15 Mart 2010 Pazartesi

Kamuoyundan Saklanan AB Gerçekleri...

Türkiye'den ABD'ye ihraç edilen sanayi ürününe Amerika yüzde 33'e kadar varan yüksek bir vergi uyguluyor. Buna karşılık bizim ABD'den ithal ettiğimiz sanayi ürünlerine yüzde 0 ile yüzde 11 arasında değişen çok düşük vergi uygulanıyor. Ortalama değerler alındığında ABD'nin uyguladığı vergi yüzde 16.5; bizim uyguladığımız oran yüzde 5.5 gibi çok düşük bir sayı.


Nasıl olur demeyin, oluyor işte!.. Biz ABD'ye mal satarken, herhangi bir üçüncü ülke muamelesi görüyoruz. ABD yüksek vergi uyguluyor. Ama biz ABD'den mal ithal ederken üçüncü bir ülke olmaktan çıkıyoruz ve AB üyesi gibi işlem yapılıyor. Çünkü biz AB'nin Gümrük Birliği içindeyiz ya!..


Ne sihirdir ne keramet ya da ''bul karayı al parayı''. ABD ile AB arasında ikili ticaret anlaşması yapılmış. Karşılıklı olarak düşük gümrükler belirlenmiş. Biz mal satarken AB'nin dışındayız; Amerika haklı olarak böyle düşünüyor; ama biz Amerika'dan mal alırken ''AB gümrük alanı içinde olduğumuz için'' , AB üyesi oluveriyoruz.


- Çok haklılar, çünkü biz Gümrük Birliği içindeyiz. Haksızlık ve yanlışlık nerede? AB üyesi olmadan, Gümrük Birliği'ne girilemez de ondan, yanlışlık burada. Ben bunu hep yazdım(*).


Avrupa Birliği yalnız ABD ile değil Çin, Meksika, Kuzey Afrika ülkeleri ve daha birçokları ile ikili anlaşma yapmış ve vergileri karşılıklı olarak indirmiş. Mallar ucuz geliyor, pahalı gidiyor, yani Türkiye kaybediyor.


Sayın Cumhurbaşkanı'na, hükümete, siyasal parti yönetimlerine, işçi sendikalarına, işveren kuruluşlarına, aklı başında kalmış kim varsa onlara soruyorum: O benzemek istediğimiz Avrupa'da hangi ülke bu kepazeliğe göz yumar? Dışarıdakilere bakalım; Tunus mu, Arjantin mi, Mısır mı, Endonezya mı, Japonya mı, Hindistan mı? Hiçbiri bunu yapmaz, yapmıyor.


Bir tek Türkiye var, AB ile ilişkiler yüzünden bu kepazeliği yaşayan.


Ülke ipotek altında

Gümrük Birliği ile somut bir örnek verdim, kimse itiraz edemez. Hazır Giyim İhracatçılar Birliği'nin başkanı Süleyman Orakçıoğlu bu çarpıklıktan yakınıyordu, istatistikler kendilerinin, T.İ.M. Report 42-2005'ten aldım.


6 Mart 1995'te imzalattırılan Gümrük Birliği belgesi ile Türkiye ''özellikle ipotek altına aldırılmıştır'' . Türkiye'nin gümrükleri ve dış ticaret politikaları özellikle AB kurumlarına devrettirilmiştir.


Sadece dış ticaret politikası ve uygulamaları tek yanlı devredilmedi. Sistemin, Türkiye'yi çökertecek biçimde tek yanlı işlemesi de sağlandı. 'Gümrük Birliği'ne de sokulmuş gösterilen Türkiye, ''AB'nin gümrük sistemine de sokulmuyordu'' . Türkiye mal ihraç ederken gümrük sistemi dışında; mal ithal ederken gümrük sistemi içinde tutuluyordu. Bu açık bir ihanettir.


AB ile ilişkisi olan veya aday ülke statüsündeki bütün diğer ülkelerden farklı bir konuma itiliyorduk.


- Sayın Abdullah Gül 1995, 1996, 1997'de benim o gün ve bugün savunduğum görüşlerin arkasındaydı. Hasan Pulur Milliyet'teki köşesinde 19 Aralık 2005'te Meclis zabıtlarına dayanarak tüm ayrıntıları yazdı.


- Ama bugünkü hükümet Gümrük Birliği'ni daha da ileri götüren kararlar aldı, 17 Aralık 2004 ve 3 Ekim 2005 bunların ispatı oldu. İpotek yaygınlaştırıldı.


Aynen Abdullah Gül'ün 1995'te söylediği gibi; ''Türkiye, arka bahçedeki bir kulübeye kondu'' . Hem de boynundan bağlanarak.


Ekonomide yıllardır büyüyen dış ticaret açıkları ve son üç yılda hızlanan ''tek yanlı bağlanma uygulamaları'' Gümrük Birliği ile tetiklenmiştir.


- Dış ticaret açıklarının büyümesi, cari açık ve dış borç stokunu sürüklemektedir.


- Ülkenin sanayi, ticari ve tarımsal tesisleri başta yabancılar olmak üzere devredilmektedir.


- Ülkenin limanları yabancılaştırılmaktadır.


- Kala kala yurt toprağı kalmıştır: Şimdi hükümet bunu da yabancılara satarak döviz sağlamaya ve büyüyen açığı karşılamaya çalışıyor.


6 Mart 1995'te başlatılıp 3 Ekim 2005'te sonuçlandırılan sürecin Lozan'dan Sevr'e gidiş süreci olduğunu herkesin anlaması ve tutumunu ona göre belirlemesi gerekiyor.


Her şey apaçık ortada, görmek isteyenler için...
(*) Türkiye - Avrupa İlişkilerinde Sessiz Darbe, Der, 2004


Erol Manisalı / www.turkpolitika.com / 30-12-2005 12:08

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code