23 Nisan 2010 Cuma

Asker , “gık” bile diyemeyecek!

Bedelli askerlik çıkar mı, çıkmaz mı?


Horoz’a sormuşlar, “tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?” diye. Horoz da cevap vermiş ya; “ben onu bunu bilmem işimi yapar giderim.”


Bu iktidarı ne kadar eleştirsek ne kadar yerden yere vursak da bir hakkı teslim etmemiz gerekir. Adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar. İktidar nasıl olunur herkese gösteriyorlar.


MİT Müsteşarlığı’na Fethullah Gülen cemaatine ailece bağlılığı ile bilinen Hakan Fidan önce Müsteşar yardımcılığı koltuğuna oturtularak getiriliyor. Astsubaylıktan ayrılma Hakan Fidan’ın (kimse astsubayları küçük gördüğümü sakın ha düşünmesin başka bir şeye dikkat çekeceğim) MİT’in en tepesine oturtulmasına neden Genelkurmay’dan bir tepki yok.


Hani MİT Müsteşarlığı Korgenerallik seviyesindeydi? Emekli Orgeneral Edip Başer MİT’in başına düşünüldüğünde Genelkurmay Başkanlığı yeri göğü inletmişti, “vay efendim olmazmış da orası korgenerallik seviyesindeymiş de… falan filan” diye..


Şimdi ne oldu? MİT Müsteşarı tenzili rütbeye uğratıldı da bizim haberimiz mi yok?


Herkes bu atamaya TSK ne diyecek diye merakla beklerken “gık” çıkmıyor. Yalnızca Genelkurmay Karargahlarında Fidan’ın ailesinin yaşayışı hakkında mideden gurultular çıkıyor. Paşalarda biraz gaz sıkışması oldu. Onu da Kızılay sodası içerek gidermeye çalışıyorlar.


Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Birgün Gazetesi köşe yazarı Fikri Sağlar aleyhine “kişilik haklarına saldırdığı” iddiasıyla açtığı tazminat davasında önemli bir gelişme yaşanıyor. Büyükanıt ile Başbakan Erdoğan arasında Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleşen görüşmeyle ilgili iddialara ilişkin ilk kez mahkeme kararıyla araştırma yapılacak.


Bu çok önemli bir gelişme. Taraflar bir süre daha işi büyütmüyor gibi yapabilir. Fakat, kazın ayağı öyle değil.


Genelkurmay Karargahı’nda öyle bir sıkıntı var ki sormayın gitsin.


Koca koca paşaların bir inancı var ki; O da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Maliye Bakanlığı’nda kurulan özel-gizli bir şube. Bu şube ne yapıyormuş?


Paşalar ve aile fertlerini daha çok da eşlerin tüm harcamalarını ve para trafiklerini takip ederek Tayyip Erdoğan’a bildiriyormuş. Filiz Büyükanıt’ın harcamalarından çok şeylerin bundan sonra taraftar medyanın sütunlarını süsleyeceğini iyi biliyorlarmış. Tahmin ettikleri başka şeyler de var;


Diğer paşa eşlerinin harcamaları hakkında da önce taraftar medyaya bilgiler sızması ve ardından bunların yargıya taşınması.


Durun daha bitmedi. esas sıkıntı bu işlerin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un eşine kadar sıçrayabileceğinde.


Karargah’ta gaz sıkışması yükseliyor ama “gık” yok.


Dahası da var. Pandora’nın kutusu bir kez açıldı ya!.. Bu Maliye Bakanlığı’nda asker faaliyetlerini takip için kurulan özel şube var ya;


Adamlar yememişler, içmemişler TSK’nın modernizasyon faaliyetlerini de enine boyuna incelemişler. Dosyalar Erdoğan’ın önünde duruyormuş.


Yine, sıkıntı taraftar medyaya ilişkin! “Bu dosyalar çarpıtılarak ya taraftarlara sızdırılırsa?”. Yine Paşalara mahkeme yolları!...


Genelkurmay’ın gaz sıkışması biraz daha arttı mı? Ama hala “gık” yok. Nasıl olsun ki?


Askeri cenahta bir başka cepheye geçelim. Dünyanın saygılı ve saygın çelik üreticilerinden ERDEMİR’in sahibi OYAK’a.


Hatırlarsınız ERDEMİR özelleştirilirken bir dünya gürültü kopmuş sonra bu dev kurum OYAK’a geçince biraz olsun rahatlayıp “oh” demiştik.


O özelleştirme hengâmesinde talepler arasında Hindistan şirketi Mittal’in de çokça adı geçmişti. Yahudi kökenli gizli İngiliz sermayesinin en zengin işadamlarından Hintli Lakshmi Mittal ‘de ERDEMİR’e yine talip olmuş. Bizde havasını aldı gitti zannetmiştik. ERDEMİR OYAK’a geçtikten bir süre sonra yine bu şirketin adını bu sefer “OYAK’tan satın almak için görüşme masasına oturuldu “ diye duymuştuk ama bu haberler yalanlanmıştı.


Ankara’nın üst düzey koridorlarında konuşulanlara göre; Arcelor-Mittal ile OYAK’ın görüşmelerinde son safhaya gelinildi. ERDEMİR satışı oldu olacak noktasında.


Tekrarda fayda var. Dünyanın en önemli ve ülkemiz için stratejik öneme sahip ERDEMİR’i kim nereye satmak üzere?


TSK mensuplarını maaşları ile kurulan OYAK, İngiliz sermayesinin en önemli kuruluşu (siz hala Hintli olarak kabul etmekte serbestsiniz) Arcelor-Mittal’a.


Ben buradan ancak bu kadarını duyabiliyorum. Siz bir şeyler duyabiliyor musunuz?


Duyamazsınız!


Neden?


Çünkü; “Gıkları” çıkmıyor ve çıkamaz da ondan.


Ben asker düşmanı mıyım? Bu satırların yazarını takip edenler bu soruyu cevaplasın.


Ben bu aziz vatan için sadece işimi yaparım…


23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramınız Kutlu Olsun…


Allah, Gazi Mustafa Kemal’i nur içinde yatırsın…

 

Ahmet TAKAN / avazturk.com / 23 Nisan 20100 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code