22 Mart 2010 Pazartesi

SKANDAL ANLAŞMA (2)

Kürt Meclisi: ''Karşı çıkarız''


Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt Parlamentosu Başkanlığı, Türkiye ile Irak arasında bugün imzalanması beklenen güvenlik anlaşmasında, ''Türk ordusunun sınır ötesi operasyon düzenlemesi''ne izin verecek bir maddenin bulunması halinde, bu anlaşmaya şiddetle karşı çıkılacağını açıkladı.


Parlamento Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Kerküki, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani arasında imzalanması beklenen güvenlik anlaşmasında, “Irak’ın iznini almak şartıyla sınır ötesi sıcak takip yapılmasını mümkün kılan" bir madde bulunduğu yönündeki haberleri değerlendirdi.


Kürdistan TV’ye konuşan Kerküki, denetimleri altındaki bölgenin sınırlarının ihlali ile ilgili bir konunun Kürdistan Bölge Parlamentosu’nun onayından geçmesi gerektiğini kaydetti.


Irak İçişleri Bakanı’nın "dış bir ülkenin Kuzey Irak topraklarının ihlal edilmesi"ne ilişkin bir anlaşmaya imza atma yetkisinin bulunmadığını savunan Kerküki, bunun Irak ve "Kürdistan" parlamentolarının onayından geçip Başbakan tarafından karara bağlanması gerektiğini, aksi halde bu yönde bir anlaşmanın geçersiz olacağını duyurdu.


Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin daha önce Irak Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile imzalanacak güvenlik anlaşmasında "sınır ötesi operasyon"a ilişkin bir maddenin bulunmadığını söylediğini belirten Kemal Kerküki, “Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkanlığı, Kürdistan topraklarının bir başka ülke tarafından ihlal edilmesini kesinlikle kabul etmeyecektir" dedi.
"Sıcak takip" yerine "şartlı takip"
CNN TÜRK'ün ulaştığı bilgilere göre, imzalanması planlanan metinde, Türkiye'nin ısrarla talep ettiği "sıcak takip" hakkı yerine "şartlı takip" hakkı veriliyor.


Yani Türkiye, Irak topraklarında ancak Irak hükümetinin onayı olduğu takdirde PKK'lı teröristleri izleyebilecek.


Sınırdaki PKK faaliyetleri ile mücadele ve operasyon koordinasyonu için iki ülke büyükelçiliklerinde ve sınır noktalarında irtibat görevlileri bulunacak. Anlaşmanın uygulaması belli aralıklarla, içişleri bakanlıkları başkanlığında koordinasyon kurullarında değerlendirilecek.


CNN TÜRK'ün ulaştığı taslak metinde, kırmızı bültenle aranan PKK'lıların iadesi ya da Irak'ta yargılanması, terör örgütünün propaganda faaliyetlerinin durdurulması, televizyon yayınlarının engellenmesi hükümleri de yer alıyor.
Zebari: "İmza sıkıntı yaratabilir"
ABD New York'ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, önceki gün Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile konuyu görüştü.


Zebari, Türkiye ile Irak arasında yapılacak bir terörle mücadele anlaşmasına esasen karşı olmadığını, ancak bu konuda tam olarak konuşamadan hemen Ankara'da birşey imzalanmasının biraz sıkıntı yaratabileceğini belirtti.


Bu arada, görüşmeler için Ankara'da bulunan, Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani de gelişmeleri kaldığı Swiss Otel’den takip ederken, heyetlerin uzlaşma sağlanamadığı için siyasi iradeye danışmak üzere dün akşam çekildikleri öğerildi.


Bu sabah tekrar başlayan görüşmelere katılan Irak heyeti, öğle saatlerinde Swiss Otel’e geldi. Irak’ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, "Görüş ayrılıkları var, halletmeye çalışıyoruz" derken, anlaşmanın bugün imzalanıp imzalanamayacağına ilişkin olarak da, "Belli değil" dedi.


Anlaşmada tıkanmaya neden olan madde, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalar çerçevesinde kayıtsız şartsız terör operasyonlarda sıcak takibin mutabakat zaptında yer almasını isterken, ırak tarafı bunun ancak Irak hükümetinin izni şartı ile izin verilmesini istiyor.


Sınırdaki PKK faaliyetleri ile mücadele ve operasyon koordinasyonu için iki ülke büyükelçiliklerinde ve sınır noktalarında irtibat görevlileri bulunacak. Anlaşmanın uygulaması belli aralıklarla, içişleri bakanlıkları başkanlığında koordinasyon kurullarında değerlendirilmesi konularında uzlaşma sağlanırken, kırmızı bültenle aranan PKK’lıların iadesi ya da Irak’ta yargılanması, terör örgütünün propaganda faaliyetlerinin durdurulması, televizyon yayınlarının engellenmesi hükümleri de mutabakat metninde yer alıyor.


- BASIN TOPLANTISI YAPACAK-
Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani’nin bugün saat 19.00’da Swiss Otel’de basın toplantısı yapacağı bildirildi.


Bolani, Türkiye ile Irak arasında terörle mücadelede işbirliğine yönelik gelişmelere ilişkin olarak, kaldığı otelde basın mensuplarıyla bir araya gelecek.


Irak İçişleri Bakanı Bolani, otelde Irak basınına yaptığı açıklamada, terörle mücadele anlaşmasına ilişkin görüşmelerin devam ettiğini ifade ederek, "İyi bir noktaya geldiğimize inanıyorum" diye konuştu. Bolani, bir başka soru üzerine de anlaşmanın imzalanmasını umduklarını söyledi.


Bu arada, Swiss Otel’de Bolani ile değerlendirmelerde bulunan Irak heyeti, iki ülke arasında terörle mücadelede işbirliğine yönelik anlaşma metni konusunda öğlen ara verilen görüşmelere devam etmek için Dışişleri Bakanlığına gitti.


Heyetler arasındaki görüşmelerin sıcak takip konusuna odaklandığı öğrenilirken, Iraklı heyetin sıcak takipte izin alınması konusunda ısrarcı olduğu belirtiliyor.
 

İhsan Dörtkardeş / DHA / 27 Eylül 20070 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code