16 Mayıs 2010 Pazar

Seçim iptale mi gidiyor?

İzmir’de sayımdaki hile, İstanbul’daki kuşku Türkiye’nin dört yanından ihbarlar, sandığa gölge düşürdü. Muhalefet, AKP’nin peşinde
SEÇİM sonuçlarının şaibeli olduğuna dair tartışmalar sürerken, Türkiye’nin birçok yerinden gelen 22 Temmuz seçimlerine hile karıştığı haberleri soru işaretlerini ve seçimin iptalini gündeme getirdi. Seçim sonuçlarının YSK’ya bildirilmesi sırasında korsan bir programla oy oranları üzerinde oynama yapıldığı öne sürülüyor. YSK Başkanı Muammer Aydın’ın yaptığı ‘hile yok’ açıklamalarıysa muhalefet kanadını tatmin etmiyor. Ellerinde güçlü bilgi ve belgelerin olduğunu söyleyen CHP’li Atilla Kart, hile iddialarını araştırdıklarını, gerekli itirazların önümüzdeki günlerde YSK’ya yapılacağını bildirdi. İddialara göre, İzmir 2. bölgede birçok sandıkta CHP ve MHP lehine çıkan oyların bir kısmı, YSK’ya bildirilmesi sırasında AKP hanesine yazılmış.


Merkezi bir müdahale


İzmir’de bazı sandıkların tutanakları ile YSK tutanaklarının örtüşmemesi, CHP ve MHP’nin oylarının düşürülerek AKP’nin oylarının artırıldığı iddiaları, CHP ve MHP’li yetkilileri harekete geçirdi. Her iki partinin gözlemcilerinin tuttukları notlar, YSK’nın internet sitesindeki sandık sonuçlarıyla karşılaştırılıyor. İddiaları CHP adına takip eden ve hazırladığı raporu partisine sunan CHP’li Atilla Kart, iddialar üzerine Tercüman’a şu açıklamaları yaptı:


“Sandık kurulu tutanaklarıyla YSK’nın açıkladığı sonuçların farklı olduğunu tespit ettik. Esas alınması gereken sandık kurulu tutanaklarıdır. YSK’nın açıkladığı rakamların buna uygun olması lazım. Burada teknik imkânlarla sonuçların YSK’ya ulaşması aşamasında müdahale yapıldığı iddiaları var. Bu vahim bir iddia. Bulgular bu iddiaları doğruluyor. Sözü edilen sandıkların tamamında AKP’nin oyları YSK aşamasında artmış, MHP ve CHP’nin oyları ise belirli bir oranda düşmüştür. İddialar Türkiye çapında tespit edilecek. Hangi parti lehine bir artış sağlanmış, hangi parti aleyhine bir indirim yapılmış bunun tespit edilmesi mümkün. Bunun devamında da bu müdahale kimden kaynaklanmış, nasıl organize edilmiş tespit edilmeli ve savcılarımız üzerine düşeni yapmalıdır. Olay sadece İzmir ile sınırlı değildir. Merkezi ve organize bir müdahaleden söz ediyorum.”


Milli irade çalınmıştır


İddiaların MHP tarafından da yakın takibe alındığını söyleyen MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “İddiaları İzmir İl Başkanı belgeleriyle ortaya koydu, Yalçın Bayer köşesinde yazdı. YSK’nın ne yapacağını birlikte izleyeceğiz. Tüm sonuçlar kontrol edilirse AKP lehine bir fark var. Belgeleriyle ortaya konulduğunda bu seçimin hileli bir seçim olduğu ortaya çıkacaktır. Bu bir hırsızlıktır. Milli irade çalınmıştır. Konu hukukun konusu olunca tartışılacaktır” diye konuştu.


Seçim iptal edilebilir


Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok ise, iddia edildiği gibi planlı, programlı bir yönlendirmenin olması ve bunun kanıtlanması durumunda kararı verecek makamın yine YSK olduğunu söyledi. YSK’nın, il ve ilçe seçim kurullarının bu konuda yetkili olduğunu aktaran Özok, “YSK bu konuda son mercidir. YSK’dan yapılan açıklamalar, seçimlerin yasal bir çerçeve içerisinde, kurallara uygun yapıldığı yönünde. Organize bir olayın olduğu ortaya çıkarsa seçimler iptal edilebilir” dedi.


Son söz YSK’nın


Siyasi partilerin iddiaları incelemesi gerektiğini söyleyen eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ise iddialarla ilgili şu açıklamaları yaptı:


“Sadece İzmir’de değil, Kadıköy’de de bu tür iddialar var. YSK’nın sandık müşahitlerinin verdiği tutanaklarla, elindeki sonuçları karşılaştırması gerekiyor. Uyuşmazlık varsa gereken yapılmalı. Bu tür durumlar herhangi bir süreye bağlı olmayan itirazlar ve şikâyetlerdir. YSK, bu iddiaları inceler ve gerçekten Türkiye genelinde seçim sonuçlarını etkileyecek bir durum tespit ederse olay seçim iptaline kadar gider. Ancak, bu iddiaları siyasi partilerin iyi incelemesi gerekiyor. İncelemelerin tamamlanmasının ardından siyasi partilerin YSK’ya başvuruda bulunması şart. Ancak bu iddialar için kanıtlar da sunmak gerekiyor. İddialardaki doğruluk payının ortaya çıkmasıyla da yeni bir seçim gündeme gelir. Seçimlerin iptal edilmesi konusunda tüm yetki YSK’nın elinde. Heyet olarak toplanır ve karar verir.”
Serhat AKKAN - ANKARA / TERCÜMAN / 23.08.2007

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code