10 Mart 2010 Çarşamba

Türklüğe hakaret serbest olsun!

İSTANBUL’daki 3. Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Mustafa Koç ve TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, sözü anayasa tartışmalarına getirip, ağızlarındaki baklayı çıkardılar.


Hemen, yarın...


Yalçındağ, “Yapmamız gereken, hemen yarın TCK’nın 301. maddesini değiştirmek ve reformları hızlandırmak olmalı” dedi. TÜSİAD’ın savaş açtığı bu madde, Türklüğe hakareti suç sayıyor.


Türklüğe hakaret serbest olsun!


TÜSİAD, Türkiye karşıtlarının elini güçlendirdiğini ileri sürerek “Türklüğe hakaretin cezalandırılmasını öngören” TCK’nin 301. maddesinin hemen yarın değiştirilmesini istedi


Üç madde hariç tartışırız


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise konuşmasında, eksik ve yanlış bilgilere dayalı değerlendirmelerin toplumu gerdiğini belirterek, “Anayasa çalışmalarına parti olarak Mayıs’ta başladık. Biz AKP için bir anayasa yapmaya çalışmıyoruz. İlk üç maddeyi olduğu gibi aynen alacağız. Biz itham değil, bir katılım bekliyoruz. TÜSİAD buna da öncelik edebilir. Bir inatlaşma içerisinde değiliz. Belli bir kesimin problemini kabul edip diğerlerinin sorunlarını göz ardı eden bir anlayışla anayasa hazırlanamaz. Böylesine önemli bir meseleyi önyargılarımıza kimse kurban etmemelidir” dedi.


AKP’nin adını Sapanca’daki hazırlandığı otelden alan “Richmond anayasası” ile ilgili tartışmalar devam ederken Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nden (TÜSİAD) hükümete uyarılar geldi. Bu yılki üçüncü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuşan TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç, “Yeni bir anayasanın hazırlıkları sürerken, tartışmalar bizi laik, demokratik bir yapıya götürmeli. Yeni bir anayasa çalışması kutuplaşmayı artırmamalı. Yeni anayasa yalnızca iktidar partisinden çıkmamalı, geniş bir uzlaşma olmalı” dedi. Koç, yeni laiklik tanımları peşinde koşulmaması gerektiğini kaydetti.

Özel kurul oluşturulmalı


TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise kökten bir değişiklik arayışına çıkıldığında, tüm kesimlerin katıldığı özel bir kurul oluşturulmusı gerektiğini ifade ederek “Taslak metni hazırlanmalıdır. Akademisyenlerin görüşüne göre, anayasa değişikliği yapıyorsanız o zaman anayasanın kurucu felsefesine, özellikle laiklik anlayışına dokunamaz, değişmez maddelerini değiştiremezsiniz. Yapacağınız, mevcut anayasanın kurucu ilkeleri ve temel çizgileri içinde kısmi değişikliklerdir. Biz de ortada böyle bir tartışma varken, yöntem meselesini 'tali' bir mesele olarak görmenin yerinde olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Derhal hayata geçirin


Hükümete uyarılarının ardından tavsiyelerini sıralayan Yalçındağ, Türklüğe hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 301. maddesinin değiştirilmesini istedi. Yalçındağ, “Kısa vadede yapmamız gereken, hemen yarın TCK’nın 301. maddesini değiştirmek ve demokratik reformları hızlandırmak olmalı. Avrupa’daki Türkiye karşıtları TCK’nın 301. maddesinin uygulanmasından kaynaklanan sorunlarımız sayesinde büyük güç kazandılar” diye konuştu.


Görüşmeler başlayacak


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin önceden 301.maddenin değişeceği sinyalini vermişti. 301 konusunda daha önce çalışmalar yapıldığını belirten Şahin, Adalet Bakanlığı görevine yeni getirildiği için maddeyle ilgili bir değişiklik yapılacaksa bunun nasıl olacağı konusunda kafasında belirli bir düzenleme olmadığını söyledi. Şahin, “Çalışma arkadaşlarım hakimdir, savcıdır. Bütün bunları kendileriyle tartışacağız. 301. madde veya başka maddelerle ilgili eğer bir değişiklik ihtiyacı doğarsa bu çalışmaları yapar. Ekim ayında Meclis açılır açılmaz görüşülmeye başlanır” demişti


YENİÇAĞ GZT. / 21/09/2007


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code