17 Mart 2010 Çarşamba

SKANDAL ANLAŞMA

.
"İçişleri Bakanı Beşir ATALAY, Irak
İçişleri Bakanı Cevad Bolani ile
yaklaşık 1,5 saat görüştü..."
AKP terörle mücadelede TSK’nın elini kolunu bağlıyor. Beşir Atalay’ın imzalayacağı anlaşmaya göre, sınır ötesi operasyon için Irak’taki kukla yönetimden izin alacağız.

Kandil zırha kavuşuyor
Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ile Ankara’da görüşen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’nin terörle mücadeledeki “meşru savunma hakkını” ABD kuklası yönetimin insafına terk ediyor.

PKK’nın işine yarayacak
Bugün imzalanacağı bildirilen anlaşmaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü PKK’ya karşı “sıcak takip” çerçevesinde sınır ötesi operasyon yapabilmek için artık “izin” bekleyecek.


Kandil zırhlandırılıyor!..
AKP, sınırötesi operasyon için, Irak’ın izninin alınması şartını kabul etti. Anlaşmaya göre, Kandil’deki teröristleri vurmak için Bağdat’taki kukla yönetimin kapısı çalınacak


Türkiye ile Irak arasında terörle mücadele anlaşmasının detaylarına ilişkin uzlaşmaya varıldığı ve anlaşmanın bugün imzalanacağı bildirildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ile yaklaşık 1,5 saat görüştü. Irak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Aydın Halit, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadele anlaşmasının imzalanması konusunda herhangi bir problem bulunmadığını ve anlaşmanın bugün imzalanacağını, anlaşmaya ilişkin gerekli açıklamaların da bugün yapılacağını söyledi.


Sınırda irtibat büroları kurulacak
Anlaşmanın Türkçe, Arapça ve İngilizceye çevirilerinin yapılacağını ifade eden Halit, anlaşmada “sıcak takip” konusunun belli koşullara bağlanıp bağlanmadığı sorusuna, “Hepsi yarın(bugün) belli olur” cevabını verdi. Ancak konunun hangi çerçevede anlaşma metninde yer aldığı henüz belli olmadı. NTV MSNBC’nin haberine göre Türkiye ancak Irak’tan izin almak kaydıyla sıcak takip yapabilecek. Bunun yanısıra terörle mücadeleye yönelik olarak Türkiye Irak sınırında irtibat büroları açılacak ve bu bürolar PKK’yla mücadelede koordinasyon görevi yapacak.


Saddam Hüseyin dönemindeki gibi
AA’nın haberine göre ise, Irak İçişleri Bakanı Bolani, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde aktif olarak işleyen, ancak daha sonra yürürlükten kalkan terörle mücadele anlaşmasının yeniden hayata geçirilebilmesi için Ankara’da temaslarda bulunuyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin 7 Ağustostaki Ankara ziyaretinde iki ülke arasında mutabakat zaptı imzalanmış, Irak İçişleri Bakanının ayrıntılar için 2 hafta içinde Türkiye’ye geleceği duyurulmuştu. Irak’taki iç karışıklıklar nedeniyle Irak İçişleri Bakanı belirlenen zamanda Ankara’ya gelememişti. Bolani’nin bu gecikmeli ziyaretinde, terörle mücadele anlaşmasının ayrıntılarının belirlenmesi üzerinde çalışılıyor.


Mutabakat metni ne içeriyor?
Irak Başbakanı Maliki, Başbakan Erdoğan’ın daveti üzerine bir günlük ziyaret için 7 Ağustos’ta beraberinde 30 kişilik heyetle Ankara’ya gelmiş, iki lider terörle mücadele konusunda mutabakat muhtırası imzalamıştı. Erdoğan ve Maliki’nin imzaladığı metin ile iki ülkenin iki ay içinde terörle mücade anlaşması imzalaması karar bağlanmıştı. Mutabakat muhtırasında şu satırlar yer alıyor:

“İki Başbakan PKK/KONGRA-GEL terör örgütü dahil olmak üzere Irak’ta faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin mevcudiyetlerine son verilmesinde çaba göstermeye mutabık kalmışlardır... İki Başbakan ”

Terörle Mücadele işbirliği Anlaşması “çalışmalarının hızlandırılarak iki ay içinde sonuçlandırılması talimatını vermiştir.”


YENİÇAĞ GZT. 26/09/2007

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code