10 Haziran 2010 Perşembe

GAZZE “HABUR” GİBİ!..

Habur’da yaşananları unutan var mı?.. İçişleri Bakanı Atalay’ın, BDP’lilere, “PKK’lar geldikleri gibi geçecekler” dediği iddiası orta yerde kalsa bile, “karşılama törenlerinden” önce Atalay’la, Ahmet Türk’ün Atatürk Orman Çiftliği’nde buluştuğu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ve dönemin MİT Müsteşarının “karşılamada” hazır bulunduğu, “seyyar mahkeme” kurulduğu, sonuçta “PKK’lıların geldikleri gibi geçtiği” 70 milyonun gözleri önünde yaşanan gerçeklerdi.

Ankara’da, Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisinin yola çıkışı öncesine ilişkin olarak da “Habur” benzeri iddialardan söz ediliyor. Bu defa İçişleri Bakanlığı değil, Dışişleri Bakanlığı ve tabii yine MİT’in merkezinde bulunduğu o iddiaları anlatmadan önce bazı parçaları birleştirelim.


CIA ve MİT’ten iyi haberler alan Milliyet’ten Aslı Aydıntaşbaş Cumartesi günü, kanlı baskın öncesinde Ankara-Tel Aviv-Washington hattında son dakikalara kadar devam eden nefes kesen diplomasi trafiğini yazdı. Aydıntaşbaş’ın aldığı bilgilere göre, şunlar yaşanmış:


- Gemiyle ilgili diplomatik trafik İHH, Gazze misyonunu açıkladıktan hemen sonra başlamış. İsrail, önce Ankara’ya bu misyona karşı olduklarını, ardından geminin hareket etmesine yakın Mavi Marmara ve filonun Gazze’ye geçmesini “engelleyeceklerini” bildirmiş.


- Hükümet ve Dışişleri, farklı kanallardan İHH ile temasa geçip, riskler ve İsrail’in tutumu konusunda uyarıda bulunmuş.


- Dışişleri ayrıca geminin kalkmasına yakın İHH yetkililerini ikna etmeye çalışmış ve hükümet AKP milletvekillerinin geziye katılmasını istememiş.


- Türk hükümeti çeşitli kanallardan Washington ve Tel Aviv’e “İHH’yı vazgeçirmeye çalıştık ancak dinlemediler” mesajını iletmiş.


- Gemi hareket ettikten sonra ABD Büyükelçisi Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı’na gidip, son durumla ilgili bilgi almış ve İsraillilerin gemiyi bir operasyonla durdurup, Mısır ya da Aşdod limanına çekebileceği konusunda uyarmış. Dışişleri, gemiyi durdurma konusunda İHH ile temasa geçtiklerini, ancak ikna edilemediğini bildirmiş. Dışişleri, Jeffrey’e, İsrail’in “itidalle hareket etmesi gerektiği” şeklinde bir mesaj da vermiş.


- Son dakikada MİT de devreye girip, gemi ile irtibata geçmiş, ancak İHH’yı rotasını değiştirmeye ikna edememiş.


MOSSAD’IN İDDİASI


Aynı gün İsrail istihbaratı MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Debka Sitesi’nde, MİT’in, MOSSAD’ı yanılttığı iddiasına yer verildi.


Sitenin İsrail askeri kaynaklarına dayandırdığı habere göre, MOSSAD, Mavi Marmara gemisi Türkiye’den ayrılmadan önce yıllardır bilgi paylaşımında bulundukları MİT’le iletişim kurup, Gazze’ye gidecek eylemciler ve geminin yükü hakkında sorular sormuş. MİT’ten, “Gemiye binen eylemciler şiddet eğilimi olmayan sıradan insanlar. Müdahale edildiğinde sorun çıkarmazlar” cevabı verilmiş. Bunun üzerine İsrail sadece beş botla müdahale etme kararı almış, askerler de eylemcilerin sert bir direniş göstermeyeceklerini zannettiklerinden helikopterlerden gemiye inerken, tedbirsiz davranmış.


GAZZE’DEKİ KIZILAY

Akşam Gazetesi’nden Özlem Çelik de bugün Kızılay’ın 2008’den bu yana Gazze ve Batı Şeria’da yaptığı çalışmaları, götürdüğü yardımları, Başkan Tekin Küçükali’nin ağzından detaylı bir şekilde aktardı.


Küçakali’nin verdiği bilgiye göre, Kızılay’ın götürdüğü yardımlar İsrail tarafından hiç engellenmemiş, bazen izin almak uzun sürse de yardımların tümü Filistinlilere ulaştırılmış. Zaten Kızılay’ın Gazze’de bir irtibat ofisi de varmış.


Tekin Küçükali’nin anlattıklarına karşılık, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın önceki gün NTV’de, Kızılay’ın Gazze’ye çok kısıtlı yardım yapabildiğini söylediğini hatırlatan Özlem Çelik, İsrailli yetkililerin şu görüşlerine de yer veriyor:


İki toplum arasındaki ihtilafa karışmak bir sivil toplum örgütüne mi düşer? Baskındaki askerler pasif direniş beklerken kendilerine bıçaklarla saldıran bir grupla karşılaştılar. Konvoy farklı davransaydı sonuç böyle olmazdı. Amaç yardım olsa, Türk Kızılay’ı bu yardımları yerine ulaştırırdı. Gazze’de her şey var. Yardımları gönderiyoruz ama Hamas’ın bunları sakladığını duyuyoruz. Neden bunu araştırmıyorsunuz?


İHH BAŞKANI: HÜKÜMETTEN UYARI ALMADIK

Gazze Puzzel’ını İHH Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım’ın açıklamalarıyla tamamlayalım. Radikal Gazetesi’nin sorularını cevaplandıran Yıldırım, “Hükümetten bağımsız organizasyon yaptıklarını, uluslararası kuruluşlarla hareket ettiklerini, yola çıkmadan önce hükümete bildirimde bulunduklarını, ancak hükümetten, ‘Giderseniz, yanlış olur’ şeklinde herhangi bir uyarı almadıklarını, sadece birkaç milletvekilinden ‘giderseniz sıkıntı olur’ diye uyarı aldıklarını” söylüyor.


Yıldırım, “Kimsenin karasularını ihlal etme derdinde değildik. İsrail, gemiye heyet gönderebilirdi. Bizimle diyalog kurabilirdi. Saldırmadan önce bize uyarıda bulunabilirdi. Ama her şey ansızın oldu. Birdenbire saldırdılar. Bize hiç haber vermediler. Vermelerini beklerdik” de diyor.


İHH Başkanı Yıldırım’ın bu açıklamalarıyla, hem Aslı Aydıntaşbaş’ın “Ankara-Tel Aviv-Washington hattındaki nefes kesen diplomasi trafiği”, hem de MOSSAD’ın, “Bizi MİT yanılttı” iddiası çürümüş ve yalanlanmış oluyor!..


Bu çapta “yalan” mümkün olamayacağına göre, gerçek ne, kimin söylediği ne kadar doğru ve kim neden yalan söylüyor?


DIŞİŞLERİ’NDE TOPLANTI YAPILDI MI?

Şimdi istihbarat birimlerinde konuşulan “gerçekleri” aktaralım.

İHH, bu organizasyonu yapmaya karar verdiğinde, yani olaydan günlerce önce Dışişleri Bakanlığı’nda bir toplantı yapılmış. Toplantıya MİT başta olmak üzere, Kızılay, TİKA gibi devletin birçok birimi çağırılmış. Genelkurmay’dan temsilci gelip, gelmediği tartışmalı, kimilerine göre var, kimilerine göre yokmuş.


Ancak katıldığı kesin olan biri var; İHH’dan temsilci!..


İHH temsilcisi, neden gitmek istediklerini ve ne yapacaklarını anlatmış. Kızılay temsilcisi, aynen yukarıda Özlem Çelik’ten aktardığımız gibi, Gazze’deki çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verip, “Topladığınız yardımları bırakın biz götürelim” demiş. İHH Temsilcisinin, “Yardımlar yerine ulaştırılmıyor” iddiasında bulunması üzerine de İsrail’in Gazze’deki evlerin her birinde kaç kilo pirinç, kaç kilo un olduğunu bildiğini, “kalori hesabı” yaptığını, yardımları buna göre dağıttığını, ama eninde sonunda bunların mutlaka Filistinlilere ulaştığını söylemiş.


Bürokratlar, tüm çabalarına rağmen İHH Temsilcisini ikna edememiş ve toplantı, “Gitmeseniz iyi olur” uyarısıyla son bulmuş.


KOMPLO SENARYOSU MU, GERÇEK Mİ?

Artık ülkemizde komplo senaryolarına taş çıkartacak gelişmeler yaşandığına göre, istihbarat birimlerinin dikkat çektiği şu iddiaları da gündeme taşıyalım:


- Organizasyonun içinde en başından itibaren bir İngiliz de varmış, ancak gemi hareket ettikten sonra ortadan kaybolmuş. Bu şahsın izine en son Kıbrıs Rum kesiminde rastlanmış.


- İsrail askerleri, “direnmeyecekler” mesajı üzerine gemiye inmiş. Ancak direniş olmuş. Bunun üzerine yukarıdan helikopterlerle gemiyi izleyen diğer askerler, arkadaşlarına saldırıldığını görünce ateş etmeye başlamış. Ama ilginçtir, direnişçilere değil, geminin diğer tarafındaki “masumlara” doğru ateş açılmış.


Çok önemli olmasa bile, “Geminin tonajına göre, götürülen yardımlar devede kulak” dendiğini de ekleyelim.


Tüm bu yazılan ve söylenenler, her halükarda Dışişleri ve MİT’te epey şeyler yaşandığını gösteriyor. Acaba şöyle dolu dolu açıklama yapan bir yetkili çıkar mı?


Özellikle MİT’ten, hele de MOSSAD’ın, “Bizi MİT yanılttı” suçlamasından sonra. Zira “Gazze Seferi” hazırlıklarının yapıldığı dönemde MİT’in Müsteşar değişimi ile meşgul olduğunu hatırlatıp, “Mesele kim vurduya mı gitti? Yoksa Habur’un tüm faturasının çıkarılıp, kellesi alınan eski ekiple, yeni Müsteşarı hazmedemeyen kadroların bir intikamı mı söz konusu?” sorularını soranlar var!..


İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın herkesi yalanlayan açıklamalarına gelince; Dışişleri Bakanlığı ve iktidarı “temize çıkarmaya” çalıştığı kesin… Ancak ya onlardan biri de bir gün DTP’li Hatip Dicle gibi çıkıp, “İktidar bize, gittiğiniz gibi döneceksiniz garantisi verdi” derse?
Müyesser Yıldız / Odatv.com / 7.6.2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code