22 Mart 2010 Pazartesi

SKANDAL ANLAŞMA (4)

Çirkin Tezgâh Ortaya Çıktı!


K.Irak’ta PKK’ya sıcak takip, peşmerge vetosuna takıldı Asıl amaçları Ankara’yı hain Barzani’yle muhatap etmek


TÜRKİYE ile Irak arasında daha önce varılan mutabakat muhtırası çerçevesinde, terör örgütü PKK ile mücadelede işbirliğine ilişkin bir anlaşma metni oluşturulması çalışmaları sürüyor. Irak tarafının, sıcak takip için 'Irak izni' şartı getirmesi Türkiye tarafından kabul görmedi. Teknik heyetlerin metne ilişkin görüşmeleri sürerken, Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani de gelişmeleri kaldığı Swiss Otel'den takip ediyor.


Bolani, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile önceki gün bir araya gelmişti. Irak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Aydın Halit de görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, terörle mücadele anlaşmasının imzalanması konusunda herhangi bir problemin bulunmadığını ve anlaşmanın dün için imzalanmasının beklendiğini söylemişti. Ancak saatler sonra sıcak takibin Irak'ın izniyle yapılacağı şartı Ankara'daki kulislerde bomba etkisi yarattı. Türkiye, haberli sıcak takipten PKK'nın haberi olacağı endişesiyle bu teklife sıcak bakmadı.


Tek mutabakat egemenlikte


Bağdat ve Ankara arasında sürdürülen anlaşma görüşmeleri sabah saatlerinde bu yüzden tıkandı.


Aynı saatlerde Peşmerge Güçleri sözcüsünün "Bizden habersiz olmaz" açıklamaları da bu krizi iyice tırmandırdı. Bu gelişmeler üzerine görüşmeler öğlen saatlerinde kesildi ve Irak heyeti oteline çekildi. Öğleden sonra tekrar başlayan çalışmalara akşam 18.30’da yeniden ara verildi. Iraklı Bakan Bolani, toplantı sonunda basın mensuplarının karşısına çıkarak, Türk tarafının tekliflerini Bağdat’a ilettiklerini ve çalışmalara bugün devam edileceğini bildirdi. Bolani, heyetler arasında varılan tek mutabakatın, iki ülkenin egemenliğine saygı olduğunu söyledi.


Peşmerge vetosu


Kuzey Irak'taki Kürt yönetimine bağlı Peşmerge Güçleri sözcüsü Cebbar Yaver, "Irak, Kürdistan hükümetinin onayını almadan PKK konusunda Türkiye ile herhangi bir anlaşma imzalayamaz" dedi.
28.09.2007 / Tercüman/Haber

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code