4 Haziran 2010 Cuma

İsrail yardım gemilerini vurdu

İsrail yardım gemilerini vurdu Hükümet sürece seyirci kaldı


GAZZE’ye yardım götüren konvoy, dün sabah 04.30’da İsrail saldırısına uğradı. Gemilere giren askerler, insanlık dışı saldırıda en az 9 kişiyi katletti. İsrail’in ‘Vururuz’ tehdidine karşın sivilleri korumak adına zamanında gerekli hiçbir girişimde bulunmayan AKP hükümeti, katliam sonrası tepki kervanına katıldı.

Saldırı, uluslararası sularda
KONVOYDAKİ sivillerin büyük bölümünü taşıyan Mavi Marmara gemisi, henüz İsrail karasularına girmeden vahşi saldırının hedefi oldu. Helikopterlerden indirme yapan askerler, çakı bile taşımayan sivilleri baş ve boyunlarından vurdu. Mavi Marmara, geçtiğimiz mart ayında İHH’ye satılmıştı.

Dünya vahşeti lanetledi
İSRAİL vahşetine dünyadan sert tepkiler geldi. Filistin, Arap Birliği ile BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı. İran lideri Ahmedinecad, “Bu vahşet, zaafın göstergesi” dedi. Avrupa başkentleri saldırıyı kınarken, Yunanistan, İsrail’le ortak askeri tatbikatını sonlandırdı. Avrupa başkentleri ve Türkiye’de protesto gösterileri yapıldı.

İnsanlığa kurşun sıkıldı!
Abluka altında bulunan Gazze Şeridi’ne yardım götüren ‘özgürlük filosu’na baskın düzenleyen İsrail ordusu, masum sivillere kurşun yağdırdı.

Vahşete büyük öfke var
Bütün dünya dün İsrail’in yaptığı vahşetle sarsıldı. Abluka altında bulunan Gazze Şeridi’ne yardım götüren gemiler daha İsrail kara sularına girmeden kanlı bir saldırıya uğradı. Gemilerden, “Bize saldırmayın. Biz silahsız sivilleriz. Burada yaralı ve hasta insanlar var” anonsuna rağmen operasyon yapıldı. Helikopterlerden gemilere inen İsrail komandoları, etrafa kurşun yağdırdı. Saldırıda en az 9 kişi can verdi, onlarca kişi de yaralandı. Ancak ölü sayısıyla ilgili net bir sayı yok. Hayatını kaybedenlerin hangi ülke vatandaşları olduğu belli değil.

Bölge abluka altında
İsrail askerleri, kanlı saldırının ardından Gazze kıyılarının tümünü abluka altına alındı. Sabaha karşı 04.30’da yapılan kanlı operasyonda yaralananlar Tel Aviv’deki hastanelere kaldırıldı. Sevkiyat sırasında ağır yaralıların ellerine plastik kelepçeler takılması vahşetin boyutlarına tam olarak göz önüne serdi.

Filo Aşdod’a çekildi
Operasyondan sonra Gazze’ye giden filo Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı’na götürüldü. Gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16’sı Beerşeba kentindeki cezaevine gönderildi. Onlarca yardım görevlisinin ise sınır dışı edildiği kaydedildi. Gemilerde bulunan 39 Türk’ün işlemlerinin tamamlandığı ancak, yolcuların ne zaman Türkiye’ye gönderilecekleri açıklanmadı.

Cezaevine gönderdiler
Gazze’ye giden yardım filosundaki 6 gemiden 3’ünde insani yardım malzemesi, 3’ünde ise çeşitli ülkelerden yaklaşık 700 insani yardım gönüllüsü bulunuyordu. Yardım gönüllüleri arasında 1976 Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlandalı Mairead Corrigan Maguire, Avrupa ülkelerinden milletvekilleri ve gazeteciler de yer alıyor.

Tüm dünya ayağa kalktı, vahşeti lanetledi

Gazze’de boğulacaklar
Saldırıya en sert tepki İran’dan geldi. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, “İsrail, Gazze’de boğulacak” dedi. Ahmedinecad, “Siyonist saldırı vahşice” ifadesini kullandı. İran’ın yanı sıra Orta Doğu ülkeleri vahşeti kınayan açıklamalar yaptı.

Atina tatbikatı sonlandırdı
Saldırıdan sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını sonlandırdı. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças, Gazze’ye yardım taşıyan gemilere İsrail’in düzenlediği askeri operasyonu “trajik” olarak nitelendirdi.

AB’den sert kınama
Brüksel’de olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, “AB, gemidekiler arasında çok sayıda kurban bırakan şiddet kullanımını kınar, olaylara ve çevresindeki şartlara derhal, tam ve tarafsız soruşturma talep eder” diyerek İsrail’i kınadı.

AB soruşturma istedi
Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail’i arayarak, soruşturma açılmasını istedi. Ashton, “Gazze’de benim de gördüğüm, insani yardım ihtiyacının yerine getirilmesinin gerekliliğinin altını çizdim” dedi.

İsrail itidalli olmalı
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İsrail’in itidalli davranması ve uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hague, saldırısında hayatını kaybedenlerden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Derin üzüntü duyuyoruz
Beyaz Saray, yaptığı açıklamada, “ABD, can kaybı ve yaralılar olmasından derin bir şekilde üzüntü duyuyor, şu anda bu trajediye yol açan koşulları anlamaya çalışıyoruz” dedi. Açıklamada İsrail’e yönelik sert bir ifade yer almadı.

Operasyonun arkasındayız
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Gazze’ye yardım götüren gemilere yapılan operasyonun arkasında olduklarını söyledi. Kanada’da bulunan İsrail Başbakanı, İsrailli diplomat ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesinde orduya “tam destek” verdiğini dile getirdi. Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve operasyonu yürüten Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Meron ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ağız birliği ettiler
Barak, gemi seferini düzenleyenleri suçladı. Basın toplantısında Barak, Aşkenazi ve Meron’un ağız birliği etmişcesine aynı şeyleri söyledikleri dikkati çekti. Barak ve yanındaki askeri yetkililer, “Şiddete başvuranlar onlardır. Gemiye çıkan askerlere çoplarla, bıçaklarla ve silahla saldırılmıştır” iddiasında bulundu.

Yaralı Türklerin isimleri açıklandı
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede, Gazze’ye insani yardım götüren gemilere İsrail saldırısında yaralanan 15 Türk’ün adını açıkladı Yaralıların isimleri söyle: İmdat Avli, Mustafa Batırhan, Rebiha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Baycidan, Muhyettin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İsmail Güleryüz, Şükrü Peker (İHH görevlisi), Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tuna, Saadettin Furkan, Tuna Yücel, M. Ali (soyadı bilinmiyor.


‘Herkes çenesini kapatsın’
Saldırı anında Mavi Marmara gemisinin kaptanı ile Denizcilik Müsteşarlığı Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi arasında telsiz görüşmesi yapıldığı ortaya çıktı. Bağlantı İbranice “Herkes çenesini kapatsın” diye bağıran bir sesle sona eriyor. Görüşmede, karşılıklı olarak şunlar söylendi:

AKM: Mavi Marmara burası Arama Kurtarma Merkezi. Mavi Marmara burası Arama Kurtarma Merkezi.

Mavi Marmara: Jammer sokuyorlar devreye.
Gerçek silah kullanıyorlar.

AKM: Mavi Marmara, Arama Kurtarma Merkezi.

Mavi Marmara: Yaralanan yolcularımız var.
Gerçek silah kullanıyorlar.

AKM: Ne zaman başladı saldırı?

Mavi Marmara: Sesinizi çok zor alıyorum.

Mavi Marmara: Pozisyonumuzu veriyorum. 04.32 itibarıyla helikopter asker indirmeye başladı tamam.

AKM: Botlardan asker geldi mi? Etraftaki botlardan?

AKM: Mavi Marmara, İsrail askerleri nereden geldi? Botlardan mı?

Mavi Marmara: Bot ve helikopterlerden.
Helikopterden gemiye iniş yapıldı.

AKM: Diğer gemilerde durum nasıl Mavi Marmara?

Mavi Marmara: Tekrar şu an ateş açıldı.
Tekrar ateş açıldı şu an.

AKM: Diğer gemilere saldırı var mı acaba?

Mavi Marmara: Geminin etrafı sarıldı.
Bütün gemilerle irtibat kesildi.

AKM: Yaralı yolcu sayısı ile ilgili bir bilgi var mı
Mavi Marmara?

Mavi Marmara: Şu an bir bilgimiz yok.

AKM: Ölen var mı acaba?

Mavi Marmara: Hayır. Hayır. Şu an bir bilgimiz yok.

Kanlı baskına öfke seli
İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere düzenlediği kanlı saldırı Türkiye’nin dört bir yanında protesto edildi. Meydanlara çıkan milyonlarca kişi “Kahrolsun İsrail”, “Dişe diş, kana kan, intikam” sloganları attı

Haber: Macit SOYDAN

Gazze’ye insani yardım taşıyan gemilere İsrail askerlerinin saldırısının ardından Türkiye genelinde protesto gösterileri düzenlendi.

İSTANBUL: İsrail Başkonsolosluğu önünde düzenlenenen ilk protestonun ardından onbinlerce kişi Taksim Meydanı’na yürüdü. Vatandaşlar, Filistin bayraklarının yanı sıra logan attı. Taksim’deki protesto gösterisinin ardından kalabalık sessizce dağıldı.

ANKARA: İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısı başkentte de protesto edildi. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’in kaldığı elçilik binası önünde toplanan bir grup, ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile İsrail aleyhinde sloganlar attı. Tekbir getirerek, Levi’nin konutunun bahçesine yumurta ve pet şişe fırlattı.

ADANA: ABD Konsolosluğu önünde toplanan vatandaşlar bir süre oturma eylemi yapıp, dualar okudu. Konsolosluk önünde yaklaşık yarım saat kalan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ANTALYA: Saldırı haberinin alınmasının ardından yaklaşık 200 kişilik grup, Antalya’daki Muratpaşa Camisi’nin bahçesinde toplandı. Ellerinde Filistin bayrakları ile tekbir getiren grup, İsrail’i protesto etti.

ERZURUM: Cumhuriyet Caddesi’ndeki Lalapaşa Camisi avlusunda toplanan bir grup vatandaş sloganlar atarak Ulucami’ye kadar yürüdü. Burada öğle namazını kılan grup yeniden Lalapaşa Camii’nde saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

ALANYA: Yaklaşık 500 kişilik grup, Hacet Köprüsü üzerinde pankart ve dövizlerle sloganlar atarak saldırıyı protesto etti. Gösteriye, Mavi Marmara yardım gemisinde bulunan 8 Alanyalı gencin yakınları ve aileleri de katıldı. Gemide bulunanlar için dua da okuyan grup, “Asker Gazze’ye”, “Katil İsrail” şeklinde sloganlar attılar.

TRABZON: Atatürk Alanı’nda toplanan bir grup vatandaş, İsrail aleyhine sloganlar atarak saldırıyı kınayan dövizler taşıdılar, tekbir getirdiler. Yapılan açıklamada, “Canilerin insani yardımları engelleme girişimleri vicdanları sızlatmaktadır” dedi.

YOZGAT: Öğle namazı çıkışında toplanan vatandaşlar, İsrail aleyhine sloganlar atarak saldırıyı protesto etti. Basın açıklamasında, İsrail’i şiddetle lanetlediklerini belirterek, “Filistin’e yardım götürmekten başka amacı olmayan şehitlere rahmet diliyoruz” dedi.

İZMİR: İsrail aleyhine pankart ve dövizler açan, sloganlar atan vatandaşlar, İsrail bayrağı yaktı. Tüm dünyanın İsrail saldırısını şaşkınlıkla izlediği belirtilen basın açıklamasında, “Yaşanan hukuksuzluğu, vahşi yaklaşımı kabul etmiyoruz” denildi.

GÜMÜŞHANE: 44 sivil toplum kuruluşunun düzenlediği gösteride İsrail saldırısı ve İskenderun’daki terörist saldırı protesto edildi. Belediye önünde toplanan grup daha sonra yürüyüşe geçti. Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen mitingde İsrail ve PKK aleyhine sloganlar atıldı.

Binlerce kişi Taksim’de lanet yağdırdı
Gazze’ye insani yardım taşıyan gemilere İsrail askerlerinin saldırısı, İstanbul’da binlerce kişi tarafından protesto edildi. Levent’deki İsrail Konsolosluğu ününde toplandıktan sonra Taksim’e yürüyüşe geçen ve burada İsrail’i protesto eden her yaş grubundan vatandaşlar Filistin bayrakları taşıdı, “Hepimiz Filistinliyiz”, “Lailaheillallah” yazılı bandana taktı. Kalabalık grup, “İstanbul’dan gemilere binlerce selam”, “Filistin halkı yalnız değilsin”, “Zulme karşı direneceğiz”, “Katil İsrail, Filistin’den defol” sloganları attılar. Akşam saatlerinde Levent’teki İsrail Başkonsolosuluğu önünde toplanan bazı gruplar, barikatı aşmasını polis engelledi. İsrail bayraklarının yakıldığı gösterilerdeki gerginlik polis müdahalesiyle yatıştırıldı.
01/06/2010 - 00:36:19 / YENİÇAĞ GZT.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code