11 Mart 2010 Perşembe

Burns Karaköy'de kimle görüştü?

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nicholas Burns'un Türkiye programına dair son-bir iki gün içinde bizim medyada yayınlanan "kısa bir haber' bence oldukça dikkat çekiciydi,


haber şöyleydi;


"Burns Karaköy'de kimle görüştü?"


İstanbul'a gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nicholas Burns, Karaköy'de bilinmeyen bir adrese giderek sır gibi bir görüşme gerçekleştirdi. Sır gibi saklanan görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Ardından Burns ve danışmanları dışarı çıkarken, korumaları Burns'ün etrafına etten duvar ördü. Görüşmelerle ilgili yetkililer bir açıklama yapmazken, Burns yoğun güvenlik önlemleri altında The Marmara Pera Oteli'ne geldi... Peki ama Burns ve görüşme yaptıkları "meçhul kişiler" neden "saklanmayı" tercih ettiler acaba? "


Son derece yerinde sorular bunlar, Burns acaba Karaköy'de kim/kimlerle görüştü ve neden bu görüşme Türk kamuoyundan gizlenme ihtiyacı duyuldu?


Burns Karaköy'de "TESEV"le görüştü. Merak edilen bu önemli soruyu "programın birinci elden sorumluları arasında bulunan bir özel kaynağıma sordum", işte cevap, sırrı kaldıralım; "Burns Karaköy'de "TESEV"le, TESEV'in tepe isimleriyle bir araya geldi".


Görüşme neden kamuoyuna açıklanmadı, bunun cevabını ise bilemiyorum... Tam bu noktada durup gelişmeler üzerinde "mikro" inceleme yapalım.


Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nı (TESEV) son zamanlarda "TSK-askeri hedef alan sert eleştirileri, 301.maddenin kaldırılması konusundaki çabaları, Türkiye'nin Güvenlik Raporu, Doğu ve Güneydoğu çalışmaları ile hatırlayabilirsiniz. Bu arada TESEV, "AKP'nin tartışmalı sivil anayasa değişikliklerine" ve de Fener Rum Patriği Bartholomeos'un "Ekümenik" kampanyasına da destek veriyor... Şimdi de konunun kesişme noktalarını tespit adına Burns'un Türkiye'ye gelmeden hemen 1 hafta önce Washington'da yaptığı açıklamaya-ilgili haberlere bakalım;


"Türkiye'nin, ABD'nin Geniş Ortadoğu'daki çıkarları için çok önemli olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns; "İran ile işbirliği yapmanın zamanı değil!" diyerek Türkiye'yi tehdit etti. Nicholas Burns, Türkiye ziyareti öncesinde Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine ilişkin mesajlar verdi. Burns, "İran ile Türkiye arasında imzalanan gaz anlaşmasından rahatsızlık duyduklarını" belirtti ve "dünyanın kesinlikle İran'ı desteklememesi, yaptırım uygulaması gerektiğini" öne sürdü. Burns, ayrıca "Ekümenik" olarak nitelediği Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceğini kaydetti. Burns; özetle şunları söyledi:


"İran ile Türkiye arasında imzalanan gaz anlaşmasından rahatsızlık duyuyoruz. Ermenistan ile ilişkiler geliştirilmeli. Heybeli Ruhban Okulu açılmalı. Ekümenik Patrik ile (Ekümenik sıfatını bilerek bize-Türkiye'ye rağmen kullanıp, Bartholomeos'a Washington üzerinden makam verilmiş oluyor) görüşeceğiz. Ayrıca, 301. madde de kaldırılmalıdır."


Ve...


Burns Türkiye'ye gelmeden önce açıkladığı bu isteklerini son 2 gün içinde Ankara ve İstanbul'da görüştüğü "TÜRK" yetkililere bildirdi, emanet elden teslim edildi. Burns'un Türkiye gezisi yukarıdaki çerçevede tamamlandı, isteklere lobi desteği vermesi umulan sivil toplum kuruluşu TESEV ile de (TESEV ile Burns'ün hangi başlıklar altında uzlaşı içinde olabileceğine dair yukarıda çalışma raporları üzerinden detayları da sunduk) medyada çıkan tanımlamayla "sır bir görüşme" yaptı. İlaveten, iddialara bakılırsa Burns, programının Ankara ayağında, PKK için büyük ve genel bir af da istedi...


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numarasının Ankara gezisinin "bilinmedik" detaylarına dair notlar sunulmuştur efendim. Türkiye'nin bölgesel çıkarları adına bu görüşmelerin izini adım adım sürmeye devam edeceğiz. (Bu yazıyı perşembe akşamı üzeri saat 4 civarı kaleme aldım yani şu ana kadar "sır" görüşmeye dair bir açıklama yapılmamıştı, bakalım şu an itibarıyla sırrın sırrına başka kimler ulaşabilecek?)

 

Güler KÖMÜRCÜ / AKŞAM GAZETESİ / 21 Eylül 2007

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code