28 Mayıs 2010 Cuma

"Burası Rum okulu geri verin"


Devlet Bakanı Egemen Bağış, Avrupalı parlamenterlere eski Rum okulunda kokteyl verdi. Yunanlı parlamenterler okulun geçmişini araştırıp Rum azınlığa geri verilmesini istedi.


Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonunun 64. toplantısı sonunda, Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın konuklar için verdiği resepsiyon, krize neden oldu. Resepsiyonun yapıldığı Avrupa Birliği Ortaköy ofisinin, eski bir Rum okulu olduğunu öğrenen Yunanlı parlamenterler, binanın Rum azınlığa geri verilmesini istediler.


AB KPK Eş Başkan Yardımcısı Georgios Koumoutsakos ve diğer eş başkan yardımcısı Maria Eleni Koppa, resepsiyondan sonra kendilerine bir bilgi ulaştığını belirttiler ve şunları söylediler:


‘’ Egemen Bağış'ın resepsiyon verdiği binanın eski bir Rum okulu olduğunu öğrendik. 1985'te devlet tarafından el konulmuş, tazminat veya istimlak parası da ödenmemiş. Bu binanın mütevelli heyeti 2003’de dava açmış. Binayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk hükümetine kiraya vermiş. 2003'ten beri mahkemeden karar çıkmamış. İstanbul'un Rum azınlığının mülkiyetinde olan bu binanın durumu belirsizlik taşıyor. Mahkeme sürüyor. Türk hükümetinden cevap rica ediyoruz’’


CEVAP VEREMEDİK


Türkiye-AB KPK Eş Başkanı AKP Karaman milletvekili Lütfi Elvan ise konuyla ilgili cevap vermedi ve Devlet Bakanı Egemen Bağış ile görüşerek, bilgi alacağını ve cevabı aktaracağını belirtti. AB Genel Sekreterliği İstanbul ofisi 12 Aralık 2009 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı.


Avrupa Parlamentosu'nun Yunan Sosyalist Üyesi Maria Eleni Koppa, daha önce de halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle hakkında dava açılan sanatçı Bülent Ersoy konusunu AB gündemine getirerek Türk hükümetinden bilgi istemişti.
Gazeteport / 28.05.2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code