletine hesap ver. AKP iktidarı uyguladıkları politikayla Kuzey Irak’ı imar etmekle, kalkındırmakla meşguller. Ama Kuzey Irak’tan gelen terörü durdurmak için hiçbir siyasi yardım göstermemektedirler. Kuzey Irak kapısını kapatacaksın. Ticareti keseceksin. Ya teröristi yok edeceksin ya da sen de yok olacaksın. Yaşadıklarımız Türk milletinin içini sızlatıyor. Eskinin postal yalayıcıları geliyor Irak bayrağından rahatsız olduğu için bayrak asılmıyor. İstedikleri Kürt bayrağı asılsın. Sen hangi sıfatla bu adamı Türkiye’ye çağırıp askerlerimizi şehit edenleri onure ediyorsunuz. İsrail’e uygulayacağınız politikayı Kuzey Irak’a uygulayın.


Terör örgütleriyle uğraşsınlar
“200 kişilik gurup gelecek bu görülmeyecek. Bunun istihbaratı alınmayacak. Hem de bu kadar teknolojinin yüksek olduğu bir devirde” diyerek bu konudaki tepkisini dile getiren Arıtman, “ Bu ülkenin istihbaratı nerede Allah aşkına?” diye konuştu. Arıtman şunları kaydetti: “Çünkü Türkiye’deki bütün istihbarat birimleri AKP’ye bir darbe olacak mı olmayacak mı korkusuyla 72 milyonu dinlemekle meşguller. Hayali, uydurmaca terör örgütü ile uğraşacaklarına gerçek terör örgütleri ile evlatlarımızı şehit eden terör örgütleri ile uğraşsınlar. Kozmik odalara girip didik didik edeceklerine Kandil’in kozmik odasına girsinler. Gazze’de dünyayı ayağa kaldıranlar neden şehitlerimi için dünyayı ayağa kaldırmıyor?”


Türk milletini oyalamak istiyorlar
MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun peşmerge reisi Mesud Barzani ile ilişkin açıklamarını değerlendirdi. Yunusoğlu, “Daha önce Başbakan’ın Barzani’ye yazdığı mektubuna ’sevgili kardeşim Barzani’ diye başlamıştı. Davutoğlu da daha sonra Barzani’nin Türkiye ziyaretinde kendisine ’Mesut ağabey’ olarak hitap etmişti” dedi. Yunusoğlu şunları kaydetti: “Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın bu şekilde Türk milletine bu kadar hakaret eden, PKK’yı kendi bölgesinde neredeyse koruma altına alan bir kişiye bu şekilde hitap etmeleri Türkiye’nin kimler tarafından yönetildiğinin göstergesidir. Davutoğlu’nun söylemleri Türk milletini oyalamaya yönelik sözlerdir.”


Hükümetin cesareti yok
CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, “Madem ki terör örgütünün başı, karargahı, merkezi Irak’tadır, Irak hükümeti nezdinde yapacağınız etkili diplomatik girişimlerle bu terörü önlemesi için Irak’ı harekete geçireceksiniz. Sizden önceki hükümetler Barzani’yi etkilemişti, Barzani savaşıyordu PKK’yla. Şimdi niye savaşmıyor?” dedi. Öymen, “Bir ülke topraklarında teröristlerin faaliyetine izin verecek, ondan sonra da ’Kusura bakmayın elimden bir şey gelmiyor’diyecek. Böyle devlet olur mu? Ve o devletin topraklarında ABD’nin 130 bin askeri olacak. ABD bütün terör örgütleriyle mücadele ediyor, bir tek PKK hariç. Irak hükümeti de öyle, Barzani de öyle. Buna karşı Türkiye hiçbir şey yapamıyor” diye konuştu.


Sorumlusu iktidar
Öymen şunları söyledi: “Burada eleştirilmesi gereken esas makam Hükümet’tir. Siz bunun için aldınız yetkiyi, kullanmadınız. Gücünüz mü yok, askeriniz mi yetersiz, hukuk mu sizin yanınızda değil, yetkiniz mi yok, nedir mesele? Bunların hiçbiri değil, Hükümet’in siyasi cesareti yok, tüm mesele buradan kaynaklanıyor.”
21/06/2010 - 23:20:14 / YENİÇAĞ GZT.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code