10 Haziran 2010 Perşembe

Gazze'den beter bilanço

Türkiye'nin iç siyaseti, gizli bir el tarafından Gazze'ye yardım adı altında organize edilen, İHH'nın Gazze'ye gitmek istediği Mavi Marmara gemisindeki vatandaşların öldürülüşü ve iki ülke arasında çıkan krize kilitlendi.


Oysa gerçek kriz Güneydoğu'da yaşanıyor. Türkiye yılbaşından bu yana 32'si asker, 4'ü korucu, 1 Özel güvenlikçi ve 3'ü vatandaşı olmak üzere 45 vatandaşını teröre kurban verdi. Terör örgütü PKK 30 yıldır gerçekleştiremediği iki hedefini gerçekleştirdi.


Türkiye, Başbakan Erdoğan ve İsrail arasında büyüyen gerilimi konuşurken İskenderun'da terör örgütü PKK'nın gerçekleştirdiği 6 evladının katlinin yasını bile tutamadı.


Terör örgütünün sorumluları Kuzey Irak'da konuşlandıkları yuvalarından yeni bir savaşın işaretini verirken, yılbaşından bu yana terör örgütü PKK'nın gerçekleştirdiği saldırılarda 45 asker, köy korucusu ve vatandaş hayatını kaybetti. Buna karşılık 32'si ölü 45'i sağ olmak üzere 77 terörist etkisiz hale getirildi.


KARADENİZ VE HATAY'A SIZDI
Terör örgütü PKK 30 yıldır hedefine koyduğu ancak bir türlü başaramadığı iki hedefini gerçekleştirdi. Karadeniz ve Hatay'ın kırsal kesimine sızdı. Giresun ve İskenderun'da gerçekleştirdiği silahlı eylemlerle 6 askeri şehit etti. iki polisi de yaraladı. Üstelik 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteremediği Tunceli-Tokat-Erzincan kırsalına gönderdiği tetikçi kadrolarıyla iki karakol bastı.


UZAKTAN SALDIRIYI TERCİH EDİYORLAR
Terör örgütü üyeleri son dönemde verdikleri kayıplardan dolayı terörle mücadele eden askerlerle yüz yüze çatışma yerine, uzaktan kumandalı bombalı saldırıyı tercih ediyordu. Ancak askerler uzaktan kumandalı bombaları etkisiz hale getiren sistemler kullanmaya başlayınca bu kez de arazi taramaya çıkan birlikleri basmalı mayın tuzakları ve uzun namlulu silahlarla kurşunlamaya yöneldikleri görüldü.


BİR HAFTADA 8 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik güçlerinin son günlerde Tunceli, Şırnak ve Hatay kırsal alanında gerçekleştirdiği operasyonlarda 8 teröristin ölü ele geçirildiği bildirildi. Operasyonlarda ''Nujiyan'' kod adlı İbrahim Medrani (35), ''Felat'' kod adlı Mahir Yılmaz (31), ''Şervan'' kod adlı Rıdvan Peker (29), ''Çeleng'' kod adlı Naif Öner (26), ''Adar'' kod adlı Şirin Kakuzade (22), ''Kendal'' kod adlı Taner Elçi (21), ''Devran'' kod adlı Süleyman Kobadi (20) ve ''Sipan'' kod adlı Serbaz Muradi (20) adlı teröristler güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldü.


Öte yandan, terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki örgüt kamplarından kaçmayı başaran ''Dilhat'' kod adlı B.N. (23), ''Devran'' kod adlı K.P. (20) ve ''Süvar'' kod adlı Ş.F. (19) adlı örgüt mensupları güvenlik güçlerine teslim oldu.

Sorgulamaları kısa sürede tamamlanarak mahkemeye sevk edilen terör örgütü mensuplarının, örgütte bulundukları süre içerisinde herhangi bir eyleme ve çatışmaya katılmadıklarının belirlenmesi üzerine, ''Etkin Pişmanlık'' hükümlerinden yararlandırılarak serbest kaldılar.


Bu arada, terör örgütü PKK ya yönelik 2010 yılının ilk 5 ayında gerçekleştirilen operasyonlarda 77 terörist etkisiz hale getirildiği bildirildi. Operasyonlarda 32 terörist ölü, 45'i sağ ele geçirildi. Terör örgütü PKK'dan kaçarak teslim olanların sayısı ise 65'e ulaştı.


09.06.2010 - 00:02 / Gazeteport

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code