18 Mart 2010 Perşembe

Dink Cenazesinde Ermeni Generali ve ABD Büyükelçisi

Medyanın sizlere bunu duyuracağından emin olmadığımız için; resmi üniforması ile bir Ermeni generalinin de katıldığı Hrant Dink cenaze töreni ile ilgili; iki Gözlemci ile birlikte AGOS gazetesi önündeki alanda yaptığımız gözlem ve inceleme çalışmalarının sonuçlarını;

kamuoyuna gerçekleri aktarmaktan çok çarpıtma görevini üstlendiğini

Suikasti Perdeleyen Medya İllüzyonunu Aralıyoruz (Çelişkiler&Yalanlar)


başlıklı incelememizle ortaya koyduğumuz medyanın atlama, çarpıtma ve perdeleme ihtimalini gözönüne alarak dikkatinize sunuyoruz.


Halaskargazi Caddesi üzerinde sabah 05:00 itibarı ile polis gerekli düzenlemelere başlamış ve polis barikatları özellikle Halaskargazi Caddesi'nde AGOS gazetesinin karşısındaki kaldırıma Valikonağı Caddesi sapağının hizasından başlayarak sıralanmıştı.


Cuma gününden beri; biri Hrant Dink'in cesedinin bulunduğu; Sebat Apartmanı'nın sağındaki Filiz optik önündeki mum-çiçek ağıtı ile, apartman girişinin solundaki, taziye defterinin de bulunduğu mum-çiçek ağıtı aynen korunmuştu. Bu sahneye tek ekleme; Mustafa Sarıgül'ün Cumartesi öğleden sonra adamları ile yolladığı plasma ekran televizyondu. Bir CD oynatıcıya bağlı televizyonun bulunduğu masanın önünde ÖDP posteri asılıydı.


Binanın ön yüzüne asılı Hrant Dink posterinin tepesine; Mustafa Sarıgül'ün günün anlamına binaen bir sözünü içeren daha büyük bir poster asılmıştı; Dink'in posterini gölgeleyen bu poster Mustafa Sarıgül'ün "siyasi dehasının" kanıtı olarak tören boyunca binada asılı kaldı


Hrant Dink'le ilgili gazetenin önündeki alanda Cuma gününden beri sadece iki gazete asılı : Radikal ve Birgün


Gazete önündeki mum-çiçeklerin üzerine; üzerinde bir resim olan küçük kağıtlar serpiştirilmişti. Kağıtların iki yüzünde de silah tutan bir kol var. Bir kolun üzerinde "Milliyetçilik alçaklığın son kalesidir" yazarken; diğer yüzde "Milliyetçilik, vatanseverlik, ulusalcılık" ibaresi yeralmakta.


Filiz Optik önündeki mum-çiçek ağıtının üzerinde baş tepe noktaya Wallerstein'in Irk-Ulus-Sınıf isimli kitabı oturtulmuştu. Ayrıca ağıtta dikkat çeken bir poster üzerinde "Hrant Dink 2007-1915" yazıyordu. Kalabalığın artması ile birlikte elinde sarı bir karton posterle gelen genç; kartonu ağıtın üzerine yerleştirdi. Kartonda; "2007'de bir kişi daha öldürüldü. İşte Soykırım" ibaresi vardı. İmza olarak ise sadece "İZMİR" yazılmıştı.


Mekana gelen ilk ünlü saat 08:00'de Edip Akbayram oldu. Eşiyle birlikte ağıt alanlarının başında bir 10 dakika saygı duruşunda bulundu.


AGOS gazetesi önündeki ses tesisatı Şişli Belediye tarafından sağlandı. Hrant Dink'in eşinin üzerine çıkıp konuşma yaptığı minibüste Hrant Dink'in eşine Mustafa Sarıgül tarafından tahsis edildi ve tören boyunca müzik yayını yaptı.


Kapı önünde düzeni sağlı sollu olarak sıralanan yaklaşık 10 gençten oluşan ve üzerlerinde AGOS Tören Ekibi yazılı yaka kartları taşıyan gençler; Kevork isimli şahsın denetiminde gerçekleştirdiler.


AGOS Tören Ekibi; gazete binasının kalabalıklaşmaya başlaması ile birlikte; binaya sadece AGOS ve BEYAZ ADAM (ayakkabası delik olduğu iddia edilen Hrant Dink'in ortağı olduğu, Türkiye'nin en köklü kitabevi ve kırtasiye mağazası) çalışanlarının girilmesine izin verileceği duyuruldu. Bu kural; binayı ziyaret eden ünlüler için bozuldu ve medya mensupları dahil kimse sokulmadı. Medya mensuplarının içeri alınmamasına dair tek istisna; Aydın Engin'in içeri soktuğu fotomuhabiri oldu.


Çatılara 08:00 sularında polisin keskin nişancıları yerleştirildi. Üçü Sebat Apartmanının karşısındaki apartman bloklarının tepesinde, dördü Taksim yönündeki binaların çatısında, üçü de Nişantaşı yönündeki binaların çatısı üzerinde olmak üzere 10 keskin nişancı AGOS gazetesindeki tören alanında görev yaptı. Cadde üzerindeki binalara keskin nişancı yerleştiren polis; SEBAT apartmanının sol çaprazındaki, SEBAT apartmanını doğrudan gören binaların bulunduğu Saksı sokaktaki binaların tepesine ise keskin nişancı yerleştirmedi.


Cenaze arabasının gelmesinden sonra; gazete girişinin sol tarafındaki, televizyonun da bulunduğu mum-ağıt kısmına BEYAZ GÜVERCİNLERİN tasvir edildiği el yapımı bir çalışma getirildi.


Cenaze arabası gelmeden önce; parlak turuncu renkli, Şişli Belediyesi Temizlik İşçisi kıyafeti giymiş; ellerinde temiz fırçaları ile sokağı süpürüyor görüntüsündeki özel emniyet ekibi, bölgenin son güvenlik kontrolünü gerçekleştirdi.


Hrant Dink'in naaşını taşıyan cenaze arabası, peşinde Hrant Dink'in ailesini de taşıyan iki BEYAZ araba ile gazetenin önüne geldi.


Ailedeki kadınların binaya girerken siyah matem elbiselerinin üzerine BEYAZ atkılar giydiği görüldü. Aile ile birlikte binaya girenler arasında Claudia Roth'da bulunuyordu. Bu sırada Türkiye Avrupa Parlamentosu Avrupa Eşbaşkanı Lagendijk; eşi Nevin Sungur ile birlikte gazetenin önünde bekledi.


Hrant Dink'in eşinin Mustafa Sarıgül'ün seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşma öncesinde tören sunuşunu yapan Aydın Engin; "burada hepimiz 1 milyon Hrant Dink'iz bugün içimizden sadece birini uğurluyoruz" mesajını verdikten sonra kalabalığı 2 dakikalık saygı duruşuna davet etti ve bu 2 dakikalık saygı duruşu ile eş zamanlı olarak Nişantaşı yönündeki gruptan bir kişi şiir okumaya başladı.


Cenaze arabasının gelmesinden sonra saat 11:00'e doğru gazetenin önüne; üzerinde yeşil renkli resmi üniforması ile birlikte tek yıldızlı bir ERMENİ GENERALİ geldi. Kolunda Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin Büyük Ermenistan idealini simgeleyen armasını taşıyan üniforması, göğsünde savaş madalyaları ile kapının önünde AGOS Tören Ekibi ile birlikte beklemeye başlayan GENERAL, çok dikkat çektiğini farketmesi üzerine şapkasını çıkardı ve cenazenin arkasında yürüyen kortejde yerini aldı.


Cenaze arabasının hareket etmesine yakın; aralarında Türk koruma polisi ve bir bayan yardımcısının da bulunduğu 9 kişilik ekibi ile birlikte ABD Büyükelçisi Ross Wilson, kalabalığı yararak gazete önüne geldi fakat ailenin gazeteden çıkmak üzere olduğu haberinin kendisine iletilmesinden sonra yukarı çıkmaktan vazgeçerek; bir süre kapının önünde bekledi ve daha sonra ekibi ile birlikte cenaze arabasının arkasındaki kortej içinde yürümeye başladı. Türkiye Avuypa Parlamentosu Eşbaşkanı Lagendijk yürüyüşün ilk metrelerinde Wilson ile yanyana düştü ve ilk olarak eşi Nevin Sungur'u Ross Wilson'la tanıştırdı. Daha sonra Lagendijk Wilson'a başka büyükelçilerinin de törende bulunup bulunmadığını sordu ve "sanırım Alman ve İngiliz büyükelçileri de burada" cevabını aldı. Daha sonra Lagendijk ile ayrılan Wilson; Harbiye Orduevi'nin bulunduğu noktaya dek ekibiyle beraber yürüyüşe devam etti. Harbiye Orduevi' hizasında ekibiyle birlikte kortejden ayrılan Wilson; aralarında 34 CC 843 ve 06 CD 677 plakalı makam araçlarının da bulunduğu konvoyunun parkettiği Hilton Oteli'ne yürüdü. Yürüyüş sırasında; ABD Büyükelçisi Wilson'un bayan yardımcısının avucunun içinde; Agos Gazetesi'nin önündeki mum-çiçek ağıtına da iliştirilmiş olan "Hrant Dink : 2007-1915" posterinin küçük avuç içi versiyonunu taşıdığı görüldü.


Tören alanındaki Ermeni kadınların kendi aralarında; Sezen Aksu'nun Hrant Dink'in eşine 3 saatlik bir ziyaret gerçekleştirdiği ve bu görüşme sırasında "ben artık sizin gelininizim" dediği üzerinde konuştukları gözlendi.


Kortejin ön tarafı "sessiz yürünecek" kuralına uyarken; saat 11:00 sıralarında Nişantaşı yönünden ve Şafak Sokaktan korteje katılan marjinal sol gruplar attıkları bildik sloganlarla eylem pratiklerini canlı tuttular.


Zamanında Nişantaşı'ndan Taksim'e "en uzun bayrak" yürüyüşünü organize eden Mustafa Sarıgül'ün aktif olarak organizasyonunda yeraldığı tören sırasında TEK BİR TÜRK BAYRAĞI açılmadı. Tören alanındaki tek Türk Bayrağı; sabah erken saatlerinde gelen ve Şafak Sokağın köşesine bırakılan Fransa Ticaret Odası'nın yolladığı çelenge AB Bayrağı ile birlikte iliştirilen Türk Bayrağı idi.
Açık İstihbarat Özel / 24.01.2007

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code