10 Mart 2010 Çarşamba

AB Büyük Elçileri 301 İçin Bastırıyor

AKP Genel Başkanı Dengir Mir Mehmet Fırat, AB Büyükelçileri ile bugün biraraya geldi. Elçiler özellikle 301'nci madde için bastırıyor.


Fırat, anayasa çalışmalarına “İlgili tüm oyuncuların katılmalarını sağlayacakları”nı vurguladı. Büyükelçiler ise, Fırat'a “Anayasa en geniş katılımı ve konsensüs ile hazırlanmalı ve onaylanmalı” ile “301 gibi reformlar ertelenmemeli” olmak üzere, iki ana mesaj verdi.

Fırat ile AB Büyükelçileri arasındaki buluşma, AB Dönem Başkanlığı Portekiz Büyükelçiliği konutunda gerçekleşti. Buluşma dün yapılması öngörülmüş ancak AKP MYK toplantısının öne alınması nedeniyle ertelenmişti.


Toplantı ve çalışma yemeği formatında her ay bir ara gelen AB Büyükelçilerinin bu aydaki konuğu olan Fırat, büyükelçilere “Sivil Anayasa” ile ilgili bilgi verdi. Yeni anayasanın “nitelikleri ve felsefesini”ni anlatan Fırat'ın daha çok Türk basınına yansıtılan bilgilerin ötesine gitmediği, “genel bilgiler” vermeye yeğlediği öğrenildi.


ANKA'nın edindiği bilgiye göre, hükümetin, anayasa hazırlıklarının sonraki aşmalarına siyasi partiler, kurumlar ve sivil toplumu dahil etme iradesini ortaya koyan Fırat, büyükelçilerinin anayasa taslağının “En geniş bir biçimde tartışılacağını, ilgili tüm oyuncuların katılımını sağlayacakları”nı vurguladı.


-AB BÜYÜKELÇİLERİNDEN 301 MESAJI-


Bu arada, “türban” ve “Kürtçe dili eğitimi” gibi konuların gündeme gelmediği belirtilen buluşmada AB Büyükelçilerinin Fırat'a iki ana mesaj verdiği öğrenildi. Büyükelçilerin iki ana mesajı şöyle: -“Anayasa, mümkün olan en geniş katılımı ve konsensüs ile hazırlanmalı ve onaylanmalı.


-301. gibi reformlar ertelenmemeli. Yeni bir anayasa süreci, reformların ertelenmesi gerektiği anlamına gelmez. Reformlar için anayasanın sonuçlandırılması beklenmemeli.”


-REFERANDUM SORUSU-


Öte yandan, Büyükelçiler, Fırat'a da “Ekim'deki referandumda ne olacak?” sorusunu da sordular. 301. konusunda herhangi bir şey söylemeyen Fırat ise, referandumun yapılacağını belirterek referandumun “olumlu” bir sonuç elde edileceği söyledi.
AKTİFHABER / 19 Eylül 2007

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Hostgator Discount Code