27 Mayıs 2010 Perşembe

General Petraeus, Yaşar Büyükanıt'ı Nasıl Etkiledi?

Yaşar Büyükanıt, Washington'daki temasları sonrasında düzenlediği bir basın toplantısında, General Petraeus'a "çuvalcı paşa" denmemesini istemiş, bu kişinin buna çok üzüldüğünü, halbuki ilgisi olmadığını belirtmişti.


Türk ordusunun bir generalinin, askerinin başına çuval geçiren bir ordunun üst düzey bir generaline bu kadar duygusal tonlarla sahip çıkması görmek isteyen gözler için Genelkurmay'ın psikolojik harp konusunda geldiği noktanın da net bir göstergesi olarak kayıtlara geçti.


İşte bu general Petraeus , geçenlerde Virginia'da Westin Hotel'de ; başta Irak'taki tecrübeleri ile ilgili olmak üzere bir konuşma yaptı.


2008 yılından beri ABD'nin küresel komutanlıklarından en önemlilerinden biri olan CENTCOM'un başında olan ve Irak'taki direnişi kıran stratejilere imza atmakla payelendirilen Petraeus'un Irak'taki tecrübelerini anlattığı kısım özellikle dikkat çekiciydi.


Petraeus , Irak'taki görevi sırasında, bölgedeki ABD'nin Irak büyükelçisi ile Ryan Crocker ile çok yakından çalıştıklarını, ofislerinin yanyana olduğunu ve başarı elde etmek için askeri ve sivil unsurların uyum içinde olması gerektiğini söyledi.


Irak Başbakanı Maliki'yi görmeye gittiklerinde her zaman Crocker ile beraber gittiklerini belirten Petraeus, önemli konularda Irak'lı yetkililere nasıl baskı yaptıklarını ise şöyle açıkladı :


"Önemli konularda baskı yapmamız gerektiğinde iyi polis-kötü polisi oynuyorduk"


Anlaşıldığı üzere Petraeus'un önemli konular sözkonusu olduğunda muhatablarına karşı diğer ABD'li yetkililerle iyi polis - kötü polis oynadığı görülüyor.


Askerinin başına çuval geçirilmesinin travmasını yaşayan bir milletin önüne geçip, bir ABD generaline kefil olmakt beis görmeyen Yaşar Büyükanıt'ın da bu iyi polis-kötü polis numaralarından da etkilendiği anlaşılıyor.


Askerinin başına çuval geçiren ülkenin büyükelçiliğine milli kutlama günlerinde askeri bando yollayabilen birisinin bu kadirşinaslığına şaşırmıyor; tarihe not düşüyoruz.

 
Açık İstihbarat / 26.5.2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code