8 Mayıs 2010 Cumartesi

AKP’ye Soros “Ak”lamasıTESEV’in Dış Politika Danışmanı Mensur Akgün, iktidarın tüm politikalarını “aklamakla” kalmadı, AKP’yi sarsacak tek konu olduğu söylenen yolsuzluk suçlamalarını bertaraf edecek formülü de buldu.


İşte, yıllardır “şeffaflık, hukukun üstünlüğü, demokrasi, özgürlük” gibi kavramları dilinden düşürmeyip, Türkiye’nin “transformasyonu-dönüşümü”ne öncülük eden isimlerin başında gelen Mensur Akgün’ün AKP hakkındaki yolsuzluk iddialarına bakış açısı ve bulduğu çözüm formülü:


“AK Parti’yi sarsacak tek şey yolsuzluklar olur ama o dahi şüpheli. Ne de olsa AK Parti liderliği yolsuzluk suçlamalarını nasıl yöneteceğini öğrendi. Üstelik arkasında gücü yadsınamayacak bir basın desteği mevcut…”


Akgün, AKP’nin izlediği iç ve dış politikaları da birer birer akladı. Anayasa değişikliğinde her halükarda kazanacak partinin AKP olduğunu öne süren Akgün, ekonomide de iyi bir performans sergilendiğini savundu. Akgün, “Yani Ak Parti’nin ekonomik performansı yüzünden yıpranmış olması ve yıpratılması çok zor. Seçim meydanlarında ‘IMF'ye muhtaç olmaktan sizi kurtardık’ deneceğinden hiç şüpheniz olmasın” dedi.


Akgün, genel hatlarıyla başarılı bulduğu AKP’nin dış politikası hakkında ise şunları anlattı:


“Hemen hiçbir ülkeyle ciddi bir derdi olmayan bir Türkiye’de yaşıyoruz… Bizlerin başarısız olarak gördüğü, eleştirdiği pek çok şey de AK Parti’nin potansiyel seçmenin gözüne batmayacak, onun oyunu etkilemeyecek eksiklikler. Başbakan’ın İsrail karşısındaki duruşu, İran’ın nükleer silahlanması konusunda söyledikleri oy kaybettirmez, tam tersine oy kazandırır. Ne yazık ki azınlıklar hakkında söyledikleri bile öyle. Ermenistan yakınlaşmasındaki duraksamalar, Azerbaycan’ın çıkarlarını dikkate alır ya da alırmış gibi izlenen inişli çıkışlı politika da seçmenin gönlünü okşayacak nitelikte. Benzer şeyleri Kuzey Irak ile yaşanan yakınlaşma için de söyleyebiliriz. Seçmen artık Kuzey Irak Kürtleri ile barışmayı da içine sindirdi. Kırmızı çizgilerle korkutulması, PKK öcüsüyle sindirilmesi son yapılan karakol baskınlarına rağmen çok zor. Basın artık TSK’nın eksikliklerini, askerlerimizi neden koruyamadığımızı tartışıyor. Kürt sorunu konusunda atılan adımların da yakında meyvelerinin toplanması kimseyi şaşırtmasın.”


Rejimi denetliyorlarmış

Kendilerini “liberal aydınlar” olarak adlandıran Mensur Akgün, misyonları ve AKP’ye neden destek verdikleri konusunda da ilginç açıklamalar yaptı. Daha reformcu, daha demokrat bir muhalefetin yokluğunda, “liberal aydınların” rejimin meşruiyetini sağlayıp, denetlediğini öne süren Akgün, bu yüzden AKP’nin yaptıklarına ve yapacaklarına destek vermekten çekinmediklerini bildirdi.

Akgün, olası erken seçimde AKP’nin yüzde 50’den fazla oy alacağını da iddia etti.
Müyesser YILDIZ / avazturk.com / 7 Mayıs 2010

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code